Ryby – bogactwo morza i jezior

Ryby z morza

Każdego dnia, jeszcze przed świtem, pomorscy rybacy ruszają kutrami w morze na połów. Marzy Wam się świeża ryba? U nas to codzienność – zapraszamy! Śledź, makrela, sandacz, łosoś, szczupak, okoń, leszcz, pstrąg, sieja, szprot, stynka, płoć, dorsz, flądra… Surowa, wędzona, smażona – jak kto lubi.

Koniecznie spróbujcie śledzi, które od wieków goszczą na pomorskich stołach. Najbardziej cenione są te z majowych i czerwcowych połowów – tłuste matiasy. Najpopularniejsze – śledzie marynowane z cebulką, doprawione śmietaną lub olejem i serwowane z ziemniakami gotowanymi w łupinach stanowiły tradycyjny piątkowy obiad pomorski.

Ryby z jeziora

Jeśli macie ochotę na chudą rybę słodkowodną z pomorskich jezior i rzek – nic prostszego. To od lat podstawowy element diety mieszkańców Pomorskiego. Szczególnie polecamy węgorze, szczupaki i sielawy z Jezior Raduńskich na Pojezierzu Kaszubskim. Tradycyjnie wędzone w beczce węgorze czy sielawy, zwane przez rybaków kaszubskimi śledziami, to smak, którego się nie zapomina! Szczupaki z kolei uznawane są za najcenniejsze okazy. Przyrządzane na wiele sposobów: smażone, pieczone, zalewane galaretą czy zalewą octową do dziś stanowią dania codzienne i świąteczne.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast