Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka

Są pomorskim dobrem regionalnym, znakiem rozpoznawczym Pomorza i powodem, dla którego każdego roku na początku lipca  tłumy turystów zjeżdżają na Kaszuby do Brodnicy Górnej, by celebrować jej wyjątkowe święto. Panie i panowie: oto truskawka kaszubska!

– W czasach starożytnych owoce w kształcie serca, a do nich należy truskawka, symbolizowały boginię miłości. Ta miłość trwa dalej i każdy z utęsknieniem czeka na pierwsze kaszubskie truskawki – opowiada Renata Horczak, właścicielka Pałacu Poraj. – Wszyscy kochają je za kolor, smak i zapach. Ich różnorodność zastosowania starczyłaby na publikację niejednej książki kucharskiej – śmieje się pani Renata. 

800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka

W najbardziej truskawkowej gminie w Polsce, czyli w pomorskim Chmielnie, znajduje się 44 proc. certyfikowanych plantacji Truskawek Kaszubskich. Posiadają one specjalne oznaczenie unijne, a dba się o nie zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Komisję Europejską. Truskawka Kaszubska (odmiany honeoye, senga sengana, elsanta), czyli inaczej Kaszëbskô Malëna, jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2009 roku nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

– Truskawka kaszubska jest wyjątkowa, gdyż jej aromat oraz soczysta czerwień kojarzy się z najpiękniejszą porą roku – latem. Dodam, że truskawki, których używamy u siebie pochodzą  z naszego przyrestauracyjnego ogródka. Do uprawy używamy tylko naturalnych nawozów, które w połączeniu ze słońcem dają produkty gwarantujące niepowtarzalne wrażenia na podniebieniu – opowiada Dariusz Potrykus, szef kuchni restauracji Nordowi Mol.

Sezonowo w restauracji Nordowi Mol nigdy nie brakuje tradycyjnego kompotu z truskawek. W tym roku truskawki jako dodatek pojawią się między innymi w pierogach, bezie z truskawkami i mascarpone oraz jako główne danie w chłodniku truskawkowym ze słodką krajanką z kaszy mannej.

Jak podkreślają znawcy tematu, kaszubska truskawka zawdzięcza swój wyjątkowy smak klimatowi, w którym jest uprawiana. Chłodne noce i ciepłe dni świetnie konserwują owoce. Maleny rosną wolniej i mają więcej fruktozy. To dlatego kaszubskie truskawki są takie słodkie, soczyste, sprężyste i po prostu niebywale smaczne.

800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka

Renata Horczak z Pałacu Poraj podkreśla jeszcze inne walory truskawki kaszubskiej. – Jest idealna niemal do wszystkiego, począwszy od koktajlu na bazie prosecco z białą czekoladą, poprzez chłodnik z dodatkiem arbuza, budyń jaglany z truskawkami, serniki za zimno na 30 sposobów, sałatki, naleśniki, a kończywszy na dżemie truskawkowym, którego nigdy nie starcza do końca zimy, ponieważ goście z rozkoszą zabierają słoiki ze sobą. Jako ciekawostkę podam, że przed wojną moja babcia ze swoją mamą każdą truskawkę nakłuwały szpilką i maczały w araku lub spirytusie, a następnie wrzucały do gorącego syropu na bazie cukru. Na drugi dzień smażyły na wolnym ogniu i zimne przekładały do słoików. Używały również truskawek białych (które nazywały ananasowymi). Podobno były najlepsze na konfiturę ze względu na swój zapach i piękny bladoróżowy kolor, po usmażeniu bardzo wtedy pożądany.

800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka800h - Słodki i soczysty skarb. Kaszubska truskawka

Tegoroczne Święto Truskawki Kaszubskiej w Brodnicy Górnej na Kaszubach odbędzie się 7 lipca.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast