Facebook Instagram Spotify

Wielkanoc za pasem. To już ostatnia chwila, aby upiec coś słodkiego na świąteczny stół. Jeżeli nie macie planów ani pomysłów, spieszymy z garścią inspiracji od samych mistrzów. Bo kto lepiej zna się na wypiekach niż cukiernicy i restauratorzy? Zapytaliśmy pomorskich gastronomów o dokładne przepisy na: Bezę Pawlova, mazurek oraz paschę. Zatem – przybory kuchenne w dłoń i zapraszamy do słodkiego szaleństwa w kuchni.

Mazurek czekoladowo-orzechowy od Restauracji Polskie Smaki w Sheraton Sopot Hotel

Mazurek to obok paschy i babki piaskowej, jeden z najpopularniejszych wielkanocnych wypieków. Dla niektórych to symbol, bez którego nie wyobrażają sobie świątecznego stołu. Co ciekawe, mazurek najprawdopodobniej pochodzi z Turcji, a na polskich stołach pojawił się w XVII wieku, jako symbol zakończenia Wielkiego Postu. Mówi się, że stanowił słodką nagrodę dla tych, którzy zachowali 40-dniową wstrzemięźliwość od mięs i deserów. Mazurek przez lata przeszedł ogromną rewolucję, a że ma formę przyjazną do dekorowania, można z niego uczynić prawdziwe dzieło sztuki.

Wielkanoc w restauracji Polskie Smaki

Fot. materiały restauracji Polskie Smaki

Przepis na czekoladowo-orzechowy mazurek jest autorstwa Roberta Rusina, szefa cukierni w Restauracji Polskie Smaki w Sheraton Sopot Hotel. Restauracja słynie z sentymentu do tradycyjnej kuchni polskiej oraz kaszubskiej, a wszystkie receptury tworzone są w oparciu o filozofię slow food. Podobnie jest z cukiernictwem. Wypieki przygotowywane są z dbałością o detale, aby każdy kęs sprawiał nam przyjemność.

Mazurek czekoladowo-orzechowy – przepis

Składniki na ciasto kruche:

150 g masła

100 g cukru pudru

1 jajko

260 g mąki tortowej

Jak przygotować ciasto kruche?

Masło utrzeć z cukrem. Dodać jajko i przesianą mąkę. Całość wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Ciasto włożyć do lodówki i schłodzić przed wałkowaniem. Formę do tarty (22-24 cm) wyłożyć ciastem, uformować boki. Całość piec w temperaturze 180 stopni na złoty kolor (ok. 20 min.).

Składniki na pastę orzechową:

200 g orzechów laskowych

200 g cukru

80 g wody

Jak przygotować pastę orzechową?

Orzechy uprażyć w piekarniku. Podgrzewać cukier z wodą, aż powstanie gęsty karmel. Dodać połowę uprażonych wcześniej orzechów, wymieszać i przełożyć na matę silikonową. Całość schłodzić w lodówce. Po schłodzeniu zmielić masę w młynku lub robocie kuchennym (małymi porcjami) do uzyskania płynnej pasty.

Składniki na konfiturę pomarańczową:

100 g cukru

4 pomarańcze

6 g pektyny

Jak przygotować konfiturę pomarańczową?

Cukier wymieszać z pektyną. Następnie dodać sok z pomarańczy gotować do zgęstnienia.

Składniki na czekoladowy ganache:

125 g czekolady deserowej

125 g czekolady mlecznej

200 g śmietany 36 proc.

25 g miodu

60 g pasty orzechowej

50 g masła

Jak przygotować czekoladowy ganache?

Śmietanę zagotować, dodać czekoladę i rozpuścić. Dodać miód oraz przygotowaną wcześniej pastę orzechową. Na koniec dodać masło.

Jak przygotować mazurek z przygotowanych składników?

Ciasto kruche smarujemy konfiturą pomarańczową. Podprażone wcześniej orzechy siekamy na mniejsze kawałki. Układamy na konfiturze. Na koniec wylewamy czekoladowe ganache. Schładzamy w lodówce około 24 godziny. Dekorujemy wielkanocnymi akcentami według uznania.

Tradycyjna pascha od Brovarni w Hotelu Gdańsk

Ten deser, przygotowywany z dużej ilości twarogu i bakalii niesie za sobą ogromną wartość, związaną z tradycją chrześcijańską. W wersji tradycyjnej, kształtem powinien przypominać grobowiec Chrystusa, ale dzisiaj panuje w tej kwestii już pełna dowolność. Do Polski, pascha przywędrowała najprawdopodobniej ze wschodu. Poza wartościami religijnymi, jest symbolem odrodzenia i budzącej się do życia przyrody.

Autorem poniższego przepisu jest Jarosław Wałoch, szef kuchni restauracji Brovarnia w Hotelu Gdańsk. Restauracja znajduje się w samym sercu Gdańska w zabytkowym spichlerzu, a poza doskonałymi deserami serwują tu również tradycyjną staropolską kuchnię i warzone na miejscu piwo. W Brovarni nie tylko dobrze zjemy i poczujemy starogdański klimat, ale możemy również zatrzymać się na dłużej, bookując pokój z widokiem na zabytkowe miasto w Hotelu Gdańsk.

Fot. materiały od Brovarnia Gdańsk

Pascha z polewą czekoladową – przepis

Składniki na spód:

2 jajka

64 g cukru

48 g mąki pszennej

14 g kakao

14 g oleju

Jak przygotować spód?

Jajka ubijamy z cukrem. Ważne, aby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną mieszamy z kakao. Delikatnie dodajemy ubite wcześniej jajka. Na koniec, dodajemy do masy olej i bardzo delikatnie, ale dokładnie mieszamy. Całość przekładamy do okrągłej formy o średnicy 26 cm. Pieczemy w temperaturze 160 stopni przez 40 minut.

Składniki na masę:

500 g sera twarogowego trzykrotnie zmielonego

150 g śmietanki kremówki

1 opakowanie cukru waniliowego

150 g cukru pudru

8 g żelatyny

ulubione bakalie

Jak przygotować masę?

Ser twarogowy mielimy trzykrotnie i mieszamy ze śmietanką kremówką. Dodajemy cukier waniliowy, cukier puder oraz rozpuszczoną żelatynę. Na koniec dodajemy do masy ulubione bakalie. Całość mieszamy.

Składniki na masę czekoladową:

50 g gorzkiej czekolady

50 g mleka

Jak przygotować masę czekoladową?

Mleko gotujemy, czekoladę łamiemy na mniejsze kawałki. Łączymy składniki do rozpuszczenia. Dokładnie mieszamy. Pozostawiamy na chwilę do ostudzenia.

Jak przygotować paschę ze wszystkich składników?

Na przestudzony spód układamy masę i formujemy według uznania. Całość polewamy przestudzoną, płynną masą czekoladową. Schładzamy w lodówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo