Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Regionalna kuchnia kaszubska zachwyca prostotą i tradycyjnym, wyrazistym smakiem, którego tak bardzo dziś poszukujemy. Gdzie zatem delektować się najlepszymi, kaszubskimi daniami, jak nie w sercu regionu, w obiekcie, którego mury przywołują świetną historię barwnych Kaszub? Restauracja Stary Browar Kościerzyna zachwyca nie tylko menu, ale i niezwykle serdeczną, bezpretensjonalną atmosferą. Warto wybrać się na obiad czy kolację do tego wyjątkowego miejsca z ponad 150-letnią tradycją.

Zobacz film

Budynek, w którym dziś mieści się restauracja, browar, pub, pizzeria i hotel Stary Browar Kościerzyna powstał a 1856 roku. Dzięki ogromnej pracy właścicieli obiekt został odrestaurowany i dziś cieszy gości tak chętnie i licznie odwiedzających to miejsce. Dzięki XIX-wiecznym, oryginalnym fotografiom przywołującym świetność tego miejsca, goście mogą przenieść się w czasy Kaszub, które znamy już tylko z opowieści pradziadków.

LUK 5670 - Stary Browar Kościerzyna

Sławomir Miotk, szef kuchni restauracji Stary Browar Kościerzyna, ma ściśle określoną misję: serwuje gościom znane smaki kuchni regionalnej w nowoczesnej odsłonie. Słynie z zamiłowania do nowoczesnych technik kulinarnych i przy okazji chętnie wykorzystuje to, czym szczyci się obiekt – kościerskie piwo to często używany składnik w jego daniach.

Specjalnością restauracji jest zupa piwna oraz golonka na kapuście podlewana kościerskim browarem. Ciekawa propozycja w menu to również „Złowiona z rana rychło podana”, czyli świeże ryby z porannego połowu w kompozycji szefa kuchni.

LUK 5566 - Stary Browar KościerzynaLUK 5584 - Stary Browar Kościerzyna
– W kuchni kaszubskiej łączę tradycję kulinarną z nowymi trendami w żywieniu. Moim guru, jeśli chodzi o gotowanie, jest Alain Ducasse. Uwielbiam używać francuskich technik kulinarnych. Na przykład poprzez konfitowanie nadaję niepowtarzalny smak i aromat naszym tradycyjnym kaszubskim daniom. Nasza kuchnia jest nietuzinkowa, dlatego swoje smaki znajdzie w niej ten, co lubi tradycyjną kuchnię oraz ten, który szuka nowych, jeszcze nie odkrytych smaków – mówi Sławomir Miotk.

Restauracja, jako jedna z czterech w całej Polsce, wyposażona jest w sprowadzony z Hiszpanii piec grillowy Josper. Przyrządza się tu mięsa i ryby, które zyskują ogromny walor – są delikatnie przyrumienione z zewnątrz i soczyste w środku.

– W mojej karcie menu znajdują się typowe kaszubskie i polskie specjały takie jak np. pachnący swojski chleb, aromatyczne mięsa czy różne rodzaje pierogów, ale i delikatne, lekkie dania z drobiu oraz ryb. Poprzez drobne zmiany receptur nadaję daniom więcej lekkości. Dzięki temu zachowują wszystkie walory smakowe, dlatego mogę zaproponować naszym gościom zdrowszą i lżejszą odmianę rodzimej kuchni – dodaje Sławomir Miotk.

Menu zachwyca bogactwem zup, dań mięsnych i rybnych. Smakoszy kusi grillowany comber z jelenia z pudrem z suszonych prawdziwków, sosem malinowym, puree z pietruszki i kurkami.

LUK 5475 - Stary Browar KościerzynaLUK 5482 1 - Stary Browar KościerzynaLUK 5495 1 - Stary Browar Kościerzyna

Warta uwagi jest także grillowana cielęcina z amarantusem, karmelizowanym melone i krokietem z kozim serem.

LUK 5537 - Stary Browar KościerzynaLUK 5547 1 - Stary Browar KościerzynaLUK 5550 1 - Stary Browar Kościerzyna

Wśród specjałów szefa kuchni znajdziemy też halibuta z pesto z suszonych pomidorów, gołąbkami nadziewanymi pęczakiem, podane z sosem z suszonych pomidorów, orzeszkami pinii i puree z czerwonej kapusty.

LUK 5514 1 - Stary Browar KościerzynaLUK 5517 1 - Stary Browar KościerzynaLUK 5525 1 - Stary Browar Kościerzyna

W restauracji Stary Browar Kościerzyna wyśmienite dania popijamy oczywiście złocistym piwem. Pobyt w restauracji to także możliwość podglądania piwowarów podczas warzenia trunku.

LUK 5604 - Stary Browar Kościerzyna

Obecnie w Starym Browarze Kościerzyna warzy się trzy rodzaje uwielbianego nie tylko na Kaszubach piwa – Pszeniczne, Ciemna 10 oraz Keller. Każda pora roku wzbogacana jest piwami sezonowymi.

To trunki najwyższej jakości – nie są utrwalane fizycznie i chemicznie, a do ich przygotowania wykorzystywana jest woda z własnego ujęcia, pieczołowicie dobrane słody i chmiel pochodzące z polskich i zagranicznych plantacji oraz naturalne przyprawy. Chętni mogą skorzystać z programu Tajemnice Kościerskiego Browar, podczas których nie tylko zwiedza się obiekt, ale i degustuje browarniane wyroby i przekąski (m.in. rurki z kremem browarowym i ruchanki z karmelem piwnym).

LUK 5466 - Stary Browar KościerzynaLUK 5596 - Stary Browar KościerzynaLUK 5662 - Stary Browar Kościerzyna

Wyśmienite dania z najwyższej jakości piwem w sercu malowniczych Kaszub. Czego chcieć więcej?

 

Kontakt

ul. Słodowa 3, Kościerzyna

tel.: +48 58 680 07 75

e-mail: biuro@starybrowarkoscierzyna.pl

www.starybrowarkoscierzyna.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast