Stary Browar od kuchni

Dzisiaj kolejny odcinek dla miłośników piwowarstwa: po gdańskich browarach przyszedł czas na Stary Browar Kościerzyna. Zanim zagłębię się w jego smaki, zapoznaję się z historią, która sięga końca XIX wieku. W czasach świetności, na przełomie wieków, w browarze powstawało piwo jasne kościerskie zwane Śmietanką czy Dubeltowe o ciemnej barwie i karmelowym smaku, sprzedawano je na terenie całego Pomorza. W latach dwudziestych browar miał nawet swe filie w Kartuzach, Sierakowicach, Gdańsku i Gdyni! Po wojnie został przekształcony w fabrykę wód gazowanych, a następnie miodów pitnych. W latach dziewięćdziesiątych miejsce zamknięto, ale na szczęście nie na długo, bo już w 2013 roku browar został aktywowany, a wraz z nim najlepsze tradycje piwowarskie. Browar odrodził się w rozbudowanej formie, bo razem z nim powstał hotel i restauracja Stary Browar Kościerzyna, którą odwiedziłam.

stary browar koscierzyna 3 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 5 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 9 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 16 - Stary Browar od kuchni

W restauracji można spróbować całej gamy produktów browaru oraz podziwiać lśniące, miedziane kadzie.

stary browar koscierzyna 12 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 6 - Stary Browar od kuchni

Jako miłośnicza piw pszenicznych, spróbowałam tutejszego pszeniczniaka oraz sezonowego, pojawiającego się jesienią piwa żurawinowego. Jeśli spodziewacie się słodkich jak ulepek aromatów, uspokajam: piwo jest wzbogacone wyłącznie o sok ze świeżych, tegorocznych żurawin, jest kwaskowate i po prostu pyszne. Oczywiście na spragnionych mocniejszych smaków czekają cięższe, ciemne piwa, warto wypatrywać piw sezonowych.

stary browar koscierzyna 26 - Stary Browar od kuchni

Smaki Starego Browaru Kościerzyna

Było o piwach, to teraz o smakach, które tu królują. Menu, stworzone przez szefa kuchni Dominika Peplińskiego, idealnie pasuje do szklaneczki schłodzonego piwa. Zaczynam od przystawki, wątróbek gęsich z karmelizowanym ananasem – wytrawne podroby i słodki ananas to bardzo zgrany duet!

stary browar koscierzyna 27 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 23 - Stary Browar od kuchni

Będąc w restauracji ściśle związanej z piwem, nie mogę odmówić sobie spróbowania zupy piwnej, tu podawanej z kurczakiem. Jest gęsta, kremowa i śmietankowa.

stary browar koscierzyna 22 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 21 - Stary Browar od kuchni

Na drugie danie próbuję dania, które śmiało można nazwać tutejszą specjalnością, bowiem otrzymało nagrodę – Perłę Marszałka Województwa Pomorskiego: dorsza z babką ziemniaczaną, kurkami, z sosem z ogórków kiszonych. To dosyć niezwykłe połączenie bardzo ładnie się komponuje, delikatność ryby, kremowość sosu i kwasowa nuta pokrojonych w drobną kosteczkę ogórków to zgrabne trio, do tego przyjemny kawałek chrupiącej babki ziemniaczanej. Szef kuchni poleca również golonkę albo ciekawie podanego sandacza w sosie potrawkowym, z nutą cytryny i rodzynkami.

stary browar koscierzyna 14 - Stary Browar od kuchnistary browar koscierzyna 13 - Stary Browar od kuchni

Jak widać, w menu Starego Browaru Kościerzyna króluje kuchnia polska z kaszubskimi elementami. Jak mówi szef kuchni: „staramy się pozostać w regionalnych ramach. Pochodzę z Kościerzyny, więc znam kuchnię kaszubską i niektóre tradycyjne smaki przemycam z domowej kuchni. Nasze menu oczywiście ma pasować do piwa, staram się również przemycić je w potrawach.”

stary browar koscierzyna 29 - Stary Browar od kuchni

Karta w restauracji Stary Browar Kościerzyna zmienia się zgodnie z cyklem pór roku, cztery razy. Sezonowe dania pojawiają się na tablicy, a w restauracji powstają cykle poświęcone jednemu tematowi kulinarnemu. Na przykład ostatnio odbył się tydzień kaszubski, a podczas niego serwowano takie smaczki jak plince z kwaśną śmietaną (to placki ziemniaczane), kaszubską zupę dziadkowską czy słodkie ruchanki z sosem wiśniowym.

stary browar koscierzyna 28 - Stary Browar od kuchni

Acha, warto dodać, że nawet jeśli nie znacie się na piwie, kelnerzy chętnie pomogą w doborze odpowiedniego jego rodzaju do dania. A dla tych, którzy rozkochają się w kościerzyńskich alkoholach, mam dobrą wiadomość: można tu kupić wszystkie butelkowane piwa z tego browaru.

 

Kontakt

ul. Słodowa 3, Kościerzyna

tel.: +48 58 680 07 75

e-mail: biuro@starybrowarkoscierzyna.pl

www.starybrowarkoscierzyna.pl

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WordPress Ads
Wielkość czcionki
Kontrast