Facebook Instagram Spotify

Dzisiaj kolejny odcinek dla miłośników piwowarstwa: po gdańskich browarach przyszedł czas na Stary Browar Kościerzyna. Zanim zagłębię się w jego smaki, zapoznaję się z historią, która sięga końca XIX wieku. W czasach świetności, na przełomie wieków, w browarze powstawało piwo jasne kościerskie zwane Śmietanką czy Dubeltowe o ciemnej barwie i karmelowym smaku, sprzedawano je na terenie całego Pomorza. W latach dwudziestych browar miał nawet swe filie w Kartuzach, Sierakowicach, Gdańsku i Gdyni! Po wojnie został przekształcony w fabrykę wód gazowanych, a następnie miodów pitnych. W latach dziewięćdziesiątych miejsce zamknięto, ale na szczęście nie na długo, bo już w 2013 roku browar został aktywowany, a wraz z nim najlepsze tradycje piwowarskie. Browar odrodził się w rozbudowanej formie, bo razem z nim powstał hotel i restauracja Stary Browar Kościerzyna, którą odwiedziłam.

Stary Browar Kościerzyna Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna, Polska http://www.starybrowarkoscierzyna.pl biuro@starybrowarkoscierzyna.pl + 48 58 680 07 75

W restauracji można spróbować całej gamy produktów browaru oraz podziwiać lśniące, miedziane kadzie.

Jako miłośnicza piw pszenicznych, spróbowałam tutejszego pszeniczniaka oraz sezonowego, pojawiającego się jesienią piwa żurawinowego. Jeśli spodziewacie się słodkich jak ulepek aromatów, uspokajam: piwo jest wzbogacone wyłącznie o sok ze świeżych, tegorocznych żurawin, jest kwaskowate i po prostu pyszne. Oczywiście na spragnionych mocniejszych smaków czekają cięższe, ciemne piwa, warto wypatrywać piw sezonowych.

Piwa rzemieślnicze w Starym Browarze Kościerzyna

Smaki Starego Browaru Kościerzyna

Było o piwach, to teraz o smakach, które tu królują. Menu, stworzone przez szefa kuchni Dominika Peplińskiego, idealnie pasuje do szklaneczki schłodzonego piwa. Zaczynam od przystawki, wątróbek gęsich z karmelizowanym ananasem – wytrawne podroby i słodki ananas to bardzo zgrany duet!

Będąc w restauracji ściśle związanej z piwem, nie mogę odmówić sobie spróbowania zupy piwnej, tu podawanej z kurczakiem. Jest gęsta, kremowa i śmietankowa.

Na drugie danie próbuję dania, które śmiało można nazwać tutejszą specjalnością, bowiem otrzymało nagrodę – Perłę Marszałka Województwa Pomorskiego: dorsza z babką ziemniaczaną, kurkami, z sosem z ogórków kiszonych. To dosyć niezwykłe połączenie bardzo ładnie się komponuje, delikatność ryby, kremowość sosu i kwasowa nuta pokrojonych w drobną kosteczkę ogórków to zgrabne trio, do tego przyjemny kawałek chrupiącej babki ziemniaczanej. Szef kuchni poleca również golonkę albo ciekawie podanego sandacza w sosie potrawkowym, z nutą cytryny i rodzynkami.

Jak widać, w menu Starego Browaru Kościerzyna króluje kuchnia polska z kaszubskimi elementami. Jak mówi szef kuchni: „staramy się pozostać w regionalnych ramach. Pochodzę z Kościerzyny, więc znam kuchnię kaszubską i niektóre tradycyjne smaki przemycam z domowej kuchni. Nasze menu oczywiście ma pasować do piwa, staram się również przemycić je w potrawach.”

Szef kuchni w Stary Browar Kościerzyna

Karta w restauracji Stary Browar Kościerzyna zmienia się zgodnie z cyklem pór roku, cztery razy. Sezonowe dania pojawiają się na tablicy, a w restauracji powstają cykle poświęcone jednemu tematowi kulinarnemu. Na przykład ostatnio odbył się tydzień kaszubski, a podczas niego serwowano takie smaczki jak plince z kwaśną śmietaną (to placki ziemniaczane), kaszubską zupę dziadkowską czy słodkie ruchanki z sosem wiśniowym.

Warto dodać, że nawet jeśli nie znacie się na piwie, kelnerzy chętnie pomogą w doborze odpowiedniego jego rodzaju do dania. A dla tych, którzy rozkochają się w kościerzyńskich alkoholach, mam dobrą wiadomość: można tu kupić wszystkie butelkowane piwa z tego browaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo