Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Święto gęsiny na zamku w Bytowie

Gęsina to kaszubski skarb kulinarny – można było się o tym przekonać w sobotę na zamku w Bytowie, podczas Święta gęsiny. W tamtejszej restauracji szef kuchni Tomasz Szydzikowski wyprawił ucztę z kilkunastu dań z mięsem gęsi w roli głównej.

Dzień 11. listopada to dla smakoszy wyjątkowa data. Przyjęło się, że w dzień, któremu patronuje św. Marcin, na stołach królują dania z gęsi. Skąd ten obyczaj? Legenda głosi, że gdy średniowieczny duchowny Marcin z Tours został wybrany na biskupa, nie chciał przyjąć urzędu i schował się w szopie z tymi ptakami. Tym samy stał się patronem gęsi, a w języku polskim utarło się nawet porzekadło „najlepsza gęsina na świętego Marcina”.

Data zbiega się również z sezonem hodowlanym – w listopadzie gęś jest najbardziej dorodna, a jej mięso najsmaczniejsze. Szczególnie na Kaszubach, gdzie wiele gospodarstw hoduje to ptactwo naturalnymi, ekologicznymi metodami. Jednym z lokalnych ekspertów od gęsiny jest Tomasz Szydzikowski, szef kuchni w restauracji na zamku krzyżackim w Bytowie. W sobotę, dzień przed Św. Marcinem, odbyło się tam Święto Gęsi – wielka uczta z kilkunastoma daniami z mięsem gęsi w roli głównej.

Święto GęsinyZamek w Bytowie 5 - Święto gęsiny na zamku w BytowieZamek w Bytowie 6 - Święto gęsiny na zamku w Bytowie

Kilka dni przed ucztą wybrałem się do jednego z pobliskich ekologicznych gospodarstw, aby samodzielnie wybrać gęsi – mówił szef kuchni. – Zamówiłem około czterdziestu sztuk, z których powstało kilkanaście potraw. Staraliśmy się przerobić każdy element ptaka, tylko pióra wyrzuciliśmy – śmiał się Tomasz Szydzikowski.

Zamek w Bytowie 2 - Święto gęsiny na zamku w Bytowie

Dzięki temu goście mogli wybierać w tak różnych potrawach z gęsiny, jak m.in. tatar, pasztet, wędzony na miejscu podgęsek, pierożki, pieczona pierś albo noga, a także czernina czy krupnik na wywarze z gęsi. Szef kuchni ze swoim pomocnikiem na bieżąco, na oczach gości przygotowywali również dwa autorskie specjały: wątróbkę oraz burgery z gęsiny.

Zamek w Bytowie 12 - Święto gęsiny na zamku w BytowieZamek w Bytowie 10 - Święto gęsiny na zamku w BytowieZamek w Bytowie 7 - Święto gęsiny na zamku w Bytowie

– Burgery to od jakiegoś czasu dość modne danie w Polsce, ale nikt nie robił ich dotąd ze 100-procentowego mięsa z gęsi – tłumaczył Szydzikowski. – Warto spróbować i przekonać się, jak delikatny i wyjątkowy smak ma tak przyrządzony kotlet.

Dania mięsne uzupełniały takie dodatki, jak m.in. domowe kopytka, pieczone połówki jabłek nadziewanych kapustą, różne sosy i chutneye. Były również ciasta, pieczone na miejscu, tradycyjne rogale z makiem oraz – na zakończenie – tort. Jedzeniu towarzyszyła selekcja win przygotowana przez profesjonalnego sommeliera.

Zamek w Bytowie 9 - Święto gęsiny na zamku w BytowieZamek w Bytowie 1 - Święto gęsiny na zamku w BytowieDegustacja podczas święta Gęsiny

Święto Gęsiny cieszyło się ogromnym powodzeniem – wejściówek zabrakło już na kilka dni przed imprezą. To świetny znak dla organizatorów, którzy w przyszłości w restauracji na zamku w Bytowie planują więcej tematycznych imprez kulinarnych.

 

Kontakt

ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów

tel.: +48 59 822 20 94

e-mail: recepcja@hotelwzamku.pl

www.facebook.com/restauracjazamekbytow

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast