Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjach

Sytuacja pandemiczna wywarła wpływ na tegoroczne trendy w gastronomii. Będziemy m.in.: jeść więcej warzyw, dbać o ekologię i chętniej zamawiać dania na wynos. Jakie jeszcze trendy kulinarne czekają nas w 2021 roku? Sprawdziliśmy to w zaprzyjaźnionych pomorskich restauracjach.

Do skonsumowania w domu

Lockdown nauczył nas, że potrawy z restauracji mogą dobrze smakować również w domu. I chociaż tęsknimy za jedzeniem na mieście, wiele wskazuje na to, że w 2021 roku nadal chętnie będziemy korzystać z opcji „na wynos”. Restauratorzy mieli dużo czasu, aby opracować nowe rozwiązania, zarówno w kwestii produktów, jak i opakowań. Popularne stały się dania w słoiczkach, które dostaniemy m.in. w wegańskiej Zakwasowni, Szafarni 10, Nordowi Mól czy Brovarni Gdańsk. W tej ostatniej, kucharze przygotowują m.in. zimne nóżki, pasztety, śledzie i różne konfitury w wersji na wynos. Brovarnia Gdańsk wprowadza jeszcze jedno nowoczesne rozwiązanie – dobrej jakości burgery, które można zamówić z dostawą do domu albo odebrać na miejscu i skonsumować np. w samochodzie. Burgery są dostępne w 3 wersjach smakowych.

trendy kulinarne 2021 w Brovarnia Gdańsk

– Dla każdego coś dobrego. Proponujemy 3 rodzaje burgerów: tradycyjny ze 100 proc. wołowiną od dostawcy z Pniew, z kurczakiem kukurydzianym oraz warzywny. Bułki do burgerów wypiekamy sami, a wszystkie pozostałe składniki pochodzą od zaufanych, lokalnych dostawców – mówi Kuba Kuszewski, szef gastronomii Brovarni, restauracji Hotelu Gdańsk.

Kuchnia ekologiczna, czyli mniej mięsa, więcej roślin

Ten trend kulinarny związany jest z coraz większą świadomością odnośnie zdrowia i ochrony klimatu. Od kiedy wegetarian i wegan zaczęło przybywać, restauratorzy musieli opracować takie receptury, które nie będą marnym substytutem, tylko atrakcyjną alternatywą dla dań mięsnych. Dzisiaj, w większości restauracji, potrawy roślinne przyrządza się z taką samą uwagą i dbałością o detale, jak te mięsne.

– Restauracja Biały Królik z kuchnią roślinną związana jest już od 3 lat, odkąd szef kuchni Marcin Popielarz został ambasadorem akcji „Roślinnie Jemy” i „Chefs for Change”. Początkowo, menu roślinne funkcjonowało jako osobna i krótka karta. Stopniowo rozwijaliśmy ten trend, a od kilkunastu miesięcy mamy zarówno pełną degustację wegańską, jak i wybór dań roślinnych a la carte. Marcin udowadnia, że kuchnia roślinna nie musi być nudna, może być równie bogata w smaki i struktury, jak ta mięsna. Kluczem jest otwarcie na mnogość roślin, szacunek do produktu i kreatywne podejście – mówi Marta Dworak, PR & Marketing Manager Hotelu Quadrille i restauracji Biały Królik.

ogrodek fot. W.Kic  - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjachmenu roslinne fot.W. Pochylska 4 scaled - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjachmenu roslinne fot.W. Pochylska 1 scaled - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjach

Fot. W. Kic, W. Pochylska

Nawet restauracje, w których serwowana jest przede wszystkim tradycyjna kuchnia, oparta na mięsie otwierają się na wegetarian. Tak jest chociażby w przypadku kaszubskiej restauracji Nordowi Mól w Celbowie. Właściciel miejsca Marek Hewelt, z dań bezmięsnych poleca przede wszystkim makarony, wytwarzane na miejscu, gdzie głównymi składnikami są: mąka semolina i jajka od gospodarskich kur.

Ponadto, coraz więcej miejsc rezygnuje z plastiku na rzecz „jadalnej” zastawy, wspomnianych wcześniej szklanych słoików czy innych rozwiązań przyjaznych środowisku. Plastik odchodzi do lamusa, a jak już pewnie każdy z nas zauważył – plastikowe słomki do napojów to przeżytek, który nie przynosi chluby, ale staje się coraz częściej powodem do wstydu.

Restauracyjne „delikatesy”

Na popularności zyskały również restauracyjne sklepiki, gdzie można kupić wyroby i przetwory własnej produkcji, przygotowywane według tradycyjnych receptur. Takie smakołyki dostaniemy np. w sklepiku z regionalną żywnością, który działa przy kaszubskiej restauracji Nordowi Mól w Celbowie. Czekają tam na nas m.in. kiełbasy, mięsa, ryby, pasztety oraz pierogi w różnych odsłonach.

trendy kulinarne 2021 w Nordowi Mól

Z kolei w restauracji biôłi trus, która znajduje się w Leśnym Dworze w Sulęczynie, szef kuchni Marcin Popielarz rozwinął linię przetworów roślinnych. Znajdziemy wśród nich: konfitury, aromatyczne oleje, słodycze czy też keczup. W okresie przedświątecznym, właściciele obiektu stworzyli z nich zestawy prezentowe, które sprzedawali zarówno w Leśnym Dworze, jak i w swojej drugiej restauracji Biały Królik w Hotelu Quadrille i restauracji Biały Królik.

przetwory roslinne fot. J. Krol 1 - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjachprzetwory roslinne fot. J. Krol 2 - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjachprzetwory roslinne fot. J. Krol 3 - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjachprzetwory roslinne fot. J. Krol 2 - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjach

Fot. J. Król

– Zestawy cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród naszych gości, więc jest to działalność, którą z pewnością będziemy kontynuować w tym roku – mówi Marta Dworak, PR & Marketing Manager Hotelu Quadrille.

Doceniamy lokalność

Ukłon w stronę lokalności możemy zaobserwować już od kilku lat. Ten trend kulinarny, w 2021 roku staje się jeszcze bardziej wyraźny. Doceniamy lokalne restauracje, drobnych wytwórców i okoliczne sklepiki. Chleb wolimy upiec sami albo kupić od zaprzyjaźnionego piekarza niż w dużej sieci handlowej. Takie wyroby są najczęściej o wiele zdrowsze, a my mamy poczucie, że wspomagamy lokalne biznesy. Lokalność to słowo klucz wszystkich dobrych restauracji, które w produkty zaopatrują się u niewielkich i okolicznych wytwórców. Niektóre lokale, jak np. restauracja Biały Królik wypiekają chleby sami, dzięki czemu nie tylko mają kontrolę nad jego recepturą, a goście otrzymują do potraw świeże i pachnące pieczywo, prosto z pieca.

trendy kulinarne 2021 w Białym Królikuchleby fot. J. Ogorek 2 - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjach

Fot. J. Ogórek

Less waste, czyli w 2021 roku nic nie może się zmarnować

Ubiegły rok uświadomił nam, że w kuchni nic nie powinno się zmarnować. Powstaje coraz więcej przepisów i publikacji prezentujących, jak wiele smacznych dań można przygotować z resztek. Z miłości do ekologii i szacunku do produktu, restauratorzy starają się maksymalnie wykorzystywać składniki, tworząc z nich np. dekoracyjne posypki, oliwy czy aromatyczne sosy. Kuchnia restauracji Biały Królik od samego początku istnienia jest bliska filozofii less waste. Po pierwsze – jest sezonowa, więc dania zawierają produkty właściwe dla danej pory roku i takie, które właśnie teraz są najlepsze. Po drugie – szefowie kuchni starają się wykorzystać każdy składnik i wykorzystują np. kości w wywarach i sosach, a ze skórek wyczarowują aromatyczne chipsy.

Nowe trendy kulinarne 2021 w Leśnym Dworzemenu roslinne fot.W. Pochylska 2 scaled - Tak będzie smakował 2021 rok. Trendy kulinarne w pomorskich restauracjach

Fot. W. Pochylska

– Mamy własny ogródek restauracyjny, z którego pozyskujemy część roślin, a pozostałe hodujemy w rodzinnym gospodarstwie na Kaszubach, dzięki czemu jesteśmy praktycznie samowystarczalni od maja do września. Z kolei zioła pozyskujemy z pobliskich lasów. Nasi szefowie kuchni doskonale znają się na tutejszych roślinach, a ze spacerów przynoszą tylko tyle, ile im akurat potrzeba. Stosujemy też różne techniki magazynowania żywności: solankowanie, marynowanie, piklowanie, suszenie i mrożenie. Także produkcja własnego pieczywa to przejaw naszej troski o niemarnowanie żywności – dodaje Marta Dworak, PR & Marketing Manager Hotelu Quadrille.

Z kolei w restauracji Brovarnia Hotelu Gdańsk, poza maksymalnym wykorzystaniem produktów, te niemożliwe do wykorzystania w kuchni oddaje zwierzętom.

trendy kulinarne 2021 w Brovarnia Gdańsk

– Less waste funkcjonuje u nas od bardzo dawna. Jesteśmy browarem, więc zużywamy sporo słodu w trakcie warzenia. Oddajemy go zaprzyjaźnionej hodowli bydła jako paszę dla zwierząt. Nic nie może się zmarnować – dodaje Kuba Kuszewski, szef gastronomii Brovarni, restauracji Hotelu Gdańsk.

Niech królują kiszonki!

To już ostatni przystanek na naszej liście trendów kulinarnych 2021 roku. O prozdrowotnych właściwościach kiszonek mówi się już od dawna, ale do tej pory kojarzyliśmy je najczęściej z kiszoną kapustą czy ogórkami jako dodatki do obiadu. Wraz ze świadomością poszerza się kiszonkowe menu, co możemy zauważyć w kartach wielu pomorskich restauracji. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Trójmieście, serwującym kiszonki jest wegańska Zakwasownia. Znajdziemy tam cały wachlarz kiszonych produktów, z bardzo zdrową kombuchą na czele. W Brovarni aktualnie kiszą się: papryka, cebulka i pomidory, które niebawem zostaną wykorzystane jako dodatek do różnych dań. Z kolei w Białym Króliku furorę robi kim-chi z kiszonej kapusty pekińskiej. Zaprzyjaźnieni weganie, którzy je testowali byli zachwyceni jego smakiem i delikatnością.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast