Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy. Czas ciepła, miłości, bliskości. Czas, na który czekają wszyscy – i najmłodsi i dorośli. Każdy z nas święta Bożego Narodzenia kocha z innego powodu – dla jednych to przede wszystkim święto religijne, dla innych tradycja, którą z chęcią podtrzymują. W polskim domu Wigilia i Boże Narodzenie wiąże się ze ściśle określonymi, tradycyjnymi potrawami. Dziś jednak do tematu podejdziemy nieco inaczej i o dania świąteczne podpytamy znanych szefów kuchni z  Pomorza.

W restauracji Zielona Brama w Przywidzu szef kuchni Tomasz Szydzikowski podejmuje gości gęsimi brzuszkami w sosie borowikowym i sałatką z pieczonych buraczków marynowanych w occie gruszkowym i miodzie gryczanym z czerwoną cebulą. Danie główne stanowi gęsie udko pieczone z jabłkami, śliwkami i żurawiną w czerwonym winie, podane  z kapustą modrą i białą na słodko kwaśno z kopytkami opiekanymi.

zielona%20brama%20%283%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzeniezielona%20brama%20%285%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzeniezielona%20brama%20%281%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzenie

Na deser szef Szydzikowski kusi terriną czekoladową z musem malinowym i sorbetem żurawinowym.

–  Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Wszyscy czekamy na te dni w niecierpliwości przez cały rok. W każdym domu świąteczne potrawy wyglądają trochę inaczej. W naszym domu na kolacji wigilijnej króluje od zawsze pstrąg z lokalnej hodowli, natarty czosnkiem i upieczony w piecu. Obiad w Pierwszy Dzień Świat to pieczona kaczka z jabłkami i żurawiną oraz królik w śmietanie. W Hotelu na okres świąt przygotowaliśmy specjalną kartę w której oprócz dań zaprezentowanych na zdjęciach goście mogą skosztować m.in. tradycyjnego barszczu na zakwasie, karpia otulonego ziołami czy polędwiczki wieprzowej faszerowanej grzybami – mówi Radosław Seremet, szef kuchni restauracji Piano w Hotelu Chopin w Pruszczu Gdańskim.

Zaglądamy więc do świątecznej karty restauracji Piano. Mamy tutaj rostbef wolno gotowany (sous vide) z sosem chrzanowym, delikatną zupę z leśnych kurek i jarzyn oraz marynowany comber z królika z kapustą włoską i kruszonką czekoladową.

piano%20%283%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzeniepiano%20%281%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzeniepiano%20%287%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzenie

A jak święta wyglądają na Kaszubach? – Polska Wigilia nie może odbyć się bez tradycyjnych potraw, takich jak pierogi ruskie, smażony karp czy też ryba po grecku -mówi Sebastian Szostak, szef kuchni w restauracji Hotelu Kozi Gród w Pomlewie. – Są to smaki, bez których nie wyobrażamy sobie kolacji wigilijnej. Na naszych stołach tego wyjątkowego wieczoru gości również mak w wypiekach takich jak makowiec albo w słodkim daniu kutia. W kaszubskich rejonach nie wyobrażamy sobie świątecznego obiadu bez tradycyjnego frikase z białym sosem i ryżem. Dużym powodzeniem cieszy się także pieczona szynka z goździkami czy też kaszubski bigos. Wszystkie te potrawy, jak również barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, sałatka jarzynowa i wiele innych, znajdą się na wigilijnym stole w Hotelu Kozi Gród – dodaje.

kozi%20gr%C3%B3d%20%287%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzeniekozi%20gr%C3%B3d%20%2810%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzeniekozi%20gr%C3%B3d%20%2813%29 - Ten magiczny czas… Moc kulinarnych inspiracji na Boże Narodzenie

Zgodnie z polską tradycją dania wigilijne różnią się od tych, które spożywamy w Boże Narodzenie. Polska wigilia to przede wszystkim ryby i dania bezmięsne. Pierwszy i drugi dzień świąt to już mięsiwa i szereg innych pyszności, które – choć często jadamy również w ciągu roku – właśnie w święta smakują wyjątkowo.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast