Tłusta Kaczka – Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Z założenia miała być wizytówką solidnej, polskiej kuchni w nowoczesnej odsłonie. Tylko tyle i aż tyle. W ciągu kilku lat działalności, od czerwca 2012 roku, udało jej się nie tylko przywrócić dawną świetność polskiej sztuki kulinarnej, ale została również doceniona w prestiżowym przewodniku kulinarnym Gault-Millau. Gdyńska restauracja Tłusta Kaczka to miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić.

Oglądaj film

Gdy w restauracji Tłusta Kaczka w Gdyni zjawia się anonimowy inspektor kulinarny Gault&Millau, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Od pierwszego spojrzenia na kelnera i powitania, przez wysublimowany wystrój wnętrza, aż po serwowanie przyrządzonych z pietyzmem potraw. Kryteriów jest mnóstwo, a wynik zależy od uzyskania największej liczby z 500 możliwych do otrzymania punktów.

Udało się! Czapa kucharska Gault&Millau trafiła w ręce pomorskich restauratorów i wybitnego szefa kuchni. Tłusta Kaczka została doceniona również za sprawą dodatkowego atutu – wyrabianych na miejscu przysmaków.

Kulinarna wizytówka Pomorza – restauracja Tłusta Kaczka w Gdyni

Żółty Gault&Millau to bez wątpienia jeden z najbardziej wpływowych na świecie przewodników kulinarnych. Powstał w 1965 roku we Francji z inicjatywy dwóch znanych krytyków kulinarnych: Henriego Gaulta i Christiana Millau. To wyróżnienie sprawia, że restauracja przyciąga do Gdyni największych smakoszy z całego świata.

Po takiej rekomendacji na pewno nie będziesz mieć problemu z wyborem najlepszej restauracji staropolskiej w Gdyni. Tłusta Kaczka jest kulinarną wizytówką Pomorza. Sprawdź, czym się wyróżnia, co znajdziesz w menu oraz na jakie niespodzianki podczas posiłku możesz liczyć!

LUK 4876 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4788 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4867 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Wystrój restauracji Tłusta Kaczka

Już na „dzień dobry” zachwyca wystrój restauracji Tłusta Kaczka. Położona przy głównym szlaku komunikacyjnym Trójmiasta, oddalona jednak nieco od zgiełku miasta, stanowi miejsce idealne, by odpocząć od pędu dnia codziennego. Sosnowy bar, deski na ścianach, minimalistyczne, ale bardzo gustowne dekoracje i zbudowany z czerwonej cegły kominek tworzą przytulną, jakby leśną atmosferę. Klasy wnętrzu dodaje wiekowy fortepian, który rozbrzmiewa przy kolacji każdego wieczoru. Zachwyca też drewniany taras z widokiem na drzewa i sąsiednie pole golfowe.

LUK 4790 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4860 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Menu Tłustej Kaczki

Menu w restauracji Tłusta Kaczka zmieniane jest dwa razy w ciągu jednej pory roku, dzięki czemu mamy pewność, że dania składają się ze świeżych, sezonowych produktów. Dania w Tłustej Kaczce możemy podzielić na dwie kategorie: pierwsza to dość klasyczne, niemal każdemu znane polskie specjały jak pieczona kaczka czy żurek. Druga to autorskie dania stworzone od podstaw przez Szefa Kuchni, często według innowacyjnych przepisów, ale z wykorzystaniem lokalnych produktów.

LUK 4757 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4760 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4762 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Na przystawkę szef kuchni poleca tatara z łososia z grubą musztardą, podwędzanego dymem czereśniowo-olchowym, z blinami ziemniaczanymi, sałatką z kopru włoskiego, kwaśną śmietaną i musem morelowym.

LUK 4574 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4627 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Warto skusić się również na tatara z jelenia marynowanego w oleju rydzowym i żubrówce, podawanego z kurkami, piklowaną szalotką, grzankami pszennymi, chrupkami z jarmużu i żółtkiem sous vide.

LUK 4406 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4411 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Popisowe danie główne restauracji to oczywiście kaczka (dostawy są dwa razy w tygodniu) wolno gotowana w próżni, pieczona a’la minute, nadziewana jabłkami, czosnkiem i majerankiem, podana z zasmażanymi ziemniaczkami z cebulką i majerankiem, modrą kapustą duszoną w winie z rodzynkami i sosem żurawinowo-porzeczkowym.

LUK 4477 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4518 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4548 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Niesamowitym smakiem kusi też pierś z gęsi sous vide w wędzonej soli z puree ze skorzonery, podsmażaną skorzonerą, sosem wiśniowym, karmelizowanymi wiśniami i kaszą jaglaną.

LUK 4290 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4319 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4324 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Amatorzy deserów nie przejdą obojętnie obok ciasta czekoladowego z dodatkiem puree z buraka, ciepłym sosem czekoladowym, czeladniczymi lodami piernikowo-makowymi, wędzoną śliwką z brandy i rozmarynem oraz chipsami buraczanymi.

LUK 4675 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4688 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4704 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Żaden gość nie przechodzi obojętnie obok poczekajek, dobrodziejstwa staropolskiego domu, które apetycznie przyzdabiają drewnianą ladę w głównej sali. Skosztujemy więc wyrabianego na miejscu chleba, smalcu, marynowanych i kiszonych warzyw, oliw smakowych oraz pasztetu.

LUK 4795 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4801 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Filozofia kuchni Tłustej Kaczki

– Jedną z filozofii naszej kuchni jest przygotowanie wszystkiego od podstaw. Pieczemy chleb według własnego przepisu. Sami robimy pasztet, wytapiamy wyśmienity staropolski smalec. Dobrym przykładem jest żurek składający się z naszego zakwasu, własnej białej kiełbasy, wędzonego przez nas boczku czy przygotowanego podczas sezonu tartego chrzanu. Sezonujemy mięsa, wędzimy ryby. Do deserów robimy własne lody. Sosy i buliony całymi nocami gotują się i redukują w restauracji. W kwestii produkcji jedzenia w naszej kuchni nie stosujemy żadnych półproduktów – mówi Tomasz Mrozik, szef kuchni restauracji Tłusta Kaczka.

LUK 5001 1 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 5018 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Właściciele restauracji za cel postawili sobie, by Tłusta Kaczka stała się kulinarną wizytówką Pomorza.

– Zawsze w karcie staramy się zamieścić dania nawiązujące do tradycji Pomorza czy Kaszub. Dbając o regionalne produkty i sposób ich podania staramy się pokazać znaczenie Pomorza na kulinarnej mapie Polski. Jakość i światowe standardy serwisu mają przede wszystkim pobudzić chęć gości lokalnych oraz turystów do dalszego odkrywania regionu – przekonuje Tomasz Mrozik.

LUK 4346 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&MillauLUK 4357 - Tłusta Kaczka - Staropolska kuchnia z czapką Gault&Millau

Apetyt gości zaostrzają wina wyselekcjonowane przez jednego z najlepszych sommelierów w Trójmieście, Marcina Łysakowskiego. Miłośnicy mocniejszych trunków znajdą w restauracji Tłusta Kaczka wachlarz alkoholi, również tych z najwyższej półki – od rozgrzewającego zmysły Calvadosu, przez aksamitny Armagnac, po sprzyjający kontemplacji Ardbog oraz najwyższej klasy polskie wódki. Goście często próbują również nalewek własnego wyrobu i polskich piw.

W restauracji Tłusta Kaczka raz w miesiącu odbywają się tematyczne kolacje degustacyjne ściśle związane z polską kuchnią. Inspirowane są starymi książkami kucharskimi kuchni regionalnych i nawiązują do historycznych uczt szlacheckich i królewskich.

Zatem, czy potrzeba więcej powodów, by odwiedzić Tłustą Kaczkę?

 

Kontakt:

ul. Spółdzielcza 2, Gdynia

tel: + 48 58 580 08 08

e-mail: rezerwacje@tlustakaczka.pl

www.tlustakaczka.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast