To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w Gdańsku

Wszystko zaczęło się 25 stycznia 1918 roku. Bronisław (Bruno) Kubicki otworzył w Gdańsku „restauracyę z codziennym koncertem”. Chciał, by było to miejsce spotkań wszystkich mieszkańców miasta. Lokal nazwał Cafe International, by każdy czuł się tutaj jak u siebie. Dziś lokal, działający pod nazwą Restauracja Kubicki, doczekał się setnych urodzin i tym samym jest najstarszą restauracją w mieście.

– Bruno Kubicki przyjechał do Gdańska z Westfalii. Zastał tu prawdziwą mieszankę narodowości. Oprócz Polaków byli tu między innymi Niemcy, Holendrzy, Skandynawowie, Francuzi. Chciał swoich gości nakarmić, napoić i rozweselić, stąd postawił też na akcent muzyczny. W restauracji grała orkiestra, występowały fordanserki – opowiada Grzegorz Zaleski, właściciel restauracji.

– Przede wszystkim jednak było to miejsce, gdzie szerzono, promowano i dumnie kultywowano polskość. To było w tym trudnym czasie najważniejsze – dodaje właściciel.

IMG 0693 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w GdańskuIMG 0728 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w GdańskuIMG 0853 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w Gdańsku

Grzegorz Zaleski razem z żoną Beatą kupił lokal, który od samego początku należał do rodziny Kubickich. Dziś chce kultywować dawne obyczaje i wskrzeszać starą, gdańską tradycję kulinarną.

– W restauracji podajemy dania, które nawiązują do tradycji tego miejsca. Mamy więc klasyczną gotowaną golonkę, która naprawdę jest gotowana, choć wygląda jakby była pieczona. Podajemy też kaczkę, dużo ryb w maladze. To wszystko specjały z dawnego Kubickiego – opowiada Damian Mazurowski, szef kuchni restauracji Kubicki.

IMG 0707 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w GdańskuIMG 0704 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w GdańskuIMG 0845 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w Gdańsku

Setne urodziny obchodzono niezwykle hucznie. Przed restauracją stanął namiot, w którym karmiono gdańszczan. Była rzeczona golonka, tatar ze śledzia, kaczka w maladze, żurek z białą kiełbasą czy dorsz w wędzonce. Setki gdańszczan zdecydowały się przyjść i świętować razem z najstarszą restauracją w mieście. Nie zabrakło również włodarza Gdańska, prezydenta Pawła Adamowicza.

IMG 0657 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w GdańskuIMG 0664 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w GdańskuIMG 0662 - To były huczne urodziny. Sto lat restauracji Kubicki w Gdańsku

Do jadła i napitku przygrywała mała orkiestra, tj. grupa Detko Band.

– Niektórzy mówią, że jesteśmy lokalem dla turystów. Owszem, dla turystów także, ale przede wszystkim jesteśmy lokalem dla gdańszczan. To miejsce, gdzie dbamy o dobrą, ciepłą atmosferę. Mamy wielu stałych gości, którzy do nas wracają. Organizujemy cykliczne spotkania – na 11 listopada, czyli w Narodowe Święto Niepodległości albo wspólne kolędowanie po świętach. To miejsce rodzinne, otwarte na mieszkańców – wyjaśnia Beata Zaleska.

Warto tu zajrzeć nie tylko ze względu na wspomnianą atmosferę i smaczne jadło. Restauracja Kubicki położona jest w jednym z najurokliwszych miejsc w Gdańsku. Tuż przy Motławie, naprzeciwko wyspy Ołowianka, jest miejscem skąd bez granic podziwiać można stary, piękny Gdańsk.

 

Kontakt

Restauracja Kubicki

ul. Wartka 2, Gdańsk

tel.: +48 58 301 00 50

kontakt@restauracjakubicki.pl

www.restauracjakubicki.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast