Anna Włodarczyk (www.strawberriesfrompoland.pl)

Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Anna Włodarczyk (www.strawberriesfrompoland.pl)
08.10.2020

Tę opowieść zacznę od końca, od pucharka lodów, który przeniósł mnie w kosmos! Sorbet Le Kir Royal, czyli czerwona porzeczka z szampanem (obłęd!), czarna czekolada, aksamitne lody z palonego słonego masła (brak słów!) i sorbet z kwiatów czarnego bzu z cytryną.

Lesny Dwor 6 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Powiedzieć, że to wspaniałe, to nic nie powiedzieć! Przepraszam za nadmiar wykrzykników w tekście, ale pisząc o tych lodach naprawę nie mogę się powstrzymać.

Lesny Dwor 13 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Podpytuję Marcina Popielarza, autora tych cudów, jak udało mu się stworzyć lody z palonego masła bez grudek, bo to nie jest taka łatwa sprawa. W odpowiedzi słyszę „to proste, wystarczy w takim a takim momencie dodać to i to, co zastopuje proces ścinania się tłuszczu”. Aaaaaaacha, przytakuję i udaję, że rozumiem. Rozmawiam z szefem, który zna się na rzeczy i widzi gotowanie nie tylko jako łączenie smaków i faktur, ale również jako proces reakcji chemicznych.

Taką refleksję nad potrawami widać w każdym daniu widniejącym w menu restauracji Leśny Dwór w Sulęczynie, w której Marcin Popielarz pełni funkcję szefa nadzorującego. Szefa Marcina na pewno znacie z Białego Królika w Gdyni, teraz od ponad roku szef rezyduje w Sulęczynie w pięknym dworku nad samym brzegiem jeziora.

Lesny Dwor 12 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 11 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 10 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 9 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 8 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Smaki Leśnego Dworu w Sulęczynie

Menu Leśnego Dworu jest proste i niezwykle kuszące, opiera się na regionalnych smakach, sporo w nim ryb i propozycji na dania bezmięsne. Wiem, że szef Marcin lubi zaszaleć z kuchnią wegetariańską, więc w ciemno zamawiam bezmięsne pozycje: pieczonego kalafiora z marchwiową salsa verde i remoulade z selera i kolendry oraz brokuły z sosem polonaise.

Lesny Dwor 3 scaled - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 7 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Ale że specjalnością kuchni Leśnego Dworu jest kaczka, „muszę” zamówić i ją. O, w menu widzę jeszcze stynki, drobne rybki, których nigdy nie miałam okazji spróbować! Zamawiam więc i chrupiące stynki z puszystym aioli. Moje serce skrada kalafior, przyrumieniony na złoto, pachnący masłem i jędrny. Mogłabym napisać o nim wiersz!

Lesny Dwor 4 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 2 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Próbuję jeszcze pysznej zupy rakowej inspirowanej Paulem Bocuse, ukrywającej się pod skorupką ciasta francuskiego, aksamitnego chłodnika z wędzonym schabem (nieczęsty to dodatek, a nawiązujący do tradycyjnych polskich receptur) i jędrnych brokułów z sosem polonaise,  to jest z siekanym jajkiem na twardo. I ta kaczka! Podana z sosem porzeczkowym, z modrą kapustą i warzywami w kruchym cieście, jest warta grzechu.

Lesny Dwor 1 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 16 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Przyjemności z Leśnego Dworu można sobie przedłużyć, zaopatrując się w zestaw przetworów wyrabianych na miejscu. Pomysł zapakowania w słoiki sezonowych warzyw i owoców to „efekt uboczny” pandemii. W ślicznych słoiczkach i butelkach kryją się różne skarby, od polskiego kimchi, przez keczup, aż po konfiturę z mirabelek z imbirem albo rabarbar z jałowcem. Wszystkie produkty pozbawione są białego cukru czy sztucznych konserwantów. I są w stu procentach wegańskie.

Lesny Dwor 15 - Uczta w Leśnym Dworze w SulęczynieLesny Dwor 14 - Uczta w Leśnym Dworze w Sulęczynie

Absolutnym hitem jest dla mnie wegańskie palone masło, które podawałam z gotowanymi na parze warzywami. Te wyroby można kupić w Leśnym Dworze oraz w Białym Króliku a już niebawem rusza również sklep internetowy. Dla mnie torba takich cudeniek to prezent idealny! Więc jeśli chcecie sprawić sobie niespodziankę na koniec lata, zalecam wycieczkę na Kaszuby albo chociaż wyprawę po kilka pysznych słoiczków.

 

Kontakt

Leśny Dwór

Stefana Żeromskiego 15,  Sulęczyno

tel.: +48 58 684 50 16

e-mail: restauracja@lesnydwor.pl

www.lesnydwor.pl

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast