Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Festiwal Truskawek Kaszubskich

Słodki afrodyzjak, z którego słyną Kaszuby. Za nami I Festiwal Truskawek Kaszubskich.

LUK 8467 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

Niezwykle wyrazista w smaku, bardziej aromatyczna i słodsza od innych. Truskawka Kaszubska to duma Pojezierza Kaszubskiego. Jej walory doceniła sama Komisja Europejska przyznając jej oficjalne miano produktu regionalnego. 1 i 2 lipca w Chmielnie odbył się I Festiwal Kaszubskich Truskawek, pierwsze takie święto w mieście dedykowane tym wyjątkowym owocom.

LUK 8267 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8268 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8272 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

Pierwszego dnia odbyła się konferencja poświęcona historii, uprawie, walorom i wykorzystaniu Truskawki Kaszubskiej. Drugiego dnia, podczas imprezy plenerowej, próbować można było nie tylko samych owoców, ale również przetworów i deserów truskawkowych. W wielkim garze Jarosław Kłodziński i Łukasz Konik ugotowali rekordową zupę truskawkową. Rekordową, ponieważ składającą się z 200 litów wody i 200 kilogramów truskawek. Przygotowania do gotowania trwały kilka godzin. Wszystko po to, by pobić rekord Polski w liczbie wydanych porcji zupy truskawkowej.

– Jesteśmy w najbardziej truskawkowej gminie na Pomorzu – tak o Chmielnie mówi Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. – Mamy tu 44 proc. certyfikowanych plantacji Truskawek Kaszubskich. To te, które mają oznaczenie unijne i są produkowane zgodnie ze specyfikacją zatwierdzoną przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska uznała truskawkę z Kaszub za produkt regionalny. Truskawka Kaszubska (odmiany honeoye, senga sengana, elsanta), czyli inaczej Kaszëbskô Malëna, jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2009 roku nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

LUK 8276 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8284 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8288 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

Zdaniem ekspertów z Kaszubskiego Stowarzyszenia Truskawek Kaszubskich owoce te smakują tak wyjątkowo, bo sprzyja im surowy, kaszubski mikroklimat. Chłodne noce i ciepłe dni sprawiają, że truskawka dojrzewa wolniej, ma więcej fruktozy, co przekłada się na smak. Ma mnóstwo witaminy C, jest dobra na trawienie i – zdaniem niektórych – działa również jak afrodyzjak.

LUK 8291 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8311 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8320 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

Powiat kartuski, a konkretnie gminy Stężyca, Sierakowice i Chmielno to zagłębie truskawkarstwa. Pierwsza plantacja założona została na początku XX wieku w gminie Sierakowice przez panią Gruchałową. Ogromną rolę w propagowaniu Truskawki Kaszubskiej odegrał z kolei ksiądz Anastazy Sadowski.

LUK 8374 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8418 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8424 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

Dziś Truskawkę Kaszubską nie tylko jemy na surowo solo lub z cukrem i ze śmietaną. Kaszëbskô Malëna świetnie nadaje się do ciasto, przetworów, sosów. Idealnie łączy się z serem, rybami i mięsem. Podczas I Festiwalu Truskawek Kaszubskich próbować można było truskawkowych nalewek, ekologicznych konfitur i dżemów. Panie z koła gospodyń wiejskich w Gowidlinie rozpieszczały podniebienia truskawkowym sushi, klasyczną drożdżówką z truskawkami czy deserami.

LUK 8496 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8501 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8515 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8527 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

– Kaszuby to nie tylko kultura, śpiew i język. To też produkty lokalne. Trzeba to wykorzystać w całej dużej bazie turystycznej, którą tutaj mamy. Truskawek w menu restauracji powinno być jeszcze więcej. Być może warto utworzyć truskawkowy szlak truskawkowy? Trzeba pokazać to, co się ma – przekonuje Andrzej Klasa z Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek.

LUK 8543 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8557 - Festiwal Truskawek KaszubskichLUK 8604 - Festiwal Truskawek Kaszubskich

Warto pamiętać, że Truskawka Kaszubska pojawia się na rynku nie wcześniej niż wraz z początkiem czerwca i kończy się wraz z końcem lipca.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast