Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!

W dawnych czasach stanowiła podstawę tygodniowego menu. Pojawiała się w każdym gospodarstwie. Jesienny niedzielny obiad nie mógł obejść się bez niej. Gęsina. Niezwykle zdrowe mięso, które wreszcie – całkowicie zasłużenie – po wielu latach niebytu wraca na polskie stoły.

Pomorska gęsina to flagowy produkt regionu. Hodowana jest według staropolskiej tradycji. – Gęsina była znana i ceniona na Pomorzu. Jadano ją w gospodarstwach. W takich bogatszych nawet codziennie.  To najzdrowszy drób. Zawiera wiele wartości odżywczych, dlatego warto go konsumować – zapewnia Damian Mazurowski z restauracji Kubicki w Gdańsku.

Mięso gęsi pomorskiej jest lekkostrawne i zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. A że spożywać je można w różnorakich formach: klasyczna gęś pieczona, pierogi z gęsiną, gęsi smalec, brukwianka na gęsinie, pasztety czy półgęski wędzone, tym bardziej warto się na nie skusić.

Tym samym, w najlepszych pomorskich restauracjach w listopadzie króluje właśnie gęsina.

kubicki%20%284%29 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!kubicki 4 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!

– Zawsze w okolicy października nasz zaprzyjaźniony gospodarz pan Bolek zapędza swoje gęsi do obórki i dokarmia je owsem, żeby nabrały tłustości, po czym je bije i dostarcza do naszej restauracji. Produkt ten jest bardzo wysokiej jakości i naturalny. W restauracji wykorzystujemy całą gęś razem z podrobami i krwią, z której robimy kaszankę – opowiada Rafał Niewiarowski, szef kuchni i właściciel restauracji Dym na wodzie w Ustce.

W menu degustacyjnym restauracji Dym na wodzie znajdziemy tatara z gęsi z kiszoną mirabelką oraz szarpaną gęś w pietruszkowej bułce na parze z tartym jabłkiem z chrzanem, smażoną cebulką i sosem pieczeniowym i mini jarmużem. Z kolei w menu a’la carte serwowane są pierogi z gęsiną z piklowaną dynią oraz pieczona w świeżej bułce tartej roladka z gęsiny z risotto z pieczonych buraków, jabłkiem z chrzanem, sosem pieczeniowym i kwaśną śmietaną.

– Gęsina pomorska od wieków gościła na kaszubskich stołach i była w naszym regionie bardzo popularna – opowiada Jarosław Waloch, szef restauracji Brovarnia w Hotelu Gdańsk. – Gęsi to drób bardzo szlachetny, który żywi się najlepszymi odmianami zbóż, roślinami okopowymi i rozmarynem.  Naszą specjalnością jest kaszubska gęś rozmarynowa serwowana w całości i krojona przy gościach. To popisowe danie Brovarni Hotelu Gdańsk zdobyło w tym roku tytuł  najlepszego Pomorskiego Dania Regionalnego w  Konkursie o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego! Na wyróżnienie zasługuje również konfitowany udziec z gęsi rozmarynowej serwowany z pieczonymi karmelizowanymi burakami, jarmużem i czosnkowym puree. Do gęsiny rekomendujemy limitowaną edycję piwa jasnego warzonego z udziałem tylko i wyłącznie świeżych szyszek chmielowych zebranych na początku września przez naszego piwowara podczas Chmielowych Dożynek  2017 w Karczmiskach na Lubelszczyźnie – dodaje Jarosław Waloch.

LUK 6394 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!LUK 6442 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!LUK 6510 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!

Restauracja Zielona Brama w Przywidzu zaprasza na „Święto gęsi w Zielonej Bramie”. W odrestaurowanym spichlerzu na terenie okazałego obiektu 11 listopada degustować będzie można 11 dań. To między innymi gęś szmurowana – flagowe danie Tomasza Szydzikowskiego, szefa kuchni restauracji Zielona Brama. – Szmurowanie to po kaszubsku  rodzaj obróbki termicznej, jaką jest duszenie. Wcześniej jednak mięso wyleguje się marynacie z soli, czosnku, majeranku. Następnie faszerowane jest gruszkami, jabłkami, śliwkami, żurawiną. Potem piecze się je niezwykle długo, nawet do pięciu godzin. To typowy slow food – opowiada Tomasz Szydzikowski.

W Zielonej Bramie spróbować będzie  można również czerniny na gęsinie, gęsich pipek, tatara z gęsi czy gęsich udek pieczonych w gruszkach.

Główne święto gęsi na Pomorzu to tradycyjnie już Festiwal Gęsiny w Swołowie. To spotkanie z hodowcami, szefami kuchni, ale również paniami z kół gospodyń wiejskich – w namiocie na terenie skansenu w Zagrodzie Albrechta odbywa się biesiada i degustacja jednego z najlepszych pomorskich produktów. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów.  Jednym z gości będzie wcześniej wspomniany w tekście Rafał Niewiarowski z restauracji Dym na wodzie w Ustce.

PB112390 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!PB112317 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!PB112352 - Najlepsza gęsina zawsze na świętego Marcina!

Gęsina doceniana jest w całej Polsce. Od 10 listopada do 3 grudnia 2017 odbywa się IX odsłona Gęsiny na Świętego Marcina. W akcji udział biorą najlepsi szefowie kuchni z Polski. Pomorze reprezentuje między innymi Krystian Szidel, szef kuchni restauracji w Hotelu Sheraton w Sopocie.

 

Restauracja Kubicki

ul. Wartka 6, Gdańsk

tel.: + 48 58 301 00 50

email: kontakt@restauracjakubicki.pl

www.restauracjakubicki.pl

 

Restauracja Zielona Brama

ul. Gdańska 26, Przywidz

tel.: +48 58 301 13 26

email: restauracja@zielonabrama.com.pl

www.zielonabrama.com.pl

 

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Swołowo 8, Słupsk

tel.: +48 59 811 94 10

www.swolowo.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast