Tak smakuje Pomorska Gęsina

Gęsi wędzone, pieczone, pasztety z gęsiny, krupnik i czernina gotowane na gęsich kościach, pierogi z mięsem gęsi, półgęski i gęsi smalec – to tylko kilka przykładów smakołyków, których skosztować mogliśmy podczas trzydniowej imprezy Pomorska Gęsina 2015 w Swołowie. Wydarzenie z roku na rok staje się coraz większe i coraz pyszniejsze. W tym roku gęsich rarytasów spróbowało pięć i pół tysiąca gości.

PB112390 - Tak smakuje Pomorska GęsinaPB112376 - Tak smakuje Pomorska Gęsina

W weekend 7-8 listopada oraz 11 listopada niewielka wieś Swołowo w okolicach Słupska po raz ósmy zamieniła się w królestwo najlepszej, polskiej gęsiny. Odbyła się tu Pomorska Gęsina, czyli impreza, podczas której lokalni hodowcy i producenci, restauratorzy oraz przedstawicielki stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich czarowali kubki smakowe wyrobami własnej, z reguły przydomowej produkcji. Dzięki temu mamy pewność, że spożywamy produkty najwyższej jakości.

PB112301 - Tak smakuje Pomorska GęsinaPB112328 - Tak smakuje Pomorska GęsinaPB112343 - Tak smakuje Pomorska Gęsina

Główną rolę odrywała gęś pomorska, hodowana w regionie zgodnie ze staropolską tradycją. To gatunek bardzo zdrowy, przystosowany do kapryśnej nadmorskiej pogody. Gęsi hodowane są przez cały rok po to, by – zgodnie z tradycją – w dniu św. Marcina znaleźć się na polskich stołach. Mięso gęsi pomorskiej jest lekkostrawne i zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. To produkt pełen wartościowych składników odżywczych.

Pomorska Gęsina to targ produktów wiejskich i przetworów. Kupimy tu gęsi surowe i wędzone, bardzo zdrowy smalec gęsi, pasztety. Prawdziwym hitem są tradycyjne półgęski, po które smakosze ustawiają się w kolejce. Półgęski to nic innego jak pierś z gęsi zawijana w skórę razem z tłuszczem i wędzona przez trzy dni. Dodatkowo może być sparzona gorącym dymem. Półgęski jada się na zimno jako dodatek do kanapek lub jako przekąskę. Są delikatne, rozpływają się w ustach, a ich wędzony smak zachwyca już od pierwszego kęsa.

PB112363 - Tak smakuje Pomorska Gęsina

Ogromną zaletą Pomorskiej Gęsiny jest również to, że na miejscu mamy możliwość degustacji rozmaitych lokalnych potraw. Skosztujemy zatem kartaczy, pierogów, gołąbków, gulaszu, knedli – wszystko z gęsim mięsem. Cudownie smakuje także pieczona gęś podawana z renetami.

PB112356 - Tak smakuje Pomorska GęsinaPB112352 - Tak smakuje Pomorska Gęsina

Bardzo popularne są także zupy – żurek i rosół na gęsich kostkach (topowe danie pani Emilii ze Stowarzyszenia Zagroda), tradycyjna brukwianka gotowana na korpusie, kwaśnica i słodko-kwaśna czernina na gęsim rosole z suszoną śliwką, wiśniami, rodzynkami, oczywiście z dodatkiem krwi – specjalność Jolanty Liesfled z Miechucina.

W tym roku nie zabrakło także takich klasyków, jak chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym czy chleb z pieca glinianego. Serwowano także lokalne nalewki, regionalne wina owocowe i miody pitne.

PB112317 - Tak smakuje Pomorska GęsinaPB112318 - Tak smakuje Pomorska GęsinaPB112369 - Tak smakuje Pomorska Gęsina

W sumie podczas Pomorskiej Gęsiny 2015 w Swołowie swoje produkty podawało 40 kół gospodyń wiejskich (m.in. Kamienica Królewska, Skrzeszewo, Warblewo z okolic Słupska) i restauratorów.

Na biesiadę z gęsiną przyjeżdżają goście z całej Polski. Dodatkową atrakcją jest samo Swołowo – to znana na całą Polskę tzw. „Kraina w kratę”, gdzie dominuje historyczne budownictwo szkieletowe. Sama impreza odbywa się na terenie odrestaurowanego Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

Pomorska Gęsina organizowana jest przed Muzeum w Swołowie i Gminę Wiejską Słupsk. Impreza odbywa się każdego roku w połowie listopada.

 

Kontakt

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Swołowo 8, Słupsk

tel.: + 48 59 811 94 10

www.swolowo.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast