Facebook Instagram Spotify

Druga połowa maja i początek czerwca to taki czas w roku, gdy Pomorze staje się najbardziej fotogeniczne. Z samolotów, które docelowo lądują na płycie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a wcześniej robią swoistą pętlę nad Żuławami i Powiślem, rozciąga się cudowny widok na żółte pola z Zatoką Gdańską w tle. To rzepak, który na Pomorzu uprawiany jest niezwykle chętnie. To właśnie nim żywią się pomorskie pszczoły hodowane w Zielonej Pasiece.

Zielona Pasieka to gospodarstwo pszczelarskie prowadzone przez Bożenę i Piotra Sobuń z Malborka. Znajduje się na granicy Dolnego Powiśla i Żuław – malowniczego, czystego i ekologicznego terenu pozbawionego zakładów przemysłowych. Dzięki temu miód wytwarzany w Zielonej Pasiece to gwarancja zdrowia i najwyższej jakości.

– Stąd też wzięła się nazwa gospodarstwa. Zielona Pasieka kojarzy się z naturą, ekologią, jest przyjazna środowisku. Żeby nie być gołosłownym, nasza pasieka otoczona jest zielonym żywopłotem, co jeszcze bardziej budzi jednoznaczne skojarzenia – opowiada Piotr Sobuń.

W Zielonej Pasiece, znajdującej się tak naprawdę w dwóch miejscowościach: w Zielonce i Żuławce Sztumskiej, pozyskuje się kilka gatunków miodu. – Podstawowy to rzepakowy, bo Żuławy i region Dolnego Powiśla słynie z wielości pól rzepakowych. W maju wszystkie tereny dookoła są żółte i wygląda to niezwykle malowniczo. Na terenach tych nie brakuje też roślinności wielokwiatowej. Dużo tu starych drzew, takich jak na przykład lipy, które sadzili jeszcze Niemcy – mówi Piotr Sobuń.

Zielona Pasieka produkuje zatem również miód lipowy oraz gryczany. Jednak wtedy ule wywożone są na kaszubskie pola gryki. W ofercie nie brakuje też miodu wrzosowego, pozyskiwanego po wizycie na wrzosowiskach w Borach Tucholskich.

Jak zbiera się miód?

– Pierwszy pożytek mamy z rzepaku pod koniec maja lub na początku czerwca. Rzepak kwitnie około czterech tygodni. W tym czasie pszczoły dochodzą do siły i zbierają miód w nadstawkach. Kiedy już miód jest dojrzały, oceniamy to w ten sposób, że wyjmujemy ramki z nadstawki. Jeżeli są całe zasklepione lub przynajmniej w dwóch trzecich, to znaczy, że mi

ód jest już dojrzały, można go wyjmować i wirować – opowiada Piotr Sobuń.

Oferta Zielonej Pasieki jest jednak znacznie bogatsza. – Pozyskujemy również propolis i pyłek pszczeli, niezwykle zdrowy, choć przez wielu niedoceniany. Pyłek zawiera całe bogactwo witamin, makro- i mikroelementów. Polecany jest na wiele chorób, bo m.in. obniża ciśnienie i cholesterol, polepsza wzrok, a także działa przeciwmiażdżycowo – opowiada Piotr Sobuń, który nie tylko prowadzi Zieloną Pasiekę, ale także jest prezesem Koła Pszczelarzy w Malborku.

Amatorska działalność państwa Sobuń to także produkcja miodów pitnych. Odnoszą w niej niemałe sukcesy, co udowodnili podczas wielu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Miodów Pitnych w Parparach zajmując wysokie lokaty za produkcję tradycyjnego miodu pitnego typu trójniak i czwórniak.

Zielona Pasieka Bożena i Piotr Sobuń

ul. Grunwaldzka 24, Malbork

tel.: +48 503 166 445, 502 281 847

email: zielonapasieka@wp.pl

www.zielonapasieka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo