Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Zielona Pasieka, czyli cuda z ula

Druga połowa maja i początek czerwca to taki czas w roku, gdy Pomorze staje się najbardziej fotogeniczne. Z samolotów, które docelowo lądują na płycie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a wcześniej robią swoistą pętlę nad Żuławami i Powiślem, rozciąga się cudowny widok na żółte pola z Zatoką Gdańską w tle. To rzepak, który na Pomorzu uprawiany jest niezwykle chętnie. To właśnie nim żywią się pomorskie pszczoły hodowane w Zielonej Pasiece.

Zielona Pasieka to gospodarstwo pszczelarskie prowadzone przez Bożenę i Piotra Sobuń z Malborka. Znajduje się na granicy Dolnego Powiśla i Żuław – malowniczego, czystego i ekologicznego terenu pozbawionego zakładów przemysłowych. Dzięki temu miód wytwarzany w Zielonej Pasiece to gwarancja zdrowia i najwyższej jakości.

LUK 1735 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1753 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1754 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ula

– Stąd też wzięła się nazwa gospodarstwa. Zielona Pasieka kojarzy się z naturą, ekologią, jest przyjazna środowisku. Żeby nie być gołosłownym, nasza pasieka otoczona jest zielonym żywopłotem, co jeszcze bardziej budzi jednoznaczne skojarzenia – opowiada Piotr Sobuń.

W Zielonej Pasiece, znajdującej się tak naprawdę w dwóch miejscowościach: w Zielonce i Żuławce Sztumskiej, pozyskuje się kilka gatunków miodu. – Podstawowy to rzepakowy, bo Żuławy i region Dolnego Powiśla słynie z wielości pól rzepakowych. W maju wszystkie tereny dookoła są żółte i wygląda to niezwykle malowniczo. Na terenach tych nie brakuje też roślinności wielokwiatowej. Dużo tu starych drzew, takich jak na przykład lipy, które sadzili jeszcze Niemcy – mówi Piotr Sobuń.

Zielona Pasieka produkuje zatem również miód lipowy oraz gryczany. Jednak wtedy ule wywożone są na kaszubskie pola gryki. W ofercie nie brakuje też miodu wrzosowego, pozyskiwanego po wizycie na wrzosowiskach w Borach Tucholskich.

LUK 1796 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1801 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1807 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ula

Jak zbiera się miód?

– Pierwszy pożytek mamy z rzepaku pod koniec maja lub na początku czerwca. Rzepak kwitnie około czterech tygodni. W tym czasie pszczoły dochodzą do siły i zbierają miód w nadstawkach. Kiedy już miód jest dojrzały, oceniamy to w ten sposób, że wyjmujemy ramki z nadstawki. Jeżeli są całe zasklepione lub przynajmniej w dwóch trzecich, to znaczy, że miód jest już dojrzały, można go wyjmować i wirować – opowiada Piotr Sobuń.

LUK 1843 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1770 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1789 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1851 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ula

Oferta Zielonej Pasieki jest jednak znacznie bogatsza. – Pozyskujemy również propolis i pyłek pszczeli, niezwykle zdrowy, choć przez wielu niedoceniany. Pyłek zawiera całe bogactwo witamin, makro- i mikroelementów. Polecany jest na wiele chorób, bo m.in. obniża ciśnienie i cholesterol, polepsza wzrok, a także działa przeciwmiażdżycowo – opowiada Piotr Sobuń, który nie tylko prowadzi Zieloną Pasiekę, ale także jest prezesem Koła Pszczelarzy w Malborku.

Amatorska działalność państwa Sobuń to także produkcja miodów pitnych. Odnoszą w niej niemałe sukcesy, co udowodnili podczas wielu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Miodów Pitnych w Parparach zajmując wysokie lokaty za produkcję tradycyjnego miodu pitnego typu trójniak i czwórniak.

LUK 1812 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1816 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ulaLUK 1825 - Zielona Pasieka, czyli cuda z ula

 

Zielona Pasieka Bożena i Piotr Sobuń

ul. Grunwaldzka 24, Malbork

tel.: +48 503 166 445, 502 281 847

email: zielonapasieka@wp.pl

www.zielonapasieka.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast