Facebook Instagram Spotify

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski, wyśmienite, popisowe dania przygotowane przez najlepszych z najlepszych, najwyższej jakości produkty i alkohole, wspaniała zabawa i wyjątkowa atmosfera – tak było podczas piątej gali z okazji wydania „Żółtego Przewodnika” Gault&Millau Polska 2019, która odbyła się w Gdańsku.

– Rośniemy, rośnie nasza polska gastronomia. Wspaniale rośnie gastronomia trójmiejska i pomorska. Mamy tu coraz więcej interesujących konceptów kulinarnych, dużo znakomitych szefów kuchni, sporo awangardy. Naprawdę jest tu co jeść, jest tu co pić, macie gdzie się bawić – zachwala Justyna Adamczyk redaktor naczelna „Żółtego Przewodnika” Gault&Millau Polska.

Ta charakterystyczna, żółta księga to obok czerwonego Przewodnika Michelin najważniejszy drogowskaz kulinarny. „Żółty Przewodnik” Gault&Millau ma już 50 lat i ukazuje się w 25 krajach. Jego twórcy podjęli misję – przewodnik od lat promuje najlepszą kuchnię, która jest wyznacznikiem tożsamości narodowej. Każdego roku specjalnie wyszkoleni inspektorzy odwiedzają ponad 1000 restauracji, by wskazać te najlepsze i umieścić je w przewodniku. Restauratorzy nie znają dnia ani godziny – inspektorzy pojawiają się w lokalach anonimowo.

W „Żółtym Przewodniku” Gault&Millau Polska 2019 znalazło się 640 restauracji i 170 miejsc POP (najlepsze coctailbary, winebary, kawiarnie, cukiernie streetfood i awangardowe bistra). Wypunktowano również 200 najlepszych regionalnych produktów. Wiele z lokali otrzymało „czapki” – specjalne wyróżnienia świadczące o wyjątkowej klasie restauracji. Oprócz obecności w „Żółtym Przewodniku”, otrzymania punktów i czapek, najlepsi szefowie kuchni nagrodzeni zostali w konkursach zorganizowanych w pięciu kategoriach.

Największy sukces odniósł szef Bogdan Gałązka, który otrzymał tytuł Szefa Kuchni Tradycyjnej 2019. Od przeszło 10 lat dowodzi restauracją Gothic Cafe&Restaurant na Zamku w Malborku, gdzie udowadnia, że kulinarna tradycja może iść w parze z nowoczesnością. – To wyróżnienie jest o tyle ważne, że przyznawane jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości . Tym bardziej stanowi o naszej tożsamości kulinarnej – podkreślała Justyna Adamczyk.

Bogdan Gałązka otrzymał to wyróżnienie ex aequo z Maciejem Nowickim, szefem kuchni restauracji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Co ważne, Gothic Cafe&Restaurant nagrodzona została w przewodniku dwiema czapkami.

Trzy czapki, czyli odpowiednik jednej gwiazdki Michelin otrzymała restauracja Biały Królik w Gdyni. Przewodnik docenia umiejętności i znajomość nowoczesnych technik Marcina Popielarza, który podczas konkursu nominowany był w kategorii Szef Kuchni 2019. – 16 punktów w „Żółtym Przewodniku” 2019 to dla mnie potwierdzenie, że z roku na rok restauracja Biały Królik, którą prowadzę, reprezentuje coraz wyższy poziom. Natomiast nominacja, kolejny rok z rzędu, do nagrody Szefa Roku Gault&Millau pokazuje, że nie spoczywam na laurach, a konsekwentnie realizuję swoje cele zawodowe. Przede mną nowe wyzwania związane z otwarciem Leśnego Dworu, nowego obiektu hotelowego i restauracyjnego (siostrzanego dla Quadrille i Białego Królika) w malowniczej miejscowości Sulęczyno. Chciałabym pokazać tam, że tradycyjna kuchnia nie musi być przewidywalna i pozbawiona kreatywności – mówi Marcin Popielarz.

Najwyższe wyróżnienie otrzymała także restauracja Sztuczka z Gdyni. Kulinarny sznyt nadają jej Kamil Kołodziejski i Rafał Wałęsa. Przewodnik podkreśla krótkie, ale urozmaicone menu i zwraca uwagę na sezonowość produktów wykorzystywanych w kuchni restauracji Sztuczka.

Trzy czapki powędrowały także do restauracji Mercato w Hotelu Hilton w Gdańsku. Warto przypomnieć, że Paweł Stawicki w roku 2018 otrzymał tytuł Szef Jutra. Podczas ostatniej edycji nominowany był w kategorii Szef Roku. – Takie wyróżnienia dwa razy z rzędu to dla mnie ogromny zaszczyt. Bardzo się cieszę, że ta codzienna, ciężka praca jest doceniania. To daje motywację do działania, choć nie większą niż zadowoleni goście – mówił Paweł Stawicki.

1906 Gourmet Restaurant w Pałacu Ciekocinko otrzymała dwie czapki. Szef kuchni, Paweł Dołżonek, pochwalony został za wyobraźnię i wyczucie kulinarne.

Dwoma czapkami wyróżniono również gdańskie restauracje: Correze (szef Krzysztof Gradzewicz) oraz Szafarnia 10, gdzie szefem kuchni i właścicielem jest Grzegorz Labuda.

Z kolei jedną czapką poszczycić się może najstarszy lokal w Gdańsku, restauracja Kubicki, gdzie szefuje Damian Mazurowski oraz Zafishowani z Danielem Chrzanowskim na czele. Jedna czapka przypadła również Mariuszowi Pieterwasowi z gdyńskiej restauracji Krew i Woda, restauracjom: Projekt 36 z Sopotu (szef Marcin Leszczyński), Secretariat z Sopotu (szef Tomasz Górniak) oraz Polskie Smaki w Hotelu Sheraton w Sopocie (szef Krystian Szidel).

Wyróżnione w przewodniku zostały także m.in. restauracje Norodowi Mol i sopocki Bulaj.

Piąta, jubileuszowa gala z okazji wydania kolejnej edycji „Żółtego Przewodnika” Gault&Millau 2019 odbyła się w Gdańsku. Hala AmberExpo gościła setki najlepszych szefów kuchni z całej Polski. W sumie podczas gali 26 listopada 2018 bawiło się około 1500 gości. Partnerem gali był region pomorski, który od lat konsekwentnie promuje w Polsce i na świecie lokalną kuchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo