Gdynia wczoraj i dziś

Sylwia Gutowska
23.12.2016

Jest jednym z najmłodszych miast w Polsce. Niebawem zagłębicie się w jej wspaniałe życie rozrywkowe, kulturalne i gastronomiczne. Ale najpierw poznajcie tę krótką, ale fascynującą historię miasta stworzonego przez ludzi, którzy mieli odwagę marzyć.

Przechadzając się ulicami Gdyni, czuć odmienny klimat. Może to modernistyczna architektura z symetrycznym rozkładem ulic sprawia wrażenie, że duch tego miasta przesiąknięty jest nowoczesnością i czymś jeszcze. W powietrzu czuć wolność. To miasto nad morzem, z świetnie prosperującym portem i wibrującym życiem kulturalnym. Być może ta świeżość i żywotność wynikają z faktu, że Gdynia powstała później niż wiele, młodych w porównaniu z europejskimi, miast w Stanach Zjednoczonych, bo dopiero w XX wieku. To miasto to dziecko dwudziestolecia międzywojennego – krótkiego okresu, w którym Polska po 123 latach zaborów zyskała nowe siły witalne i chciała pokazać, na co ją stać.

modernizm gdynia budynek%20PLO%20ul.10%20lutego%2024 fot.przemek%20kozlowski%20%284%29 - Gdynia wczoraj i dziś

Gdynia powstała z potrzeby utworzenia pierwszego nowoczesnego portu, należącego w całości do Polski. Władze nowo odrodzonego kraju miały wówczas problemy z korzystaniem z tego w Wolnym Mieście Gdańsk. Budowę rozpoczęto więc w 1920 r., zaraz po oficjalnym przyłączeniu terenu dzisiejszej Gdyni do Polski. Kilka lat później, dokładnie 4 marca 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. W 1930 r. uruchomiono pierwszą stałą trasę linii pasażerskiej Gdynia – Nowy Jork. Pierwszy, historyczny rejs transatlantycki z Gdyni odbył się słynnym dziś statkiem „Batory”. W kilka lat Gdynia stała się najlepiej prosperującym i najnowocześniejszym portem na Bałtyku. Szybki rozwój przemysłu morskiego przełożył się na rozwój urbanistyczny, a za myślą inżynierów od maszyn poszła myśl architektów. Powstały nowe przedsiębiorstwa, mające swoje modernistyczne siedziby. Potrzebowano rąk do pracy. Nad morze zjeżdżali Polacy z głębi kraju. W 1939 roku do niedawna jeszcze wieś rybacka była już zamieszkiwana przez 127 tysięcy osób.

Historia Gdyni, jak wielu miast i miasteczek w Polsce, urywa się wraz z wybuchem II wojny światowej. Pod nazistowską okupacją większość Polaków, która zdążyła się tu osiedlić, została na nowo przesiedlona. W 1945 roku nastąpiło wyzwolenie z rąk Armii Czerwonej. Na szczęście oprócz portu i kolei, zniszczonych przez uciekających nazistów, miasto nie doznało większego uszczerbku. Dalej Gdynia przeszła bolesną część historii – komunistyczny reżim. W latach 50. i 60. dla zwykłych obywateli życie toczyło się dalej. Niestety w 1970 r. Gdynia stała się jednym ze świadków dramatycznych wydarzeń, będących wynikiem strajku ludności przeciwko władzy – tym razem był to strajk gdyńskich stoczniowców. Wydarzenia, znane jako Grudzień 1970 r., zostały upamiętnione przez pomnik mieszczący się na Alei Piłsudskiego.

Dzisiaj to piękne miasto znowu jest jednym z największych i najprężniej działających portów na Morzu Bałtyckim, a modernistyczna architektura to nadal znak rozpoznawczy miasta. Szlakiem gdyńskiego modernizmu oprowadzają tutejsi przewodnicy, którzy opowiadają o historii powstania najważniejszych obiektów.

Gdyńskie trolejbusy pokazywane są dziś w międzynarodowych mediach i na konferencjach jako przykład ekologicznego rozwiązania dla transportu publicznego. Zresztą tutaj wszystko zostało przemyślane – najważniejsze punkty miasta mieszczą się w centrum, które można obejść pieszo. Osobne, nieco oddalone dzielnice stanowią Redłowo i Orłowo – to części willowe. W Orłowie mieści się nowoczesny Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Nauki Experyment – centrum edukacyjne dla dzieci, wprowadzające je w świat interesujących zjawisk przyrodniczych.

PPNT 201302 3 - Gdynia wczoraj i dziśPPNT 201302 5 - Gdynia wczoraj i dziśPPNT 201302 7 - Gdynia wczoraj i dziś

Gdynia to też raj dla fanów zakupów. To tutaj znajdziecie największe w Polsce Północnej centrum handlowe – Riviera. Sam gmach, choć wielkich rozmiarów, nie jest nachalny, a dyskretnie wkomponowany w przestrzeń krajobrazową. Tak jak reszta potrzebnych miejsc, Riviera jest położona bardzo blisko centrum, przy głównej arterii miasta.

02 - Gdynia wczoraj i dziś

Wreszcie Gdynia to jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku w Polsce. Szeroka plaża, promenada upstrzona małymi knajpkami i kafejkami i widowiskowa marina przyciągają ludzi. Do tego mamy tu ciekawie ukształtowany teren ze wzgórzami i klifem. Tu po prostu chce się być. Co ciekawe, choć jesienią i zimą można tego nie dostrzec, Gdynia jest najbardziej nasłonecznionym miastem w Polsce.

Gdynia%20klif - Gdynia wczoraj i dziś

Znajdziecie tu mnóstwo kulturalnych ciekawostek – muzeów, centrów kultury i sal koncertowych. Ale nie moglibyśmy cieszyć się tym wszystkim, gdybyśmy chodzili głodni. W Gdyni o to trudno. W ostatnich latach powstało tu mnóstwo świetnych restauracji. I znowu, nie musicie daleko szukać, wystarczy, że przejdziecie się po reprezentatywnej ulicy Świętojańskiej lub odbijecie w jedną z odchodzących od niej uliczek. A kiedy zwiedzacie miasto, nie zapomnijcie o porcie, który ma też coś dla zwiedzających. To nowo powstałe Muzeum Emigracji w budynku dawnego dworca morskiego.

1 - Gdynia wczoraj i dziś

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast