Magia bożonarodzeniowych jarmarków

Sylwia Gutowska
01.12.2015

Gdańsk słynie z odbywającego się latem Jarmarku św. Dominika. Także zimą, przed Świętami Bożego Narodzenia, miłośnicy idei slow food i unikatowych produktów będą mogli zanurzyć się w gwarnej atmosferze straganów. Już 5 grudnia rusza Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy.

JKBR052 - Magia bożonarodzeniowych jarmarków

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to już tradycja. Każdy, kto ten czas spędza w Gdańsku, wie, że w grudniu Targ Węglowy jest najbardziej świątecznym miejscem w mieście. Specjalnie na ten czas powstają uliczki: Anielska, Wigilijna, Śnieżny Zapiecek czy aromatycznie brzmiące Cynamonowa i Czekoladowa. Wzdłuż nich powstaną stragany z ekologiczną żywnością z regionu, pachnącymi przyprawami i gorącymi napojami. Już od progu będzie można poczuć prawdziwą magię świąt! W tym roku, jak poprzednio, przybywających na jarmark przywitają dwie iluminowane bramy wejściowe, udekorowane trzema trzymetrowymi bombkami-gigantami.

JKBR015 - Magia bożonarodzeniowych jarmarkówJKBR016 - Magia bożonarodzeniowych jarmarków
Nowe atrakcje

Zupełnie odmieniona scenografia Jarmarku Bożonarodzeniowego zaskoczy odwiedzających. Nowością będzie drewniany, trzypiętrowy wiatrak. Na dole znajdzie się centrum gastronomiczne, gdzie będzie można zjeść i napić się grzańca ze specjalnych, kolekcjonerskich, ceramicznych kubków Jarmarku. Dwa wyższe piętra będą należały, odpowiednio, do aniołów i świętych, wyrzeźbionych w drewnie przez znanego artystę kociewskiego, Michała Ostoja-Lniskiego. Niespodzianką będą też nowe iluminacje, zaprojektowane specjalnie na tegoroczne święta.

reni - Magia bożonarodzeniowych jarmarków

Uwierz w Świętego Mikołaja

Bez tego pana nie byłoby świąt. I choć przed świętami jest bardzo zapracowany, znalazł czas na spotkania z wszystkimi dziećmi (tymi małymi i dużymi) w Gdańsku. Kto będzie miał szczęście, ten nie tylko spotka Świętego Mikołaja, ale otrzyma słodki upominek i specjalną, pamiątkową kartkę z dedykacją „Niech nie traci we mnie wiary ani duży, ani mały!”. Okres przedświąteczny to nie tylko gorączkowe poszukiwanie prezentów i produktów na wigilijny stół, ale też beztroska atmosfera zimowej zabawy. Jak co roku, przybywające na Jarmark dzieci będą mogły zaszaleć na lodowisku i przejechać się Karuzelą Wenecką, zaprzęgniętą w bajkowe rumaki.

DSC 0139 - Magia bożonarodzeniowych jarmarkówDSC 0484 - Magia bożonarodzeniowych jarmarków

Pocałunki i zaczarowane atrakcje

W ten zimowy czas rozgrzać się będzie można nie tylko aromatycznym grzańcem. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy przygotował bowiem miejsce, w którym wszyscy zakochani będą mogli zamanifestować swoją miłość. To Zacałowany Krąg, gdzie będzie można skraść całusa pod tradycyjną jemiołą! Wszystko pod czujnym okiem aniołów, które przez cały czas będą przemykać się między kramami. Na samych straganach zagoszczą przedmioty z duszą – oryginalne, ręcznie tworzone ozdoby choinkowe, czapki, maskotki, ceramika, wśród których na pewno znajdziecie wyjątkowy prezent dla tych, których kochacie!

DSC 0315 - Magia bożonarodzeniowych jarmarków

Pysznie i zdrowo

Bożonarodzeniowe kulinaria to jedna z głównych atrakcji polskich świąt. Wszyscy czekają na to, by móc spróbować pachnących potraw. Z gdańskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym skosztujecie ich na miejscu, a także będziecie mogli kupić wyjątkowe, bo pochodzące wyłącznie z regionu, ekologiczne produkty do przygotowania tradycyjnych, zdrowych dań. Swoje stanowiska będą mieli producenci regionalnej żywności, rzemieślnicy i artyści, a także operatorzy atrakcji turystycznych i podmioty kulturalne.

JASW066 - Magia bożonarodzeniowych jarmarków

Niesiemy pomoc

Najważniejsze w święta jest to, że przypominamy sobie, że warto pomagać. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym odbywać się będzie specjalna akcja charytatywna na rzecz podopiecznych Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Każdy, kto skorzysta z karuzeli, lodowiska lub odwiedzi stoisko „Fundacja Hospicyjna i Przyjaciele”, będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę.

Gdańskie jarmarki bożonarodzeniowe przywracają świętom ich pierwotną, tradycyjną atmosferę. W tym szczególnym okresie warto powszechnie obowiązującą bieganinę zastąpić kosztowaniem, a zamiast jedzenia z supermarketów wybrać zdrową, tradycyjną żywność, i przy tym świetnie się bawić.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast