Facebook Instagram Spotify

Hotele butikowe potrafią zaskoczyć. Czarują architekturą, wyjątkowym designem, wysoką jakością obsługi. Dużą wartość stanowią ich walory architektoniczne, które podkreślają luksusowy charakter obiektu.  Są to często zabytkowe kamienice, pałace, zamki, dwory czy klasztory. Ich unikatowy styl przyciąga koneserów sztuki, miłośników dobrego smaku, kameralnego odpoczynku. Ostatnio prezentowaliśmy najciekawsze butikowe hotele w Trójmieście. Tym razem pokażemy Wam trzy obiekty w regionie pomorskim.

Nazwa „butikowy” wywodzi się z francuskiego słowa boutique i oznacza niewielki sklep z luksusowymi rzeczami. Hotele butikowe przywodzą więc na myśl drogie, luksusowe sklepy z najbardziej prestiżowych dzielnic Paryża. Pojawiły się w latach 80. XX wieku i początkowo wyrastały  w centrach wielkich metropolii, takich jak Londyn, Nowy Jork czy San Francisco. Dziś hotele butikowe zlokalizowane są często poza centrum i poza głównymi szlakami turystycznymi. Leżą na uboczu miast lub nawet poza ich granicami.

Inspirowane niewielkimi sklepami hotele oferują luksusowe pokoje oraz najwyższą jakość usług. Są tak różne, jak różni są ich goście, którzy poszukują odmiennych doznań. Hotele butikowe mają jednak kilka cech wspólnych. Wyróżnia je mała bryła budynku i niewielka liczba pokoi, kameralna atmosfera, a przede wszystkim nietuzinkowy charakter wnętrz. Standard w hotelu butikowym  przypomina ten, który obowiązuje w pięciogwiazdkowych hotelach, ale wyznacznikiem  jakości jest tutaj najwyższych lotów obsługa i spersonalizowany serwis.  Eleganckie i nastawione na najwyższą jakość obsługi hotele butikowe stanowią ciekawą alternatywę dla gości poszukujących wysokiego standardu i kameralnej atmosfery. 

Butikowe hotele w Pomorskim: styl, klasa i niebanalny design

O kameralności hoteli butikowych decyduje wielkość obiektu i jego architektura. Są to najczęściej niewielkie budynki, które mieszczą do 100 pokoi. Powstają zazwyczaj w zaadaptowanych obiektach postindustrialnych i zabytkowych, np. pałacykach, zamkach, kamienicach, fabrykach. Dzięki  stylowi, rodzajowi fasady,  oraz historycznej przeszłości budynek nabiera większego prestiżu. Duch epoki, który unosi się w przestrzeniach odrestaurowanych obiektów bywa widoczny nie tylko w designie pokoi, ale również na ścianach korytarzy czy w lobby. W korytarzach, hallu głównym i w restauracji często pojawiają się znane dzieła sztuki czy antyczne meble.

Elementem rozpoznawczym hoteli butikowych jest nietuzinkowy, designerski wystrój – od ultra nowoczesnego, awangardowego i eklektycznego, do klasycznego.  Wnętrza mogą być surowe, albo ciepłe i przytulne. Mogą się w nich pojawić regionalne motywy. Każdy pokój ma swój indywidualny styl i goście mają możliwość wyboru pomiędzy apartamentami inspirowanymi konkretnym stylem i epoką. W najlepszych hotelach butikowych nie ma mowy o powtarzalności i szablonowych rozwiązaniach.  W miejscu prostoty jest unikatowość. 

Zamek Łeba: luksusowy hotel na skarpie z widokiem na morze

Przeglądając hotelową mapę Polski można zauważyć, że zamkowych obiektów na niej nie brakuje. Drugiego takiego obiektu jak Zamek Łeba jednak próżno szukać. Wyjątkowa lokalizacja tego hotelu przesądza o jego genius loci. Ten przedwojenny obiekt usytuowany jest bowiem na szczycie nadmorskiej skarpy. Leżący tuż obok szerokiej piaszczystej plaży Zamek Łeba stanowi nieodłączny element krajobrazu i uchodzi za jeden z symboli miasta.

Uroczyście otwarty w 1907 roku jako „Kurhaus” (Dom Kuracyjny), niedługo po wybudowaniu przeżył dwa sztormy. Zamek uratował Maximilian Nitsche, który w 1911 roku kupił budowlę od Herberta von Massow i stoczył walkę z potężnym żywiołem. Maximilian Nitschke zadbał o umocnienie skarpy i nasadzenia – dzięki jego prewencyjnym działaniom, dziś możemy podziwiać historyczny obiekt, a nie ruiny zamku.

W okresie międzywojennym Dom Kuracyjny tętnił życiem. Bywali tu kuracjusze z wyższych sfer. Sielankę przerwała II wojna światowa. Po zakończeniu działań na froncie pensjonat stał pusty. W latach 50. W domu na skarpie powstał ośrodek wypoczynkowy Neptun. Ostatecznie w latach 90. XX wieku hotel trafił w ręce biznesmena, który uczynił z niego hotel. I tak Zamek Łeba, który od ponad 100 lat opiera się morskim falom, wciąż zachwyca turystów.

Obiekt urzeka położeniem. Serca gości kradnie przede wszystkim widok na morze. Bliskość sosnowego lasu i bezkresny niebieski horyzont sprawiają, że miejsce nabiera baśniowego charakteru niczym w świecie braci Grimm. Wnętrza Zamku zostały indywidualnie zaprojektowane. Wypełnia je paleta kojących kolorów i szlachetne tkaniny. Przytulne pokoje zapewniają komfortowy wypoczynek. Niektóre zaskakują swoim nietypowym półkolistym kształtem, gdyż mieszczą się baszcie.

We wnętrzach Zamku kryją się przestrzenie przygotowane do głębokiego relaksu.  SÃO SPA w orientalnym stylu oferuje całą gamę zabiegów, które wykonywane są przez Indonezyjki. Latem goście mogą skorzystać z zewnętrznego basenu. O kulinarne rozkosze dba szef kuchni, który serwuje potrawy kuchni polskiej z nutą autorskich akcentów. Restauracja Neptun to ukłon w stronę historycznej nazwy Zamku.

Leśny Dwór: hotel w myśliwskim stylu w sercu Szwajcarii Kaszubskiej

Leśny Dwór to malowniczo położony hotel nad Jeziorem Węgorzyno. Zapewnia kameralny wypoczynek w pięknym otoczeniu przyrody. To obiekt z długimi tradycjami, mieszczący się w jednej z najpiękniejszych kaszubskich miejscowości – Sulęczynie.  Lokalizacja w centrum Szwajcarii Kaszubskiej sprawia, iż jest to idealne miejsce do wypoczynku. Cały rok trafiają tu goście poszukujący kameralności, spokoju i bliskości natury.

Obiekt składa się z dwóch budynków: Dworu Myśliwskiego z XVIII w. i nowo wybudowanej Oficyny, w których jest dostępnych 30 różnego typu pokoi i apartamentów. Wszystkie są jasne, komfortowe i urządzone są ze smakiem, z widokiem na jezioro lub teren zielony wokół niego.

 Leśny Dwór może poszczycić się wieloletnią historią także jako obiekt noclegowy. W 2019 r. jego historia rozpoczęła się na nowo, gdy został gruntownie wyremontowany i oddany do ponownego użytku jako wyjątkowy hotel butikowy. Gościom szczególnie podoba się wystrój wnętrz nawiązujący do tradycji myśliwskich dawnego dworku, z elementami bliskimi naturze, ale i zaskakującymi oryginalnością. Za design odpowiada tu właścicielka – Martyna Górska-Popielarz, która czuwała nad wszystkimi elementami aranżacyjnymi przestrzeni. Widać tu jej zamiłowanie do wzornictwa i kompetencję w doborze i zestawieniu ze sobą różnych materiałów – podobnie jak w siostrzanym obiekcie Hotelu Quadrille w Gdyni, choć inaczej.

Przechadzając się po wnętrzach, można podziwiać oryginalne elementy oświetlenia, przepiękne, zaskakujące obrazy, imponujące lustra, urzekające meble, przepiękne tapety z elementami roślinnymi oraz niecodzienne elementy dodające temu miejscu charakteru. 

W hotelu można skosztować regionalnej kuchni, jaką oferuje restauracja Biôłi Trus prowadzona przez Chefa Patrona Marcina Popielarza oraz Head Chefa Łukasza Miecznikowskiego. Serwowane tu menu kaszubskie z autorskim twistem przyciąga nie tylko gości hotelowych, ale i tych z Trójmiasta czy regionu.  W restauracji  ważną rolę odgrywają żywe kolory krzeseł i różnorodne struktury ścian, które ocieplają całe wnętrze. Wysokie okna wychodzące na jezioro sprawiają, że jest tu jasno i przestronnie. Całości dopełniają rośliny oraz gustowne meble. Potrawy pojawiają się na tradycyjnych talerzach z lokalnych Zakładów Porcelany Stołowej „Lubiana”, a ozdobione są bogatym w kolorystykę wzorem kaszubskim.

W obiekcie znajduje się kameralny basen, jacuzzi, sauna sucha i łaźnia parowa. Z dodatkowych atrakcji warto wspomnieć o sali bilardowej z kręgielnią i przeszklonym patio nad samym jeziorem – z grillem i kominkiem. W obiekcie znajdziemy bogaty wybór gier planszowych i książek.

W ciepłych miesiącach Leśny Dwór to także destynacja dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. Na miejscu można wynająć rowery wodne, kajaki, kijki do nordic walking oraz rowery tradycyjne. Przez cały rok odbywają się tutaj warsztaty rozwojowe oraz jogi. To także przepiękny obiekt na wesele czy ślub w plenerze.

Royal Baltic Luxury Boutique: hotel w Ustce z królewską strefą SPA

Są nad Bałtykiem miejsca magiczne i niezwykłe. Jednym z nich jest Hotel Royal Baltic 4* Luxury Boutique, który cieszy się dobrą renomą wśród gości z Polski i z zagranicy. Położony w Ustce, blisko plaży, w otoczeniu lasu sosnowego stanowi oazę relaksu, jest synonimem luksusu i wypoczynku w iście królewskim stylu.

Royal Baltic Luxury Boutique

Wnętrza hotelu zachwycają eleganckim i niebanalnym wystrojem. Zaraz po wejściu w oczy rzucają się ekstrawaganckie czerwone kanapy ustawione w przestronnym holu tuż obok recepcji. Uwagę przykuwają wielkie czarne lampy i złote dodatki, fotel niczym z sali tronowej. Wzrok przyciąga też kot Lucjan, który wita przybyłych gości. Czworonożny bywalec już się tu zadomowił – można go spotkać także przy barze i w SPA.

Nietuzinkowy, pozbawiony sztampy wystrój pomieszczeń to znak rozpoznawczy hotelu Royal Baltic. Na gości czeka 117 pokoi – wyposażonych stylowo i nowocześnie. Nowo powstała część hotelowa zachwyca magią kolorów i nowoczesnym designem. Pokoje urządzone w stylu glamour z przeszklonymi łazienkami, nowoczesnym wyposażeniem, ciekawymi dodatkami i dekoracjami pachną nowością i luksusem.

Pokoje nie dorównują jednak strefie Wellness i Spa.  Pełna magii i orientalnego przepychu przestrzeń oddziałuje na wszystkie zmysły.  Goście mogą się tu poczuć jak podczas egzotycznej podróży do Emiratów Arabskich albo do Krainy Baśni. Czeka na nich siedem wyjątkowych wnętrz Spa. Baśniowe, egzotyczne i jednocześnie eleganckie gabinety, niektóre przeznaczone dla dwojga: „Smak Orientu”, „Ocean Spokojności”, „Cezar i Kleopatra”, „Sanum per Aqua”, „Holistic & Natural” są gwarancją holistycznej dbałości o gości. Można tu w eterycznej atmosferze przy dźwiękach nastrojowej muzyki napić się kojącej herbatki i całkowicie rozluźnić się po cudownych odprężających i upiększających zabiegach.

W strefie Wellness znajdziemy duży basen z z przeciwprądem, masażem karku oraz chromoterapią, a także jacuzzi pod gwiaździstym niebem oraz klimatyczne i różnorodne sauny.

Całość hotelowej oferty dopełnia niepowtarzalne menu oparte na tradycji kuchni śródziemnomorskiej, polskiej, regionalnej oraz azjatyckiej i amerykańskiej, które zadziwi feerią smaków wyjątkowych potraw, wspaniałych deserów oraz szeroką gamą wyselekcjonowanych trunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo