Facebook Instagram Spotify

Zachęcamy, aby majówkę spędzić na świeżym powietrzu. Zamiast siedzieć w domu, wyjdźmy na spacer. Albo jeszcze lepiej – zróbmy rodzinny piknik. Przygotowaliśmy zestawienie miejsc w województwie pomorskim, gdzie pierwsze skrzypce gra natura. Pomorskie parki, lasy, jeziora i morze – oto przepis na najlepszą majówkę.

Uwaga! Powoli znoszone są obostrzenia związane z kwarantanną. O ile można już chodzić po lasach i parkach, do rezerwatów przyrody, których w województwie pomorskim mamy ponad 50 – wstęp wciąż jest wzbroniony. Związane jest to przede wszystkim z ochroną ekosystemów i okresem lęgowym ptaków. Korzystając z naszych propozycji na piknik w plenerze pamiętajcie, aby omijać sąsiadujące lub zazębiające się z nimi rezerwaty.

Chmielno – polskie Saint-Tropez

O Chmielnie mówi się, że to kaszubskie Saint-Tropez – otulone jeziorami i wiejskimi chatami. Czy można wyobrazić sobie piękniejszy krajobraz na piknik albo wiosenny spacer? Zwłaszcza, że znajdziemy tam miejsce idealne na pieszą wędrówkę z rodziną. Czerwony szlak, zwany również kaszubskim, w zależności od obranego kierunku, zaprowadzi nas albo do Kartuz, albo do Ostrzyc. Długość szlaku wynosi ponad 130 kilometrów. Krętą trasą można przejść całą zachodnią część Pojezierza Kaszubskiego, co gwarantuje niezapomniane widoki i przyjemne zmęczenie po całym dniu pieszej wędrówki. Nie zapomnijcie o butelce wody i wygodnych butach!

Wzgórze Pachołek – pomorska natura

To jedno z najciekawszych miejsc w centrum Gdańska o wysokości 107 m n.p.m. Na szczycie pachołka zbudowano wieżę widokową, która dumnie wystaje ponad koronami drzew. Przy dobrej pogodzie, z wieży rozpościera się przepiękny widok na miasto i Zatokę Gdańską. I chociaż dla samej panoramy warto podjąć trud wędrówki, widok nie jest jedyną atrakcją, jaka nas czeka. W tym przypadku, cel jest tylko wisienką na torcie, a droga do niego stanowi wartość samą w sobie. Jeżeli potrzebujemy kontaktu z naturą, tutaj będziemy mieli dostatek. W okolicy odnajdziemy również kilka ciekawych atrakcji, m.in. Diabelski Kamień, który według legendy został upuszczony przez samego diabła, planującego zniszczyć pobliski klasztor. Całe szczęście, że mu się nie udało! Ponadto, nieopodal znajduje się Góra Kościuszki, gdzie wśród śpiewu ptaków i szumu drzew zregenerujemy siły na jednej z dostępnych ławeczek.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”

Potrzebujesz oddechu? Tutaj możesz oddychać pełną piersią. Powierzchnia parku wraz z otuliskiem wynosi ponad 80 hektarów. Obszar w całości jest pokryty bujną roślinnością, która porasta brzegi rzeki Słupi. To jedyny park w województwie pomorskim typu dolinnego, a bogactwo krajobrazu i zróżnicowanie wysokościowe to sprawka niegdysiejszego lądolodu północnoatlantyckiego. Na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” istnieje aż 8 rezerwatów przyrody, których odwiedzać podczas epidemii nie można, ale sam park stoi dla nas otworem. Dolina Słupi to również nie lada gratka dla miłośników historii. W granicach parku znajduje się bowiem aż 70 pomników przyrody, w tym „Księżna Anna”, licząca sobie ponad 300 lat. Ta wyjątkowa sosna mierzy około 33 metry wysokości i ma 380 cm w obwodzie. Warto zobaczyć!

Tucholski Park Krajobrazowy

To wyjątkowy park dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Województwo pomorskie obejmuje ponad 15 hektarów powierzchni parku wraz z otuliną. A co czeka na nas w środku? Samo dobro! Bujne lasy, czyste powietrze, mnóstwo gatunków ptaków i zwierząt oraz kilka szlaków pieszo-rowerowych, idealnych również do nordic walking. Gdy wybierzemy się na pieszą wędrówkę po parku, towarzyszyć nam będzie przyjemny szum rzeki Brdy. Warto od czasu do czasu przystanąć, aby móc kontemplować to bogactwo natury. Tucholski Park Krajobrazowy jest doskonałym pomysłem na majówkę, jeżeli chcemy schować się przed całym światem i spędzić ten czas w samotności albo z najbliższą rodziną.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Piknik na plaży? Czemu nie! Tym razem zachęcamy, aby odwiedzić okolice Mierzei Wiślanej. Park Krajobrazowy obejmuje jej wschodni fragment z wydmami, porośniętymi sosnowym borem. Gwarantujemy, że ten widok niesamowicie odpręża! Powierzchnia samego parku wynosi około 4 hektary, natomiast łącznie z otaczającą i chroniąca go otuliną, obszar ten wynosi ponad 22 hektary. Największymi walorami tego miejsca, poza lasem i bujną roślinnością są: piaszczysta plaża, dostęp do morza oraz nadmorskie wydmy. Park położony jest na terenie Krynicy Morskiej oraz Sztutowa, gdzie czekają na nas kolejne naturalne atrakcje. Bogactwo fauny i flory zadowoli nawet najbardziej wymagających majówkowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo