Facebook Instagram Spotify

Niech zagrają święta! Takie hasło przyświeca w tym roku świątecznemu jarmarkowi, który od 18 listopada działa w śródmieściu Gdańska. Na oficjalnym otwarciu imprezy zagrało wszystko: pogoda, która zafundowała białą scenerię, parada, która w rytm bębnów i trąbek przeszła przez Targ Węglowy, błyszczące iluminacje, które rozświetliły świąteczne miasteczko oraz wystawcy, którzy w uroczych kramach oferują pierniki, grzańca, przysmaki z różnych stron świata, a także lokalne wyroby i rękodzieło. W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 23 grudnia. To aż pięć tygodni świątecznych atrakcji dla mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów.

Za nami pierwszy weekend, podczas którego jarmark odwiedzili liczni goście. Fanów imprezy, która wpisała się na dobre w kalendarz miejskich wydarzeń, nie brakuje.  Wielu mieszkańców Trójmiasta odlicza dni do jarmarku i czeka na niego tak jak dzieci, które w Wigilię wypatrują pierwszej gwiazdki. Jarmark otworzył się w południe 18 listopada, ale oficjalna inauguracja nastąpiła dzień później.

W tym roku na otwarcie jarmarku pogoda sprawiła organizatorom, wystawcom i gościom prawdziwą niespodziankę. Spadł pierwszy śnieg, który przykrył teren jarmarku śnieżną pierzyną, przemieniając jarmarkowe miasteczko w baśniową krainę. Targ Węglowy rozświetlił się tysiącem lampek i iluminacji. Z bajkowych domków zaczął unosić się zapach grzańca i pierników, w każdym zakątku słychać było echo rozmów kupców, rzemieślników, bławatników, piwowarów, bednarzy i piekarzy, a także bębniarzy zwołujących gości. Jednym słowem – lepszego otwarcia jarmarku nie można było sobie wymarzyć.

Jarmark Bożonarodzeniowy: urocze kramy, świąteczne atrakcje

Jarmark Bożonarodzeniowy przypomina małe świąteczne miasteczko, które tworzą charakterystyczne drewniane chatki. Urocze kramy  stanęły na Targu Węglowym, a także przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego oraz na dziedzińcu Forum Gdańsk. W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy został wzbogacony o wyjątkowe miejsce. Po trzech latach do atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego wróciła zabytkowa Wielka Zbrojownia, która stała się przestrzenią dla artystów. Od 2 grudnia będzie tam funkcjonować 11  bożonarodzeniowych stoisk. W sumie na jarmarku działa ponad 150 straganów oferujących upominki, świąteczne dekoracje i różnego rodzaju smakołyki. Ponad 60 procent wystawców stanowią lokalni trójmiejscy przedsiębiorcy.

Przestrzeń jarmarku, jak co roku, wypełniają liczne atrakcje i świąteczne dekoracje. Warto tu wpaść choćby na chwilę, aby poczuć świąteczną atmosferę i doświadczyć samych miłych rzeczy. Spacerując rozświetlonymi alejkami można:

– spotkać świętego Mikołaja oraz mnóstwo zapracowanych elfów

– przy bajkowych iluminacjach zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie

– posmakować świątecznych łakoci i potraw z różnych stron świata

– zrobić świąteczne zakupy i zaopatrzyć się w świąteczne prezenty, w tym piękne rękodzieło od lokalnych twórców.

Na mapie jarmarku, jak co roku, pojawiły się atrakcyjne dekoracje:  Brama Adwentowa, sanie Mikołaja, karuzela z rumakami, Anielski Młyn, magiczna kula z wirującym śniegiem, Fabryka prezentów św. Mikołaja, które stanowią świetne tło do pamiątkowych zdjęć. Oczywiście nie zabrakło Łosia Lucka, który w Łosiowym Zakątku bawi gości sucharami. Ponieważ jarmark lubi zaskakiwać nowościami, w tym roku z łatwością odkryjecie formy przestrzenne: anielskie skrzydła, fontannę i leśną altanę.

Jarmark Bożonarodzeniowy: ożywione dziadki do orzechów

Na jarmarku po raz pierwszy spotkacie ożywione dziadki do orzechów. Państwo Orzechowscy, którzy chętnie pozują do pamiątkowych fotografii, to jarmarkowa wizytówka. Ponieważ Dziadek do Orzechów jest jednym z najbardziej popularnych symboli Świąt Bożego Narodzenia, w tym roku znalazł wyraz na gdańskim jarmarku w formie maskotek  w charakterystycznych strojach.

Jarmarkowe dziadki do orzechów swoim ubiorem nawiązują do mundurów żołnierzy Gdańskiego Garnizonu. W czasach przedrozbiorowych miasto utrzymywało stały garnizon miejski, który pilnował bram i wałów miasta, pełnił funkcję dzisiejszej straży miejskiej i policji. W roku 1734 bronił przed Rosjanami i Sasami polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. W 1793 żołnierze walczyli przeciw Prusakom. Wielu gdańszczan ustawiało w swoich ogrodach, naturalnej wielkości, drewniane figury gdańskich żołnierzy. Jarmarkowe dziadki do orzechów to swoista kontynuacja tego obyczaju z czasów I Rzeczpospolitej.

mat. prasowe MTG

Jarmark Bożonarodzeniowy: grzaniec, pierniki i kuchnie świata

Jarmark to przestrzeń idealna na wypad z rodziną i znajomymi, miejsce spotkań w plenerze, zabawy i rozrywki. To wreszcie duża zimowa gastronomiczna przestrzeń, na której nie brakuje lubianych przez mieszkańców smakołyków i grzanego wina.Na świeżym powietrzu, w miłym gronie, można skosztować słodkości i rozgrzewających trunków, ale także zjeść  zupę czy wytrawne danie. Oprócz zimowych i świątecznych pyszności, można tu spróbować potraw kuchni z aż 20 krajów, w tym japońskiej, tajskiej, litewskiej, amerykańskiej, niemieckiej, węgierskiej, hiszpańskiej, greckiej, kaszubskiej, włoskiej, orientalnej.

Jarmark Bożonarodzeniowy: oryginalne prezenty pod choinkę

Oferta jarmarku to alternatywa dla tych, którzy szukają wyjątkowych i niebanalnych prezentów. Tu kupicie oryginalne, ciekawe wyroby prosto od ich twórców. Rzemieślnicy przygotowali niezwykły asortyment: unikatowe egzemplarze drewnianych dziadków do orzechów, świąteczne naturalne ozdoby, ręcznie szyte torby, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, niepowtarzalne świąteczne kartki, zabawki handmade, naturalne kosmetyki, dekoracje świąteczne z suszonych owoców, malowane anioły, biżuterię, ceramikę. Fani słodkości znajdą tu zestawy pięknych ręcznie zdobionych pierników.

Jarmark Bożonarodzeniowy: nominacja w europejskim konkursie

Jarmark Bożonarodzeniowy uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce i w Europie. Był wielokrotnie nagradzany i po raz kolejny został nominowany w konkursie „European Best Christmas Market”. W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zajął trzecie miejsce. W tym roku ponownie ma szansę wskoczyć na podium. Wszystko zależy od liczby zebranych głosów. To mieszkańcy, goście, turyści i symaptycy zdecydują o tym, czy zostanie wyróżniony i doceniony. Głosowanie odbywa się  na portalu www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. Można oddać jeden głos dziennie z jednego IP. Głosuj na Gdańsk!

Jarmark Bożonarodzeniowy: program i godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy jest tak różnorodny, jak różne są gusta gości. W bogatym programie złożonym z bloków tematycznych każdy znajdzie coś dla siebie. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” scenę wypełnią różnorodne rodzaje i gatunki muzyczne. Przygotowano też cykl wydarzeń dla dzieci: spektakle teatralne, spotkania ze św. Mikołajem, zimowe animacje. Jedną z atrakcji jest też codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego, które rozpocznie się 1 grudnia.

Jarmark działać będzie do 23 grudnia, od niedzieli do czwartku w godz. 12 – 20, a w piątki i soboty w godz. 12 – 21. Szczegółowy program znajdziecie na jarmarkowej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo