Nowe atrakcje przyciągają do Gdyni

Do licznych, dobrze znanych atrakcji turystycznych Gdyni tego lata doszły dwie nowe i oryginalne, które stały się hitami sezonu: Muzeum Emigracji i kolejka torowa na szczyt Kamiennej Góry, z której rozpościera się wspaniała panorama na morze i miasto.

fot.%20Bogna%20Kociumbas DSC9233 - Nowe atrakcje przyciągają do Gdynifot.%20Bogna%20Kociumbas DSC9255 - Nowe atrakcje przyciągają do Gdynifot.%20Bogna%20Kociumbas DSC9269 - Nowe atrakcje przyciągają do Gdyni

Jedyne w naszym kraju Muzeum Emigracji – otwarte w czerwcu 2015 r. w gmachu dawnego Dworca Morskiego, w porcie przy ul. Polskiej 1, tuż przy nabrzeżu Francuskim, przy którym cumują największe statki pasażerskie świata – to nowoczesna placówka naukowa, edukacyjna, kulturalna. Muzeum Emigracji to atrakcyjnie zaprojektowana i zrealizowana wystawa stała, ale również kino, restauracja, kawiarnia, księgarnia i sklep z pamiątkami. To miejsce, gdzie odbywają się liczne wydarzenia Organizowane są tu spotkania autorskie, koncerty, seanse filmowe inspirowane tematyką emigracyjną. Tu także, co oczywiste, gromadzi się i opracowuje pozyskiwane i przekazywane przez emigrantów wspomnienia, dokumenty, pamiątki.

fot.%20Bogna%20Kociumbas DSC9312 - Nowe atrakcje przyciągają do Gdynifot.%20Bogna%20Kociumbas DSC9322 - Nowe atrakcje przyciągają do Gdynifot.%20Bogna%20Kociumbas DSC9316 - Nowe atrakcje przyciągają do Gdyni

Pomysł stworzenia Muzeum Emigracji właśnie w Gdyni wziął się z konstatacji prostego faktu, że przez to miasto przechodziła ogromna fala emigracji w latach 20-30 XX w. Do Gdyni, która wówczas powstawała, zjeżdżali Polacy z całego kraju, by budować port i miasto. Niestety przybywali również, by stąd opuścić Polskę na pokładzie transatlantyków. Setki tysięcy ludzi, którzy nie odnaleźli się w polskiej rzeczywistości, podjęło decyzję o szukaniu szczęścia za granicą. Najczęściej celem były Stany Zjednoczone, ale także Brazylia, Argentyna i inne. Tam stawali na nogach, a niektórzy z nich robili bardzo ciekawe kariery. Kto zna choć odrobinę historię Polski, ten wie, że bolesne społecznie zjawisko emigracji sięga w naszym kraju XVIII wieku, a dotyka niemal każdą polską rodzinę. Oblicza się bowiem, że w całym świecie żyje ok. 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia, których przodkowie lub oni sami opuścili ojczyznę, by szukać szczęścia za oceanem. Muzeum Emigracji, to miejsce, w którym każdy zwiedzający może się zastanowić nad fenomenem emigracji.

Drugą nowością, która od czerwca tego roku przyciąga rzesze turystów do Gdyni, jest kolejka torowa na Kamienna Górę. Choć wzniesienie to nie może wysokością konkurować np. z tatrzańską Gubałówką, to 2,5 minutowy, bezpłatny przejazd na wysokość 42 metrów okazał się wielką atrakcją lata. Stacja dolna kolejki znajduje się tuż obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, przy pl. Grunwaldzkim, zarazem blisko Teatru Muzycznego i muszli koncertowej. W ciągu dwóch miesięcy wagonik kolejki przewiózł ponad 90 tysięcy pasażerów. Było wśród nich wiele osób starszych, niepełnosprawnych, także rodziców z małymi dziećmi w wózkach, którym trudno pokonać drogę na szczyt schodami. A na wierzchołku Kamiennej Góry na każdego czeka piękna panorama na morze, port i miasto. Jest także park, w którym każdej niedzieli latem odbywają się koncerty muzyki promenadowej. Warto po tych wrażeniach przejść spacerem uliczkami tej pięknej, willowej dzielnicy Gdyni, bogatej w zabytki architektury modernistycznej, by na koniec wrócić kolejką do centrum.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast