W ten magiczny czas…

Gdy blask choinki rozświetla dom, radośnie rozbrzmiewają kolędy, a z kuchni unoszą się niepowtarzalne aromaty tradycyjnych, świątecznych potraw, to znak, że lada chwila zasiądziemy do wigilijnego stołu i celebrować będziemy ten cudowny, wyjątkowy czas. Czas Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie należy do najbardziej wyczekiwanych świąt chrześcijańskich w roku. W każdym kraju wiąże się z wieloma różnymi rytuałami, jednak jego znaczenie jest wspólne – chrześcijanie na całym świecie radośnie świętują narodziny Jezusa Chrystusa. Na Pomorzu, jak i w całej Polsce, na stołach wigilijnych nie może zabraknąć 12 potraw, czyli wszystkich płodów ziemi. Zgodnie z tradycją spróbować należy każdej z nich, dzięki czemu przez cały kolejny rok dopisze nam szczęście.

W Polsce wieczerzę wigilijną rozpoczynamy od tradycyjnego czerwonego barszczu z uszkami. Tego dnia gotowany jest na warzywach z dodatkiem liści laurowych, dzięki czemu smakuje doprawdy wybornie.

Gdyńska restauracja Biały Królik proponuje wariację na temat tej klasycznej, czerwonej polewki i serwuje barszcz z hibiskusa.

IMG 9873 - W ten magiczny czas…IMG 9876 - W ten magiczny czas…

Z kolei restauracja Piwna 47 przypomina o zupie grzybowej ze smażonym borowikiem i ziołowymi kluskami.

piwna 1 - W ten magiczny czas…piwna 2 - W ten magiczny czas…

Ponieważ w Wigilię w Polsce nie jadamy mięsa, na stołach królują ryby. Na Pomorzu dostęp do ryb jest ogromny, dzięki czemu rozsmakowywać się możemy w pysznych, świeżych rybach najwyższej jakości. Najważniejszy na stole wigilijnym jest karp przyrządzany według długoletniej, polskiej tradycji. Na Pomorzu nie brakuje ekologicznych hodowli, gdzie karpie karmione zbożem i zdrowymi roślinami wodnymi, w spokoju dojrzewają przez kilka lat.

W restauracji Metamorfoza podaje się błękitnego karpia wigilijnego, z niemieckiego Karpfen blau, czyli karpia gotowanego w zalewie octowej z łuskami. Szef kuchni serwuje go z chipsem z czarnego czosnku, posypanego paloną cebulą. Ryba spoczywa na wyjątkowym, łuskowym talerzu autorstwa pracowni Shadowland.

meta 1 - W ten magiczny czas…meta 5 - W ten magiczny czas…

Ponieważ jednak karp to ryba dość kontrowersyjna (ma dużo ości i specyficzny smak), nie w każdym polskim domu się go jada. Na Pomorzu mamy jednak mnóstwo alternatyw – to m.in. pstrąg, dorsz, sandacz, a nawet lin czy szczupak. Restauracja Zafishowani proponuje właśnie sandacza na zielonym risotto ze szpinakiem, musem z buraka i karmelizowanym jabłkiem.

zafiszowani 1 - W ten magiczny czas…zafiszowani 2 - W ten magiczny czas…

W Boże Narodzenie, a więc w pierwszy i drugi dzień świąt, jadamy już mięso i to w tej najlepszej, wyjątkowej postaci.

Restauracja Kubicki serwuje gęś konfitowaną na czerwonej kapuście z pampuchem i sosem sezamowo-miodowym.

kubicki 4 - W ten magiczny czas…kubicki 6 - W ten magiczny czas…

Z kolei gdyńska Sztuczka zachęca do posmakowania smażonej polędwicy z jelenia z emulsją z czerwonej kapusty, chutneyem ze śliwek i jarzębiny na pesto z kapusty włoskiej z makaronem fregola, chrupkami z jarmuż i jusem z jelenia z gryczanym miodem.

sztuczka 3 - W ten magiczny czas…sztuczka 4 - W ten magiczny czas…

Restauracja Filharmonia przypomina zaś o tradycyjnych pierogach. W tej wersji są to trójkolorowe pierogi z kaczką, łososiem i grzybami.

filha 3 - W ten magiczny czas…filha 4 - W ten magiczny czas…

Świąteczną tradycję mają też desery. W Polsce najczęściej są to pierniczki, piernik, sernik i makowiec. Restauracja Filharmonia zachęca do lekkiego odstępstwa od klasyki i serwuje sernik z wędzonego twarogu z coulis z czerwonej porzeczki.

filha 5 - W ten magiczny czas…

Polskie stoły w Boże Narodzenie to stoły w dużej mierze tradycyjne. Polakom nie brakuje jednak fantazji i odwagi, dlatego coraz chętniej odkrywamy nowe potrawy i eksperymenty. I choć na polskich stołach w święta zawsze jest pysznie, nie zapominajmy o tym, że dopiero w gronie najbliższych, w serdecznej i ciepłej atmosferze, świąteczne potrawy smakują wyjątkowo.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast