Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Folwark Jackowo – spokojny odpoczynek wśród natury

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
18.09.2020

Są takie miejsca, gdzie technologia odchodzi na dalszy plan, a pierwsze skrzypce gra natura. Gdzie zamiast głośnej muzyki usłyszymy szum drzew i cykanie świerszczy, a najlepszą telewizją jest podglądanie zwierząt gospodarskich na żywo. Taki jest właśnie Folwark Jackowo, czyli ekologiczne gospodarstwo w województwie pomorskim otwarte dla wszystkich, którzy oczekują… prawdy i świętego spokoju.

Folwark Jackowo z zewnątrzNatura w Folwarku JackowoNatura folwarku Jackowo w tle konieKonie na łące

Gospodyniami agroturystyki są: Nicole Swinarska wraz ze swoją mamą Anną Mazus. Obie panie są duszą i sercem tego miejsca. Niemal zawsze witają swoich gości, a następnie subtelnie towarzyszą im podczas pobytu. Dzięki temu, w Folwarku Jackowo panuje ciepła i rodzinna atmosfera.

Gospodarstwo z ciekawą historią w tle

Niegdyś, w tym miejscu było laboratorium, gdzie prowadzono badania i produkcję nowych odmian ziemniaka. Rodzice Nicole przejęli gospodarstwo w latach 90 i zajęli się rolnictwem. Na niemal 1500 ha ziemi do dzisiaj uprawiają zboże. Z kolej Nicole, z pomocą środków unijnych postawiła na rozwój agroturystyki.

  • Pomagałam rodzicom przy gospodarstwie od kiedy pamiętam. Gdy zaczęłam studia na kierunku weterynarii, nigdy nie marzyłam o podróżach po całym świecie. Chciałam jedynie wracać do domu. Na pierwszym roku studiów mama zapytała mnie, czy chciałabym pomóc jej w prowadzeniu agroturystyki i gospodarstwa. Zgodziłam się. Miejsce udało mi się wypromować bez żadnej reklamy, wyłącznie z pomocą internetu i mediów społecznościowych – mówi Nicole.

Apartament w szklarni i przestrzeń do trenowania uważności w Folwarku Jackowo

Aby odpocząć w pełni, warto wyłączyć telefon albo przynajmniej ograniczyć jego używanie. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ są tu miejsca, które aż proszą się o zdjęcie. Na przykład apartament w szklarni, który jest bardzo #instagramfriendly. Bo wyobraźcie sobie, że budzicie się w pokoju, który jest zintegrowany ze szklarnią, pełną zielonych pnączy i roślin. Szklarnia jest oddzielona od sypialni wysoką szybą przez którą można podziwiać naturę. Najpiękniej jest tu wiosną i latem, ale jesienią i zimą szklarnia również ma swój niepowtarzalny, nieco mroczny klimat.

szklarniaszklarnieApartament w szklarni w Folwarku Jackowoszklarnia z zewnątrzszklarnia wewnątrzstolik z kwiatamiapartament Apartament w folwarku Jackowo

To jednak nie wszystko. Przy szklarni znajdziemy kilka pokoi urządzonych w minimalistycznym stylu. W drugiej części obiektu, na terenie „Agroturystyki u Nicole” udostępniono natomiast pokoje tematyczne – skandynawski, tajski, meksykański, morski i kaszubski z prywatnym tarasem i wyjściem na ogród.

Agroturystyka u Nicole w Folwarku JackowoTaras zimowyWnętrze folwarku JackowoPokój dwuosobowy - folwark Jackowo

Ciekawym konceptem obiektu są „Powidoki”, czyli Miejsce Spotkań z Uważnością, które funkcjonuje na terenie agroturystyki od 2014 roku. Odbywają się tu warsztaty tematyczne, prowadzone przez 5 wspaniałych kobiet. Można tu odpocząć od tempa codziennego życia.

Konie, spacery i dobre śniadania

Jak spędzać czas w Folwarku Jackowo? Na przykład jedząc niespieszne śniadania, przygotowane z regionalnych produktów przez panią Magdę, która króluje w folwarcznej kuchni. Albo pomagając gospodarzom przy porannym zbieraniu jajek od szczęśliwych kur. Można też głaskać kozy lub jeździć konno. Albo spacerować – po plaży, łąkach i lasach. Morze jest oddalona od folwarku o zaledwie 5 km, więc zachęcamy, aby dojść tam piechotą lub dojechać rowerem. Samochód nie będzie nam potrzebny.

Konie w Folwarku Jackowo Zaprawy w folwarku JackowoNajlepsze śniadanie w Folwarku Jackowo

Okolica pełna jest szlaków pieszo-rowerowych i pięknych plenerów, niezależnie od kierunku, jaki obierzemy. A jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia, być może spotkamy sarnią rodzinę, która od pokoleń zamieszkuje w przyfolwarcznym parku. Czasami zagląda tu też mądra sowa, która szczególnie upodobała sobie parapet jednego z pokoi na poddaszu. Niech więc nie zdziwi nas tajemnicze hukanie o 3 nad ranem. To czysta natura!

Jedno jest pewne – na nudę w Folwarku Jackowo nie można narzekać. To prawdziwe gospodarstwo, bez basenu czy ekskluzywnego SPA, ale za to z pakietem czegoś zdecydowanie cenniejszego – prawdy, spokoju i powrotu do natury.

 

Folwark Jackowo

Jackowo 2, Choczewo

tel.: + 48 669 458 217

e-mail: nicole@folwarkjackowo.pl

www.folwarkjackowo.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast