Facebook Instagram Spotify

Zima potrafi dać w kość. Śnieg, mróz, lodowaty wiatr, krótkie i ciemne dni wprawiają nas w kiepski nastrój. Doskwiera nam brak słońca, witaminy D3, złe samopoczucie. Narzekanie niestety nie poprawi nam humoru. Wiedzą o tym Finowie, którzy żyjąc w srogim klimacie, komfort znaleźli w saunie. Sprawdź, jakie sauny w Pomorskim, czekają na Ciebie.

Sposób Finów na  dobre samopoczucie

Pomieszczenie z drewna ogrzewane piecem z rozgrzanymi kamieniami było najcieplejszym miejscem w fińskim domu. To tutaj gromadziły się całe rodziny, by się wygrzać, odprężyć umysł i ciało. Mieszkańcy Finlandii od dawien dawna praktykują „saunowanie”, uznając je nie tylko za przyjemne, ale również zdrowe. Prawdopodobnie też oni odkryli, że poprzez kąpiel w lodowatej wodzie lub nacieranie ciała śniegiem zaraz po wyjściu z sauny hartuje się organizm. Seanse w saunie przeplatane serią aktywności schładzających ciało stały się domową praktyką Finów i szybko przekroczyły granice północnej Europy. Ładnie zaaranżowane saunaria, wyposażone w sauny, prysznice z zimną wodą i kubełki i z lodem zaczęły być modne także w Polsce.

Sauny w Pomorskim: element nurtu Welness & SPA

Sauny zyskują coraz większą popularność. Stanowią istotną część infrastruktury hotelowej, aquaparków czy centrów odnowy biologicznej.  Dlaczego chętnie z nich korzystamy? Bo wygrzewanie się w saunie zapewnia głęboki relaks i niesie wiele zdrowotnych korzyści. Osoby odbywające regularne seanse są nie tylko zdrowsze fizycznie, ale cieszą się lepszą kondycją psychiczną.  Z relaksu połączonego z zabiegami termoleczniczymi korzystamy już nie tylko okazjonalnie podczas pobytów w hotelach, pensjonatach czy ośrodkach wypoczynkowych. Do sauny chodzimy po pracy, w weekend z rodziną, wieczorem ze znajomymi. Często łączymy sunowanie z pływaniem lub morsowaniem.

Sauny w Pomorskim:  moc ciepła dla zdrowia i urody

Sauna jest jedną z najpopularniejszych naturalnych metod wzmacniania odporności organizmu.

Pozytywnie wpływa na samopoczucie zarówno w sferze fizycznej, jak psychicznej. Poprawia  krążenie, układ oddechowy, zwiększa metabolizm, łagodzi napięcie mięśniowe, stres, infekcje, zmniejsza sztywność mięśni, obrzęki, pomaga w regeneracji, a poprzez pocenie oczyszcza organizm z toksyn. Seans w saunie pozwala rozluźnić ciało, zregenerować siły po wysiłku fizycznym, przyspieszyć przemianę materii i wspomóc procesy odchudzania. Efekty saunowania widać też na skórze, która staje się jędrna i elastyczna.

Ciepło to niewątpliwie środek leczniczy,  ale w niektórych przypadkach może być ryzykowne dla zdrowia. Niektóre schorzenia dyskwalifikują saunowanie. Zanim zdecydujemy się na wizytę, warto zapoznać się z listą medycznych przeciwwskazań.

Sauna: sucha, mokra, parowa – czym się różnią?

Sauna saunie nierówna. Możemy wyróżnić co najmniej 4 typy, które różnią się wysokością temperatury, klimatem, stopniem wilgotności.  Klasyczna sauna, to sauna fińska, czyli sauna sucha. Cechuje się wysoką temperaturą, nawet do 120 stopni, i niską wilgotnością, która wynosi około 10%. W tego typu saunie kamieni nie polewa się wodą. Seanse powinny być krótkie, około 10-minutowe. Sauna mokra to sauna, gdzie gorące kamienie polewa się wodą, co wpływa na dużą wilgotność powietrza. Może ona tutaj sięgać nawet 40%.  Stosunkowo niska jest za to temperatura – wynosi około 80 stopni. Sauna infrared to sauna na podczerwień. Zamiast pieca znajdują się w niej promienniki, które emitują promieniowanie podczerwone. Temperatura wynosi około 50 stopni, a wilgotność dochodzi do 25%. W tej saunie można przebywać dłużej niż w saunie suchej i mokrej, nawet 30 minut. Sauna parowa to tak zwana łaźnia rzymska. Panuje tu temperatura około 45-60 stopni, a wilgotność dochodzi nawet do 100%. Ze względu na dużą wilgotność siedziska w saunie nie są drewniane, lecz ceramiczne.

Do najłagodniejszych należą sauny parowe: ziołowe oraz inhalacyjne. Prawdziwe suszone zioła lub rozpylany w powietrzu metodą ultradźwięków olejek eukaliptusowy lub miętowy umożliwiają seanse do 30 minut, które można traktować jako naturalny zabieg medyczny. Przed skorzystaniem z sauny, warto zapoznać się z jej właściwościami. Przed wejściem powinna wisieć tabliczka informacyjna z najważniejszymi informacjami: temperaturą, wilgotnością, listą korzyści i zaleceń. Ważne, aby typ sauny dobrać do swoich preferencji, a przede wszystkim schorzeń i stanu zdrowia.

Sauna: relaks w zdrowych granicach

Z sauny warto korzystać z wyczuciem – nie tylko w kontekście czasu, czyli kontrolowania długości seansu, ale również etykiety. Sauna to miejsce ciszy, głębokiego relaksu. Zamiast gwarnych rozmów, usłyszymy tutaj spokojną muzykę, niekiedy dźwięki ptaków. Do sauny wchodzi się, otulając ciało ręcznikiem  albo bawełnianym materiałem. Naturalne tkaniny dobrze chłoną pot i chronią wrażliwe partie ciała. Sztuczne tekstylia, stroje kąpielowe, mogą odparzyć lub podrażnić skórę. Z szacunku do innych osób unikamy korzystania z sauny nago. Gołe ciało jest w naszej kulturze sferą tabu i może wprowadzić innych w duże zakłopotanie. Saunaria są  w wielu obiektach spa strefą niedostępną dla dzieci. Wstęp jest możliwy zazwyczaj od 16 roku życia. Niewskazane jest korzystanie z sauny bezpośrednio po posiłku lub po spożyciu alkoholu. Należy za to wypić przynajmniej jeden litr wody.

Sauny w Pomorskim: dokąd warto się wybrać ?

W Pomorskim jest wiele miejsc, w których można się wygrzać.  W Gdańsku warto skorzystać ze strefy relaksu w Aquastacji. To miejsce, gdzie w ciszy i spokoju zrelaksujemy się po treningu pływackim. Do dyspozycji gości są trzy rodzaje saun: łaźnia parowa, sauna sucha oraz laconium, a także prysznic wrażeń, podgrzewane ławy z misami do stóp oraz miejsca do schładzania.

Dużą liczbą saun dysponuje sopocki Aquapark. Miłośnicy saunowania mają ich tutaj aż osiem:  Serail Bath, Laconium, Sauna Nordic, Sauna Finnish, Aroma Sauna, Biosauna, Steam Bath, Caldarium. Są one powiązane ze strefą spa oraz strefą basenową.

Ciekawe sauny znajdziemy na sopockiej plaży w pobliżu Restauracji M15 (wejście nr 15). Są to obiekty  wolnostojące i sezonowe, stawiane na okres jesienno-zimowy. W kompleksie drewnianych budynków, dwie sauny dysponują pełną infrastrukturą: szatniami, prysznicami i sanitariatami.   Jednym z największych atutów tego miejsca są panoramiczne okna. W czasie wygrzewania się możemy cieszyć się widokiem morza. W saunach na plaży organizowane są seanse aromatyczne z wykorzystaniem naturalnych olejków, prowadzone przez saunamistrza noce saunowe i imprezy okolicznościowe. To idealna opcja dla osób, które lubią morsować. 

Jeśli chcecie skorzystać z oferty de luxe, to warto wybrać się do luksusowego hotelu Quadrille w Gdyni. Do dyspozycji gości pozostają dwie sauny: finska i laźnia parowa. W strefie spa można skorzystać z serwisu saunowego połączonego z seansem aromaterapeutycznym. Koncentraty zapachowe, dolewane na życzenie przez personel, mają działanie terapeutyczne. Pomagają usunąć napięcie nerwowe, działają odprężająco.

Ciekawą ofertę saun oferuje 4-gwiazdkowy hotel Gwiazda Morza we Władysławowie. Saunarium, zlokalizowane w bliskości basenu, składa się z dwóch stref: rozgrzania i schładzania. W tej pierwszej goście mają do dyspozycji pięć saun. W  fińskiej (suchej)  organizowane są atrakcyjne ceremonie saunowe dla grup do 30 osób. W saunie ziołowej można skorzystać z pachnących seansów inspirowanych naturą, a w saunie Aroma poczuć terapeutyczny wpływ zapachu na cały organizm. Łaźnia parowa dzięki aromatom, muzyce i oświetleniu pozwala poczuć świat orientu. Sauna Infrared, w której emitowane jest promieniowanie podczerwone, pomaga zniwelować bóle mięśni, pleców i stawów. W strefie schładzania można ostudzić się pod prysznicem wrażeń z mgłą polarną, tropikalnym czy orzeźwiającym zimnym deszczem lub natrzeć wybrane części ciała płatkami lodu.

Decydując się na regularne seanse, efektów możemy spodziewać się w krótkim czasie.
Pamiętając o wielu zaletach sauny, korzystajmy z niej mądrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo