Fot. Łukasz Unterschuetz

Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
29.01.2021

Najmodniejszymi kolorami 2021 roku będą szary i cytrynowożółty. Powrócą dziury w ubraniach, ale dokładnie przemyślane o równych krawędziach. Latem wyeksponujemy nasze brzuchy, osłaniając się marynarkami o męskich krojach. Będą też przezroczystości, cukierkowe pastele, kwieciste sukienki i srebrne tkaniny. Jednak ostatni rok pokazał nam, że nie wszystko można zaplanować, a trendy to tylko inspiracja, za którą nie warto ślepo podążać. Minimalizm, intuicja i rozsądek – o świadomym podejściu do mody rozmawiamy z pomorskimi projektantami Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem z Atelier Smaku.

Moda 2021 według Joli Słomy i Mirka Trymbulakamoda 2021 10 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?

Najnowsze trendy w modzie 2021

Instytut Pantone wskazał szarość i cytrynowożółty, jako najmodniejsze kolory tego roku. Obie barwy pojawiły się na wybiegach znanych projektantów (m.in. u Prady, Gucci czy Givenchy), a już niedługo z pewnością zobaczymy je w sklepach odzieżowych, we wnętrzach i na ulicach. Obok nich pojawi się szalenie modny w tym roku kolor baby pink. Będzie słodko i cukierkowo. Moda 2021 to również ukłon w stronę srebra, takiego od czubka głowy do samych stóp. Im bardziej połyskująco i ekstrawagancko – tym lepiej. Trendy w modzie 2021 wskazują, że będziemy eksponować brzuch. Latem chętnie sięgniemy po krótkie topy lub braletki, narzucając na siebie marynarki o męskim kroju z wyraźnie zaznaczonymi ramionami. Jak co roku, wiosną będziemy nosić kwieciste sukienki, ale zaskoczeniem mogą być wszelkie przezroczystości. Bluzki i suknie z transparentnych materiałów będą w tym sezonie pożądane nie tylko na plaży. Wśród spodni prym wieść będą te ekstremalnie szerokie z wysokim stanem. A co na deser? Dziury! Dla odmiany – symetryczne, ładnie obszyte i zaplanowane z najwyższą starannością. Zimą natomiast powróci krata.

Nie warto ślepo wierzyć trendom

Trendy są pomocne w budowaniu garderoby. Nie powinny być jednak najważniejsze. Po pierwsze – nie każdemu wszystko pasuje. Po drugie – posiadanie wielu ubrań nie przyniesie nam szczęścia, a co najwyżej spowoduje, że staniemy się ofiarami mody. Po trzecie – aby pomóc zaśmieconej planecie, warto zaprzyjaźnić się z minimalizmem. Przed trendami zawsze stawiajmy zdrowy rozsądek.

Moda 2021 według Joli Słomy i Mirka Trymbulaka moda 2021 18 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?Moda 2021 według Joli Słomy i Mirka Trymbulaka moda 2021 19 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?

– Trudno powiedzieć, w jakim kierunku będzie zmierzać moda 2021. Gdy na świecie dzieje się coś ważnego, trendy mogą się zmienić. Mamy pandemię, nie spędzamy czasu na imprezach, nie podróżujemy. Trendsetterzy, projektanci i firmy odzieżowe stworzyli pewne koncepcje, ale pozostaje pytanie, jak odpowie na to rynek? Ludzie w tym trudnym czasie poszukują rzeczy trwałych, niejednorazowych. Przestają nam się podobać ubrania z sieciówek, które są powtarzalne i niedopasowane do sylwetki. Szukamy ubrań ponadczasowych. Tak widzę najnowsze trendy – mówi projektant Mirek Trymbulak.

moda 2021 15 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?Moda 2021 według Joli Słomy i Mirka Trymbulaka moda 2021 6 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?

Minimalizm na wagę złota – dobra baza to podstawa

W XXI wieku mamy dostęp do niemal wszystkiego na wyciągnięcie ręki. Toniemy w produktach, których nie potrzebujemy. Gdy nasze szafy przestają się domykać, robimy generalne porządki. Część rzeczy oddajemy, inne sprzedajemy na popularnych platformach. A gdyby tak kupować mniej? Za to z większą świadomością? Kiedy jako społeczeństwo nie posiadaliśmy wiele, naturalnym stanem rzeczy było gromadzenie przedmiotów. Teraz, gdy posiadamy wszystko, przepych nie jest powodem do dumy. Dzisiaj w modzie jest minimalizm. Mniej znaczy lepiej i bardziej jakościowo.

– Jak minimalizm wpływa na modę? Jedna z ważniejszych zasad mówi – posiadaj kilka rzeczy dobrej jakości i do nich dokładaj pozostałe. Dobrze, gdy szafa nie podlega trendom sezonowym. Warto mieć ubrania, których termin ważności nie mija wraz z sezonem – dodaje projektant Mirek Trymbulak.

Moda 2021 według Joli Słomy i Mirka Trymbulaka moda 2021 14 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?moda 2021 7 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?

Dobra baza, czyli jaka? Taka, o którą zadbamy i która posłuży nam na lata. Do bazy możemy dobierać rzeczy sezonowe, zgodne z aktualnymi trendami. Warto rozważyć tutaj ubrania od lokalnych projektantów. Rzeczy w sieciówkach są produkowane na masową skalę, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Nie ma nic złego w odwiedzeniu takiego sklepu od czasu do czasu, aby kupić rzecz zgodną z trendami, ale budowanie w nich całej swojej garderoby, a tym bardziej bazy to nienajlepszy pomysł. Ubrania z sieciówek są niedrogie, więc możemy wpaść w pułapkę, aby kupić więcej za mniej. Czy nie lepiej zainwestować w jeden ponadczasowy sweter, z którego będziemy zadowoleni przez wiele lat niż kupować trzy, które albo wyjdą z mody po sezonie albo stracą swoją formę po kilku praniach?

Jeżeli natomiast posiadamy ubranie, które bardzo lubimy, ale definitywnie wyszło z mody – zamiast wyrzucać, schowajmy je na później. Trendy przychodzą, odchodzą i powracają. Za kilka lat możemy wyciągnąć zapomniane ubranie z szafy i ponownie cieszyć się jego jakością.

-Moda bardzo się waha, daje nam możliwość wyboru, w którą stronę chcemy pójść, nie rezygnując z żadnego trendu do końca. Trendy się zmieniają, ale tak naprawdę wiele z nich to powroty do czegoś, co już było. Dla przykładu, baby pink niby wchodzi do mody 2021, ale moim zdaniem on jeszcze dobrze z niej nie wyszedł. Podobnie jest ze srebrem. W tym roku modne będą szerokie spodnie z wysokim stanem, które lubię i noszę od dawna. Bardzo cieszę się również z powrotu chustek na głowę, wiązanych pod włosami. Z wielką radością witam powrót wielkich toreb i frędzli. Żegnam natomiast koronki, ale spokojnie – one wrócą, bo są bardzo kobiece – dodaje Jola Słoma.

Warto jednak pamiętać, że minimalizm nie wyklucza zabawy. Moda nie musi być śmiertelnie poważna. Dzięki niej możemy wyrażać siebie, komunikować coś światu i uśmiechać się, patrząc na własne odbicie w lustrze.

Ekologiczne rozwiązania w modzie 2021

Moda 2021 to również ekologia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak wiele zależy od naszych wyborów. W żywieniu ograniczamy spożycie mięsa, a w modzie chętniej stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Za naszą postawą podążają projektanci i odzieżowe sieciówki, proponując modę w stylu eko.

– Bycie ekologicznym to coraz silniejsza potrzeba społeczna. Dążymy do tego, żeby posiadać mniej i nie zaśmiecać planety kolejnymi bluzkami. Coraz częściej rezygnujemy również ze skór. Buty wegańskie, np. ze skóry ananasa to świetna alternatywa. Kiedyś eko skóra kojarzyła się z czymś niewygodnym i mało trwałym. Mam kilka ponadczasowych par butów wegańskich w swojej szafie i mogę zapewnić, że mimo częstego używania wciąż prezentują się dobrze i są bardzo wygodne. Czas odczarować myślenie, że tylko skóra nadaje się do robienia butów – podsumowuje Jola Słoma.

Ekologiczne rozwiązania w modzie 2021moda 2021 4 scaled - Zdrowe podejście do trendów. Czym zaskoczy nas moda w 2021 roku?

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast