Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

Okazałe miedziane kotły, których blask przebija się przez oszklony taras Central Hotel Gdańsk, przyciągają wzrok przechodniów. Nie sposób nie zatrzymać się i nie zajrzeć do środka. Szczególnie wieczorem wnętrze hotelowego Browaru PG 4 robi duże wrażenie. A w środku jest jeszcze lepiej.

Wnętrze Browaru PG 4 w Gdańsku wypełnia bowiem wysokiej klasy niemiecka aparatura, dzięki której wyprodukować można nawet 250 tysięcy litrów piwa rocznie. Na Browar PG 4 znajdujący się w gdańskim Central Hotel składa się osiem zbiorników fermentacyjno-leżakowych. Do tego doliczyć trzeba cztery zbiorniki wyszynkowe. Okazałym browarem, który jest oczkiem w głowie właścicieli Central Hotel, rządzi niemiecki piwowar Johannes Herberg. To człowiek, który świetnie zna się na swoim fachu – w browarnictwie pracuje od lat. Ponadto posiada dyplom piwowara uzyskany na berlińskiej Versuchs und Lehranstalt fur Brauerei.

LUK 3333 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3345 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3372 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

Browarnik Johannes Herberg za cel postawił sobie odtworzenie klasycznego, gdańskiego piwa sprzed lat, czyli piwa jopejskiego. To wielka miejska tradycja, a samo piwo wyrabiane było w dość specyficznych warunkach. Jednocześnie stanowiło jeden z najwartościowszych towarów eksportowych Gdańska. Nawiązanie do smaku piwa sprzed setek lat to strzał w dziesiątkę, który kosztował browarnika niemało zachodu. Jak opowiadał, nad recepturą pracował ponad półtora roku.

Ale piwo jopejskie to tylko jedna z propozycji. W ofercie Browaru PG 4 znajdują się różnorakie piwa. Ich dostępność zależy między innymi od pory roku. Znajdziemy tu zatem inny tradycyjny bursztynowy trunek, czyli piwo starogdańskie. To ciemnosłomiane piwo dolnej fermentacji o słodowym smaku ze zbożową nutką o mocnym, chmielowym akcencie. Weißbier klassisch, Schwarzbier czy Pils to kolejne rodzaje trunków, które leją się z kranów. 

LUK 3366 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3379 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3403 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

Do Browaru PG 4 zaglądać warto oczywiście przede wszystkim ze względu na piwo, ale to nie jedyny wabik. Kusi architektura tego wyjątkowego miejsca – dawna przychodnia kolejowa przeszła gruntowną rewitalizację i dziś jest miejscem urządzonym ze smakiem, w poszanowaniu tradycji dawnych budowniczych.

Warto podkreślić fakt, że Johannes Herberg wraz z Przemysławem Formelą, szefem kuchni restauracji Central Hotel, współpracują ze sobą wcielając w życie ideę foodpairing. Z zasady do każdego dania restauracyjnego kelnerzy dobierają odpowiednie piwo. Jednak to nie wszystko. Piwo to dodatek do wielu dań serwowanych w restauracji. W menu znajdziemy między innymi zupę rybną, golonkę w piwie czy pierogi z sosem tworzonym na bazie piwa. Są też desery, które zawierają w sobie bursztynową nutkę. To na przykład beeramisu – specjalność lokalu.

LUK 3377 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3439 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3467 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

W sumie restauracja i Browar PG 4 to dwie kondygnacje ze stolikami, lożami, barami i kuchnią. Znajdzie się tu miejsca dla 320 gości.

 

 

Zdjęcia: Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

 

BROWAR PG4

ul. Podwale Grodzkie 4
80-895 Gdańsk

tel. 668 215 608

www.pg4.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast