Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

Okazałe miedziane kotły, których blask przebija się przez oszklony taras Central Hotel Gdańsk, przyciągają wzrok przechodniów. Nie sposób nie zatrzymać się i nie zajrzeć do środka. Szczególnie wieczorem wnętrze hotelowego Browaru PG 4 robi duże wrażenie. A w środku jest jeszcze lepiej.

Wnętrze Browaru PG 4 w Gdańsku wypełnia bowiem wysokiej klasy niemiecka aparatura, dzięki której wyprodukować można nawet 250 tysięcy litrów piwa rocznie. Na Browar PG 4 znajdujący się w gdańskim Central Hotel składa się osiem zbiorników fermentacyjno-leżakowych. Do tego doliczyć trzeba cztery zbiorniki wyszynkowe. Okazałym browarem, który jest oczkiem w głowie właścicieli Central Hotel, rządzi niemiecki piwowar Johannes Herberg. To człowiek, który świetnie zna się na swoim fachu – w browarnictwie pracuje od lat. Ponadto posiada dyplom piwowara uzyskany na berlińskiej Versuchs und Lehranstalt fur Brauerei.

LUK 3333 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3345 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3372 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

Browarnik Johannes Herberg za cel postawił sobie odtworzenie klasycznego, gdańskiego piwa sprzed lat, czyli piwa jopejskiego. To wielka miejska tradycja, a samo piwo wyrabiane było w dość specyficznych warunkach. Jednocześnie stanowiło jeden z najwartościowszych towarów eksportowych Gdańska. Nawiązanie do smaku piwa sprzed setek lat to strzał w dziesiątkę, który kosztował browarnika niemało zachodu. Jak opowiadał, nad recepturą pracował ponad półtora roku.

Ale piwo jopejskie to tylko jedna z propozycji. W ofercie Browaru PG 4 znajdują się różnorakie piwa. Ich dostępność zależy między innymi od pory roku. Znajdziemy tu zatem inny tradycyjny bursztynowy trunek, czyli piwo starogdańskie. To ciemnosłomiane piwo dolnej fermentacji o słodowym smaku ze zbożową nutką o mocnym, chmielowym akcencie. Weißbier klassisch, Schwarzbier czy Pils to kolejne rodzaje trunków, które leją się z kranów. 

LUK 3366 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3379 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3403 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

Do Browaru PG 4 zaglądać warto oczywiście przede wszystkim ze względu na piwo, ale to nie jedyny wabik. Kusi architektura tego wyjątkowego miejsca – dawna przychodnia kolejowa przeszła gruntowną rewitalizację i dziś jest miejscem urządzonym ze smakiem, w poszanowaniu tradycji dawnych budowniczych.

Warto podkreślić fakt, że Johannes Herberg wraz z Przemysławem Formelą, szefem kuchni restauracji Central Hotel, współpracują ze sobą wcielając w życie ideę foodpairing. Z zasady do każdego dania restauracyjnego kelnerzy dobierają odpowiednie piwo. Jednak to nie wszystko. Piwo to dodatek do wielu dań serwowanych w restauracji. W menu znajdziemy między innymi zupę rybną, golonkę w piwie czy pierogi z sosem tworzonym na bazie piwa. Są też desery, które zawierają w sobie bursztynową nutkę. To na przykład beeramisu – specjalność lokalu.

LUK 3377 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3439 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w GdańskuLUK 3467 - Serce do piwa. Minibrowar PG 4 w Gdańsku

W sumie restauracja i Browar PG 4 to dwie kondygnacje ze stolikami, lożami, barami i kuchnią. Znajdzie się tu miejsca dla 320 gości.

 

 

Zdjęcia: Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

 

BROWAR PG4

ul. Podwale Grodzkie 4
80-895 Gdańsk

tel. 668 215 608

www.pg4.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast