Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowany

24.03.2017

Legenda głosi, że gdy mała Kaszubka wędrowała z obiadem do babci, po drodze mocno pobrudziła śnieżnobiały fartuszek. Babcia, by pocieszyć zasmuconą wnuczkę, wzięła od niej umorusany fartuszek i poszła z nim na łąkę. Zerwała wszystkie rosnące na łące kwiaty, odrysowała je na fartuszku i wyszyła kolorowymi nićmi. Zapoczątkowała tym samym piękną historię kaszubskiego haftu.

Paulina Szewczyk, hafciarka ze Smołdzina, kontynuuje tradycję wyszywając różnorakimi haftami kaszubskimi serwety, obrusy, bieżniki i fartuszki.

Trzeba wiedzieć, że haft kaszubski to pojęcie bardzo ogólne. Kryje się pod nim szereg nienaruszalnych zasad, które różnią się od siebie w zależności od miejsca na Pomorzu, z którego pochodzą.

Pierwsze hafty datuje się na początek XIII wieku, gdzie w Żukowie siostry norbertanki zaczęły zajmować się wyszywaniem czepców i szat liturgicznych jednobarwnymi, srebrnymi lub złotymi nićmi.

LUK 2775 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowanyLUK 2818 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowanyLUK 2847 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowany

Z czasem powstało aż 11 szkół kaszubskiego haftu. Najstarszy to żukowski, w którym odnajdziemy najwięcej niebieskiego i żółtego koloru. Szkoła pucka, ze względu na bliskość morza, również charakteryzuje się przewagą niebieskiego i jego odcieni, ale w szkole wdzydzkiej znajdziemy już wiele innych barw, jak np. morelowy, różowy czy fioletowy.

To o tyle istotne, że kaszubski haft w swojej tradycji jest siedmiobarwny i niezwykle symboliczny. Niebieski to kaszubskie niebo, granatowy to morze, chaber symbolizuje jeziora, zielony lasy, żółty słońce i zboża wyrastające z urodzajnych kaszubskich ziem, które zresztą oddaje kolor czarny. Kolor czerwony to krew, której żaden Kaszub nie będzie bał się przelać, jeśli będzie musiał bronić swojej ojczystej ziemi.

LUK 2839 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowanyLUK 2825 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowanyLUK 2845 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowany

Paulina Szewczyk haftuje margaretki, bratki, koniczynki, dzwonki… Wszystkie motywy kwiatowe, które są charakterystyczne dla kaszubskiego haftu.

– Haftuję, bo lubię, choć kiedyś wcale tego nie lubiłam – śmieje się kaszubska hafciarka. – Do haftu trzeba mieć odpowiednie podejście. Trzeba mieć umiejętności, dobrą chęć i miłość do kwiatków. Jak się nie ma miłości, to kwiatki nie wychodzą. Gdy haft zrobiony jest z sercem, to jest tak piękny, że aż można dać tym wzorom buzi – opowiada.

Z całowaniem wiąże się bardziej rozbudowana historia.

– Jak kończę wyszywać serwetkę, zawsze ją przeglądam. Nawet jeśli jest brudnawa od rąk czy nici, to buzi dam, bo skończyłam, włożyłam w to swoją pracę i jestem zadowolona. Potem ją piorę, prasuję, ale nie krochmalę, bo haftu kaszubskiego się nie krochmali. Kaszubska serwetka musi mieć sama z siebie wygląd. Takie podejście jest najważniejsze, bo to jest nasze życie – mówi Paulina Szewczyk.

LUK 2815 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowanyLUK 2818 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowanyLUK 2823 - Chabry, dzwonki, tulipany. Kaszubski haft jak malowany

Od 2013 roku prowadzi własną firmę hafciarską Z Haftem Za Pan Brat Igłą Nitką Malowane.

Kaszubskiego haftu, który – jak twierdzą mistrzynie fachu – uspokaja lepiej niż melisa, nauczyć się może każdy. Paulina Szewczyk zaprasza na warsztaty i zajęcia, gdzie przybliża zasady wyszywania serwet charakterystycznymi wzorami. A ponoć jest tak, że jeden kaszubski wyszyty chaber to dopiero początek wielkiej, hafciarskiej przygody…

 

Kontakt

Z Haftem za Pan Brat „Igłą i nitką malowane”

Usługi hafciarskie Paulina Szewczyk

ul. Jeziorna 5c/5,  Smołdzino

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast