Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynąca

Pojezierze Kaszubskie, jezioro Mielnica. Tuż nieopodal znajduje się Sycowa Huta, mała wieś kaszubska. Jakby kraina mlekiem i miodem płynąca. Wśród zieleni lasu i łąk, naturalnego zapachu jezior i śpiewu ptaków skryła się Guzkówka. To tu spragnieni wędrowcy znajdą ukojenie.

Drewniany dom z okazałym ogrodem położony tuż przy jeziorze. Kaszubskie, czyste powietrze. Jedyna w swoim rodzaju pomorska idylla. Guzkówka. Agroturystyka prowadzona z sercem i oddaniem. Nazwa pochodzi od nazwiska dziadka właściciela, Jana Guzka. W ten sposób Adam Pniewski postanowił upamiętnić swojego przodka.

LUK 8403 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8375 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynąca

– Jesteśmy z tym miejscem związani emocjonalnie – opowiada Adam Pniewski. – Guzkówka to ucieczka z miasta, ucieczka przed rozgardiaszem i pędem. Brak zgody na ten pęd. Mieszkamy tutaj i nasz dom udostępniamy wczasowiczom. Dzielimy się z nimi tym, co najlepsze. Znajdujemy się w środku lasu i chwalimy się walorami przyrodniczymi. Słychać śpiew ptaków, widać zwierzynę, która podchodzi pod płot. To wyciszenie dla każdego, kto ma dość codziennego kieratu.

W Guzówce znajduje się osiem pokoi. Obiekt można wynająć w całości lub zdecydować się tylko na jeden pokój.

Każdy pobyt to również spotkanie z kulinariami pana Adama. – U mnie wypoczywa się z jedzeniem – mówi. – Prowadzę kuchnię polską z elementami śródziemnomorskimi. Zjemy tu posiłki regionalne z produktami, które w danym momencie daje nam natura. Stąd jesienią kurki, miody z okolicy, zioła, które rosną wszędzie dookoła. Smażę jajka od szczęśliwych kurek chowanych na wolnym wybiegu. Podaję twarogi od miejscowych krówek. Ta kuchnia to atrakcja dla gości i niespodzianka. Nie ma u mnie menu – sam decyduję, co danego dnia ugotuję.

LUK 8404 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8409 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8455 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynąca

Oprócz obiadów goście próbować mogą własnej roboty konfitur i nalewek.

LUK 8502 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8584 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8566 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynąca

W jaki sposób spędzać czas w Guzkówce? Niezliczona liczba ścieżek zachęca do spacerów, joggingu, jazdy na rowerze czy nordic walking. Z kolei zimą nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć biegówki i spalać kalorię uprawiają biegi narciarskie. Z kolei jesienne wizyty w lesie to okazja do zbierania grzybów i owoców. Miłośnicy wędkarstwa korzystać mogą z dwóch pomostów i łódek. Okoliczne jezioro określane jest jako linowo-szczupakowe. Co więcej, złowione okazy można upiec na ognisku, na grillu lub uwędzić pod czujnym okiem właścicieli.

LUK 8486 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8533 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynącaLUK 8557 - Guzkówka. Kraina mlekiem i miodem płynąca

Jak mówi Adam Pniewski. – Guzkówka to miejsce wyjątkowe, bo nasze. To miejsce, które daje ciszę i spokój.  Tworzyliśmy to miejsce z myślą o ludziach, którzy intensywnie funkcjonują zawodowo. Mogą tu przyjechać, a my ich dopieścimy.

 

Kontakt

Guzkówka – Dom Gościnny

Sycowa Huta 29, Wąglikowice

tel.: +48 601 406 176

e-mail: guzkowka@guzkowka.pl

www.guzkowka.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast