Łukasz Stafiej/www.lukaszstafiej.pl

Light of Forest – wyroby drewniane pełne światła

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
31.05.2019

Co może powstać z połączenia drewna i światła? Piękne wyroby drewniane od Light of Forest z Pelplina. Lampy, świeczniki i dekoracje marki nie tylko cieszą oko, ale przede wszystkim są wykonywane ręcznie, co nadaje im niepowtarzalnego charakteru.

Light of Forest

Light of Forest to marka stworzona z miłości do lasu. I chociaż główne hasło firmy mówi, że „największą artystką jest tu natura”, za konceptem kryje się jeszcze jedna, bardzo ważna postać – Zofia Nowakowska. Twórczyni marki, jak sama z dumą podkreśla, mieszka w lesie od kiedy pamięta. Jej ojciec jest emerytowanym leśnikiem, a mama kreślarzem leśnych map. Urodziła się w leśniczówce. Las ma więc dla niej aż trzy oblicza – jest domem, pasją i codzienną pracą.

b800h VGFidW4vRmxvaG90ZWwvRmFybWEgTm9lL1phZmlzaG93YW5pL1PFgm9ueSBTcGljaGxlcnovTFVLXzU0OTYuanBn - Light of Forest – wyroby drewniane pełne światła

– Jestem dzieckiem lasu. Nie miałam sąsiadów, więc moimi kolegami były drzewa, a podwórkiem las. Ojciec, w dniu moich urodzin posadził dąb. Rośnie nieopodal domu. Kiedy na niego patrzę, nabieram pokory. To prawie czterdziestoletnie drzewo, a wciąż takie małe. Żeby w jego potężnych konarach, ptaki mogły zakładać gniazda potrzeba jeszcze wielu lat. To nauczyło mnie szacunku do każdego kawałka drewna, jaki „wpada” mi w dłonie – mówi Zofia Nowakowska, twórczyni marki Light of Forest.

Light of Forest – drugie życie drewna

b800h VGFidW4vRmxvaG90ZWwvRmFybWEgTm9lL1phZmlzaG93YW5pL1PFgm9ueSBTcGljaGxlcnovTFVLXzU0MTMuanBn - Light of Forest – wyroby drewniane pełne światła

Drugie życie drewna – pomorskie wyroby drewniane

Ścięte lub powalone drzewo można wykorzystać np. jako opał. Zofia Nowakowska widzi w nim jeszcze jedną wartość – możliwość nadania drugiego życia. Drzewo, które niegdyś było dumą lasu, staje się ozdobą naszych domów.

– Czasami drewno, z którym pracuję nie nadaje się nawet na opał. A ja widzę w nim wielkie możliwości. W każdym kawałku drewna zaklęta jest moc natury – dodaje Zosia Nowakowska.

b800h VGFidW4vRmxvaG90ZWwvRmFybWEgTm9lL1phZmlzaG93YW5pL1PFgm9ueSBTcGljaGxlcnovTFVLXzUzODAuanBn - Light of Forest – wyroby drewniane pełne światła

Faktura drewna jest niepowtarzalna, nie ma dwóch takich samych kawałków. Inspirację stanowią sęki i naturalne wyżłobienia. Zadaniem Zofii Nowakowskiej jest to zauważyć i odpowiednio wyeksponować. W ten sposób powstają unikatowe lampy, świeczniki i ozdoby do dekoracji wnętrz, które swoją formą przypominają nam o lesie.

– Pracuję głównie z drewnem liściastym. Najczęściej z jesionem, bukiem i dębem, ale czasami ktoś do mnie zadzwoni, że przewróciła mu się stara jabłoń lub orzech. Wtedy pędzę! Drzewa owocowe mają niesamowitą paletę kolorów i często nietypowe usłojenie. To prawdziwe cuda natury – dodaje Zofia Nowakowska.

b800h VGFidW4vRmxvaG90ZWwvRmFybWEgTm9lL1phZmlzaG93YW5pL1PFgm9ueSBTcGljaGxlcnovTFVLXzUzOTMuanBn - Light of Forest – wyroby drewniane pełne światła

Praca z drewnem, chociaż jest bardzo wdzięcznym materiałem, nie należy do najłatwiejszych. Proces twórczy jest bardzo długotrwały. Najpierw trzeba odszukać wyjątkowy kawałek, a następnie poddać go tzw. sezonowaniu. Oznacza to, że drewno musi się osuszyć, a proces ten może mu zająć nawet kilka lat.

– Kiedy drewno w końcu jest suche, mogę ściągnąć z niego korę i zobaczyć, co tam matka natura nawyprawiała. Czasami następuje zbyt duża degradacja drewna i nie mogę poddać go dalszej obróbce. Nauczyłam się przyjmować to z pokorą – opowiada Zofia Nowakowska.

Proces tworzenia w Light of Forest

Kiedy osuszony kawałek nadaje się do dalszej pracy, trafia do profesjonalnej suszarni termicznej, gdzie poprzez poddanie wysokiej temperaturze eliminuje się z niego wszelkie szkodniki. Później następują pierwsze szlify za pomocą maszyny, a następnie najważniejszy proces twórczy, czyli długotrwała obróbka ręczna.

Światło to życie

Light of Forest powstało nie tylko z miłości do natury, ale również do światła. Przedmioty, które możemy zakupić w sklepie wprowadzą do naszego wnętrza ciepło domowego ogniska. Migoczące światło jeszcze bardziej podkreśla naturalną rzeźbę drewna, tworząc unikatową materię.

b800h VGFidW4vRmxvaG90ZWwvRmFybWEgTm9lL1phZmlzaG93YW5pL1PFgm9ueSBTcGljaGxlcnovTFVLXzU0OTEuanBn - Light of Forest – wyroby drewniane pełne światła

– Uwielbiam połączenie drewna i światła. To chyba zrodziło się ze stylu życia. Najmilszymi wspomnieniami ze wspólnych spotkań i biesiad było zawsze ognisko. Mogłam godzinami wpatrywać się w żar, a przyjemne ciepło uspokajało i wprawiało w cudowny nastrój. Zawsze miałam jednak wielki żal, że ogień trawi to piękne drewno i zostają tylko zgliszcza. Moje lampy i świeczniki są rozwiązaniem z pogranicza. Przenoszą to ciepło do naszych domów, a swoim blaskiem tworzą magiczną atmosferę – dodaje Zofia Nowakowska.

Rękodzieło z Light of Forest

Produkty od Light of Forest można zamówić w sklepie online (wysyłka jest również zagranicę), ale najlepiej przyjechać do Pelplina osobiście. Aby zobaczyć, dotknąć, poczuć zapach, a nawet się zakochać. A podczas tej pierwszej randki, przy kawie lub herbacie, posłuchać opowieści Zosi Nowakowskiej, o czym szumi las…

 

Kontakt:

Ropuchy 17, 83-130 Pelplin

tel. + 48 794 621 357

e-mail: sklep@lightofforest.pl

www.lightofforest.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast