Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Markowe przetwory. Z miłości do natury

Ogórki w przeróżnych postaciach, kompoty, musy owocowe, soki i szereg innych smakowitości. W dwóch słowach: Markowe Przetwory. Mariusz Śledź (dla bliskich i przyjaciół z Niziny Walichnowskiej – po prostu Marek) razem z żoną przetwarzają to, co sami uprawiają w przydomowym ogrodzie i sadzie. Ich przetwory cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że postanowili założyć Markowe Przetwory.

– Przetwory z owoców i warzyw wytwarzamy już od 1983 roku. Najpierw robiliśmy to na własne potrzeby. Później nasze produkty pojawiały się na stole rodziny i przyjaciół. Dziś domowe przetwory naszej roboty można również kupić – opowiada Mariusz Śledź.

Zaznacza jednak: – Nie są to bardzo duże, przemysłowe ilości. Produkujemy z żoną tylko tyle przetworów, ile jesteśmy w stanie wytworzyć.

W przydomowym ogrodzie i sadzie dobrodziejstw natury nie brakuje. Prym wiodą tutaj ogórki, z których Nizina Walichnowska zresztą słynie. Niezwykle żyzne gleby umożliwiają szeroką i ekologiczną uprawę ogórków. Mariusz Śledź nie stosuje żadnych nawozów ani oprysków chemicznych

Markowe Przetwory LUK 4218 - Markowe przetwory. Z miłości do naturyLUK 4250 - Markowe przetwory. Z miłości do natury

W ofercie Markowych Przetworów znajdziemy przeróżne wariacje na temat tych zielonych warzyw. To ogórki kiszone, małosolne, z curry, z cebulą, korniszony, pikle albo królewskie z miodem.

– By zrobić takie pikle w miodzie, trzeba na to poświęcić sporo czasu. Trzeba te ogórki zebrać, umyć, obrać, usunąć komory nasienne. To są moje zadania. Żona z kolei zajmuje się zasoleniem, układaniem ogórków w słoikach. Przygotowuje zalewę i pasteryzuje. W sumie na 12 słoików ogórków potrzebujemy około sześciu godzin pracy. Biorąc pod uwagę, że jest to nasza dodatkowa działalność, taka działalność z pasji, zajmuje nam to sporo czasu – mówi Mariusz Śledź.

LUK 4230 - Markowe przetwory. Z miłości do naturyMarkowe przetwory - ogórkiMarkowe Przetwory - buraczki

Wśród warzyw konserwowanych znajdziemy modrą kapustę, marchewkę, fasolkę szparagową czy surówkę z białej kapusty. To idealne dodatki do obiadów, szczególnie zimą.

W owocowym sadzie znaleźć można wylegujące się w słońcu jabłka, gruszki, śliwki, porzeczki czarne i czerwone, maliny. Mariusz Śledź i jego żoną zrobią z nich musy, kompoty i soki. Z kolei z dyni powstanie przyprawa do mięs.

Gdzie spotkać można Mariusza Śledzia i jego Markowe Przetwory? Przede wszystkim na lokalnych targach i ryneczkach, na przykład tych w Gniewie czy w Borach Tucholskich. Przetwory można również zamówić przez internet.

 

Kontakt

Markowe przetwory Mariusz Śledź

Małe Walichnowy 2, Wielkie Walichnowy

tel.: +48 602 649 104

e-mail: mariusz_sledz@o2.pl

www.markoweprzetwory.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast