Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Markowe przetwory. Z miłości do natury

Ogórki w przeróżnych postaciach, kompoty, musy owocowe, soki i szereg innych smakowitości. W dwóch słowach: Markowe Przetwory. Mariusz Śledź (dla bliskich i przyjaciół z Niziny Walichnowskiej – po prostu Marek) razem z żoną przetwarzają to, co sami uprawiają w przydomowym ogrodzie i sadzie. Ich przetwory cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że postanowili założyć Markowe Przetwory.

– Przetwory z owoców i warzyw wytwarzamy już od 1983 roku. Najpierw robiliśmy to na własne potrzeby. Później nasze produkty pojawiały się na stole rodziny i przyjaciół. Dziś domowe przetwory naszej roboty można również kupić – opowiada Mariusz Śledź.

Zaznacza jednak: – Nie są to bardzo duże, przemysłowe ilości. Produkujemy z żoną tylko tyle przetworów, ile jesteśmy w stanie wytworzyć.

W przydomowym ogrodzie i sadzie dobrodziejstw natury nie brakuje. Prym wiodą tutaj ogórki, z których Nizina Walichnowska zresztą słynie. Niezwykle żyzne gleby umożliwiają szeroką i ekologiczną uprawę ogórków. Mariusz Śledź nie stosuje żadnych nawozów ani oprysków chemicznych

LUK 4174 - Markowe przetwory. Z miłości do naturyLUK 4218 - Markowe przetwory. Z miłości do naturyLUK 4250 - Markowe przetwory. Z miłości do natury

W ofercie Markowych Przetworów znajdziemy przeróżne wariacje na temat tych zielonych warzyw. To ogórki kiszone, małosolne, z curry, z cebulą, korniszony, pikle albo królewskie z miodem.

– By zrobić takie pikle w miodzie, trzeba na to poświęcić sporo czasu. Trzeba te ogórki zebrać, umyć, obrać, usunąć komory nasienne. To są moje zadania. Żona z kolei zajmuje się zasoleniem, układaniem ogórków w słoikach. Przygotowuje zalewę i pasteryzuje. W sumie na 12 słoików ogórków potrzebujemy około sześciu godzin pracy. Biorąc pod uwagę, że jest to nasza dodatkowa działalność, taka działalność z pasji, zajmuje nam to sporo czasu – mówi Mariusz Śledź.

LUK 4230 - Markowe przetwory. Z miłości do naturyLUK 4209 - Markowe przetwory. Z miłości do naturyLUK 4242 - Markowe przetwory. Z miłości do natury

Wśród warzyw konserwowanych znajdziemy modrą kapustę, marchewkę, fasolkę szparagową czy surówkę z białej kapusty. To idealne dodatki do obiadów, szczególnie zimą.

W owocowym sadzie znaleźć można wylegujące się w słońcu jabłka, gruszki, śliwki, porzeczki czarne i czerwone, maliny. Mariusz Śledź i jego żoną zrobią z nich musy, kompoty i soki. Z kolei z dyni powstanie przyprawa do mięs.

Gdzie spotkać można Mariusza Śledzia i jego Markowe Przetwory? Przede wszystkim na lokalnych targach i ryneczkach, na przykład tych w Gniewie czy w Borach Tucholskich. Przetwory można również zamówić przez internet.

 

Kontakt

Markowe przetwory Mariusz Śledź

Małe Walichnowy 2, Wielkie Walichnowy

tel.: +48 602 649 104

e-mail: mariusz_sledz@o2.pl

www.markoweprzetwory.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast