Facebook Instagram Spotify

Jajko to symbol odradzającego się życia, baranek oznacza przezwyciężenie zła. Znajdziesz je nie tylko w wielkanocnym koszyku, ale również wśród cennych pomorskich eksponatów.

Przejrzeliśmy się bliżej muzeom, aby odszukać drogocenne pomorskie skarby korespondujące z Wielkanocą. 

Bursztynowe jajo Fabergé z gdańskim herbem

Trudno przejść obojętnie wobec jaj Fabergé. Te najstarsze to dzieła sztuki złotniczej z czasów Romanowów. Funkcjonowały jako ekskluzywne podarki wielkanocne na zamówienie cara. Wykonywano je m.in. ze złota, kamieni szlachetnych, kości słoniowej oraz masy perłowej. W Gdańsku też mamy swoje jajo Fabergé – wykonane z bursztynu, złota, rubinu, brylantu oraz szafiru. Na jaju znajduje się emaliowany herb Gdańska. Ta cenna pamiątka została wręczona ówczesnemu prezydentowi Gdańska Tomaszowi Posadzkiemu z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Jajo można zobaczyć w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Muzeum Bursztynu ze zbiorów Muzeum Gdańska www.dziedzictwo-gdansk.pl

Jajo słynnego bursztynnika Lucjana Myrty

Lucjan Myrta to sopocki artysta, którego miłośnikom bursztynowego rzemiosła przedstawiać nie trzeba. Jest autorem m.in. Bursztynowego Skarbca, który został uznany największym przedmiotem wykonanym z bursztynu. Aby go stworzyć wykorzystał 7 ton bursztynu i poświęcił aż 12 lat pracy. Myrta znany jest również z bursztynowego tryptyku „Drzewo Życia”. Część jego dziedzictwa znajdziemy także w gdańskim Muzeum Bursztynu pod postacią 20-centymetrowego bursztynowego jaja w koronie, dekorowanego trzema girlandami oliwnymi z bursztynu białego.

Muzeum Bursztynu ze zbiorów Muzeum Gdańska www.dziedzictwo-gdansk.pl

Porcelanowe baranki z Domu Uphagena na Wielkanoc

Dwa porcelanowe baranki, a dokładniej – owieczka i baranek dumnie prezentują swoje formy w Domu Uphagena. Figurki powstały w gdańskiej manufakturze w Miśni. Ich modele przygotował gdańszczanin Peter Reinicke, który był jednym z najbardziej znanych twórców miśnieńskiej porcelany w XVIII w. Istnieją przypuszczenia, że baranek mógł pełnić niegdyś funkcję pojemnika na masło lub na wyroby kosmetyczne. I chociaż baranki „zamieszkały” w Domu Uphagena, w tym roku będzie je można podziwiać również na gdańskich kartkach świątecznych. 

Dom Uphagena ze zbiorów Muzeum Gdańska www.dziedzictwo-gdansk.pl

Ołtarzyk domowy z krucyfiksem na Wielkanoc

Ukrzyżowany Chrystus to bardzo ważny symbol w religii chrześcijańskiej. W gdańskim Muzeum Bursztynu znajdziemy trójkondygnacyjny ołtarzyk domowy z krucyfiksem usytuowany na sześciu nóżkach i udekorowany ażurową plakietą z postacią Chrystusa trzymającego kłos. Na obiekcie znajdują się bursztynowe dekoracje.

Muzeum Bursztynu ze zbiorów Muzeum Gdańska www.dziedzictwo-gdansk.pl

Uczta u Faryzeusza na Wielkanoc

Tym razem, wielkanocny akcent znaleźliśmy na obrazie znajdującym się w zbiorach Muzeum Gdańska. Obraz przechowywany w Ratuszu Głównego Miasta powstał w XVII w., a jego autor pozostaje nieznany.Przedstawia scenę uczty i stanowi preludium do obchodów Wielkiego Tygodnia w religii chrześcijańskiej. Przy długim stole siedzą biesiadnicy ubrani w orientalne stroje. Na pierwszym planie znajduje się postać Chrystusa z Marią Magdaleną u jego stóp. 

Ratusz Głównego Miasta ze zbiorów Muzeum Gdańska www.dziedzictwo-gdansk.pl

Pomorskie muzea pełne są eksponatów, które swoją symboliką przypominają nam Wielkanoc i jej tradycje. Te, które wymieniliśmy to z pewnością zaledwie wierzchołek góry lodowej. Zachęcamy, aby samodzielnie przeszukiwać pomorskie zbiory w poszukiwaniu małych-wielkich skarbów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo