Facebook Instagram Spotify

Pomorskie pełne jest pięknych plenerów, które warto odwiedzić. Zachęcamy, aby wybrać się na spacer jedną ze ścieżek przyrodniczych. Nie dość, że będziemy obcować z naturą, to jeszcze nauczymy się czegoś nowego. Taki spacer to doskonała okazja, aby spędzić aktywnie czas z całą rodziną, ponieważ ścieżki przyrodnicze są atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Trzy sąsiadujące ścieżki przyrodnicze dla dzieci: Szlak Alicji w zaczarowanym lesie, Szlak Korzeni i Szlak Wiewiórki

Na początek wędrujemy do Marszewa. Znajduje się tam ogród botaniczny, który kryje wiele atrakcji. Jedną z nich jest zaczarowany las Alicji, który swoją nazwą i formą nawiązuje do słynnej powieści Lewisa Carrolla. Przez szlak prowadzą nas drogowskazy w kształcie dziurki od klucza, dzięki którym na pewno nie zgubimy drogi (chociaż w krainie czarów wszystko jest możliwe). Po drodze czekają nas tablice edukacyjne i zagadki dla najmłodszych. Im dalej w las, tym ciekawej. Przejdziemy przez kilka – mniejszych lub większych dziurek od kluczy, aż natrafimy na… gigantycznego kleszcza. W przeciwieństwie do tych prawdziwych, duży kleszcz krzywdy nam nie zrobi. Można go pogłaskać, a nawet na nim usiąść! W zaczarowanym lesie napotkamy więcej takich owadów-gigantów. Jedną z atrakcji na szlaku jest labirynt zmysłów, który jest na tyle bezpieczny, że błądzić w nim mogą nawet najmłodsze dzieci. Szlak Alicji pokonamy w około 40 minut. Jeżeli poczujemy głód dalszych wrażeń możemy odwiedzić sąsiednią atrakcję, czyli Szlak Korzeni. Niektórzy nazywają go ścieżką  Hobbita. Zobaczymy na nim m.in. chatki: Drwala, Zielarki, korzeni oraz grzybów. A jeżeli nasze dzieci pałają miłością do uroczych, rudowłosych gryzoni – zabierzmy je na Szlak Wiewiórki. Znajdziemy tam wiele tablic edukacyjnych z zagadkami dla tych młodszych i tych starszych.

Fot. materiały Marszewo

Ścieżki przyrodnicze „Szlakiem troci i łososia”

Tym razem odwiedzamy miejscowość Łosino nad rzeką Słupią. Spacer tym 4-kilometrowym szlakiem dostarczy nam wielu pięknych kadrów, dlatego nie zapomnijmy o zabraniu aparatu lub doładowaniu telefonu. Jednocześnie, dzięki tablicom edukacyjnym dowiemy się więcej o dorzeczu rzeki Słupi oraz zamieszkujących w niej rybach. Na szlaku czekają na nas m.in.: stroma skarpa ze słynnym parkiem podworskim u swoich podnóży oraz grodzisko wczesnośredniowieczne. Nasz zachwyt na pewno wzbudzą monumentalne drzewa, będące pomnikami przyrody oraz grobowiec dawnego właściciela parku i nieistniejącego już pałacu – Maximiliana von Zitzewitza. Ciekawostką jest fakt, że trasa została oznaczona mi.n. wizerunkiem łososia, namalowanym na drzewach. Poszukiwanie tej małej rybki to świetna zabawa dla najmłodszych. Ścieżkę można pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem.

Fot. materiały Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Ścieżka ornitologiczno-przyrodnicza „Kokoszka”

„Kokoszka” to 1,5-kilometrowa ścieżka, którą znajdziemy w miejscowości Swornegacie w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Początek trasy ornitologiczno-przyrodniczej wyznacza leśniczówka. Na szlaku czeka na nas 9 tablic, a każda z nich opowiada o siedliskach i gatunkach ptaków, jakie zamieszkują „Kokoszkę”. Po drodze spotkamy malownicze jeziora i rzekę oraz punkt obserwacyjny, zwany czatownią, gdzie można zaszyć się, aby obserwować ptaki. To doskonałe miejsce dla fotografów, którzy pragną uchwycić w swoich kadrach: błotnika stawowego, bielika czy czaplę siwą.

Fot. Styl – Beata Chojeta

Ścieżka przyrodnicza „Przez wąwozy i klify Rozewia”

To nie lada gratka dla miłośników nadmorskich krajobrazów. Ten 4,5-kilometrowy szlak znajduje się nieopodal popularnej miejscowości wypoczynkowej Jastrzębia Góra. Ścieżka przyrodnicza zatacza pętlę – rozpoczyna się i kończy przy XIX-wiecznej latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu. To jedna z największych atrakcji szlaku, a jednocześnie symbol polskiego wybrzeża. Idąc trasą napotkamy m.in. liczne pomniki przyrody czy wąwóz erozyjny Łebski Żleb oraz przejdziemy się po kamienistej plaży u podnóża majestatycznych klifów. Nadmorskie widoki zapierają dech w piersiach, ale to nie koniec atrakcji. Przejdziemy się tzw. „autostradą słońca”, czyli lipową aleją, stworzoną w okresie międzywojennym. Po drodze napotkamy również „Lisi Jar” z obeliskiem upamiętniającym Zygmunta III Wazę. Miłośnicy ptaków mogą tu spotkać liczne gatunki, m.in.: bociana białego, łabędzia niemego, skowronka borowego, świergotka polnego, gila, śmieszka czy ostrygojada.

Fot. Rafał Skowronek, Nadleśnictwo Choczewo

Fot. Jarosław Sitkowski, Nadleśnictwo Choczewo

Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie przyrody „Ptasi Raj”

Tę przygodę zaczynamy na Wyspie Sobieszewskiej w rezerwacie przyrody „Ptasi Raj”. Ścieżka przyrodnicza liczy 6 km długości, więc musimy być gotowi na dłuższy spacer, który zajmie nam kilka godzin. Na jej terenie znajdziemy 10 tablic edukacyjnych, które wprowadzą nas w świat fauny i flory rezerwatu. Jeżeli interesuje nas obserwacja ptaków, które na tym terenie występują w licznych gatunkach i ilościach – zabierzmy ze sobą lornetkę. Przy odrobinie szczęścia – w zależności oczywiście od miesiąca, w którym zjawimy się na szlaku – możemy zaobserwować m.in.: stada czyży, pliszki, jaskółki, kaczki, cyraneczki, dzięcioły, czaple, kormorany czy łabędzie. Niech nie zdziwi nas również napotkane po drodze stado dzików, a jeżeli będziemy delikatni i uważni, być może spotka nas zaszczyt obcowania z sarną, lisem, jenotem lub zającem. Pamiętajmy jednak, że to my jesteśmy gośćmi mieszkających w rezerwacie zwierząt i nie zakłócajmy ich spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo