Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Porcelana Stołowa Lubiana – dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

13.04.2017

Z ich talerzy na pokładach swoich samolotów jadali król Hiszpanii i wiceprezydent USA, a z okazji koronacji holenderski dwór królewski złożył u nich zamówienie na 60 tysięcy wyrobów z podobiznami członków rodu. Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana S.A. to największy producent porcelany w Polsce i jeden z europejskich liderów w tej dziedzinie. Zastawy sygnowane logo firmy z Kaszub znajdziemy dziś na całym świecie.

Porcelana Lubiana na KaszubachLUK 0873 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiFabryka i sklep porcelany Lubiana na Kaszubach

O to nietrudno, bo dziś aż 80 procent wyrobów firmy trafia za granicę, do ponad 40 krajów. To nie tylko Europa, ale również obie Ameryki i Azja, w tym najbogatsze kraje arabskie.

Rocznie w zakładzie produkcyjnym w kaszubskiej miejscowości Łubiana produkuje się 14 tysięcy ton wyrobów. Miesięcznie zakład opuszcza 3,5 miliona wyrobów porcelanowych.

Jak to się zaczęło z porcelaną Lubiana?

A wszystko zaczęło się pod koniec lat 60. XX wieku w rzeczonej Łubianie, wsi letniskowej położonej w niezwykle malowniczym zakątku Pomorza, bo na Pojezierzu Kaszubskim. Rozsądek nie wskazywał, by w  tak niewielkiej miejscowości – ze względu na położenie nad jeziorem Granicznym stricte turystycznej i promującej sporty wodne – tworzyć fabrykę porcelany Lubiana.  Przemawiała za tym jednak choćby kaszubska tradycja – w końcu to w Chmielnie rodzina Neclów od lat kultywuje ceramiczny kunszt. Firma z Łubiany była więc skazana na sukces – najpierw jako przedsiębiorstwo państwowe, a następnie sprywatyzowane.

Zakład Porcelany Stołowej Lubiana S.A. specjalizuje się w produkcji grubościennej porcelany stołowej tworzonej z myślą o branży hotelarsko-gastronomicznej. Hotelowe marki na całym świecie, w tym najbardziej znane sieci hoteli, w zastawy zaopatrują się właśnie w firmie z Kaszub. W ofercie znajduje się jednak również propozycja dla indywidualnego klienta – to porcelana cienkościenna dla domu. Wybór jest ogromny, a klienci stają przed niemałym dylematem – którą z trzech tysięcy dekoracji wybrać? A może zamówić wzór indywidualny i zaufać polskim, niemieckim lub włoskim projektantom firmy?

Filiżanki z sestawy porcelany LubianaLUK 0853 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiSerwis obiadowy z porcelany LubianaLUK 0861 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

Produkcja w Zakładzie Porcelany Stołowej Lubiana S.A. opiera się zaawansowanej technologii. W hali produkcyjnej z impetem pracują roboty i automaty najnowszych generacji. Dzięki robotom wieloosiowym możliwe jest tworzenie wyrobów o nietypowych kształtach – to nieregularne wielokąty i owale czy kąty ujemne, a zatem wszystko, czym żyje współczesne wzornictwo przemysłowe.

Nie brakuje również kształtów prostych i klasycznych, ale eleganckich. To właśnie z takich wyrobów zasłynęła kaszubska firma porcelany Lubiana.

LUK 0866 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiSklep z porcelaną LubianaLUK 0888 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

O szeroką i atrakcyjną gamę dekoracji dbają eksperci. Znajdziemy tu zarówno ponadczasowe klasyki, jak głęboka, skromna, ale efektowna biel, kolekcje malowane ręcznie i  pozłacane, tworzone z myślą o konkretnych okazjach (Boże Narodzenie, walentynki, śluby) czy wzory nawiązujące do pięknej, kaszubskiej tradycji haftu, czyli tzw. galanteria porcelanowa.

Asortyment w sklepie firmowym przyprawia o zawrót głowy. Pamiątka z wizyty na Kaszubach w formie kaszubskiego kubka z Lubiany to doskonały pomysł.

Kubki z zestawów porcelany LubianaTalerze z zestawu porcelny LubianaLUK 0857 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0873 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

 

Kontakt

Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana S.A.

Łubiana koło Kościerzyny

e-mail: lubiana@lubiana.pl

www.lubiana.com.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast