Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Porcelana Stołowa Lubiana – dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

13.04.2017

Z ich talerzy na pokładach swoich samolotów jadali król Hiszpanii i wiceprezydent USA, a z okazji koronacji holenderski dwór królewski złożył u nich zamówienie na 60 tysięcy wyrobów z podobiznami członków rodu. Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana S.A. to największy producent porcelany w Polsce i jeden z europejskich liderów w tej dziedzinie. Zastawy sygnowane logo firmy z Kaszub znajdziemy dziś na całym świecie.

LUK 0857 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0873 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0909 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

O to nietrudno, bo dziś aż 80 procent wyrobów firmy trafia za granicę, do ponad 40 krajów. To nie tylko Europa, ale również obie Ameryki i Azja, w tym najbogatsze kraje arabskie.

Rocznie w zakładzie produkcyjnym w kaszubskiej miejscowości Łubiana produkuje się 14 tysięcy ton wyrobów. Miesięcznie zakład opuszcza 3,5 miliona wyrobów porcelanowych.

Jak to się zaczęło z porcelaną Lubiana?

A wszystko zaczęło się pod koniec lat 60. XX wieku w rzeczonej Łubianie, wsi letniskowej położonej w niezwykle malowniczym zakątku Pomorza, bo na Pojezierzu Kaszubskim. Rozsądek nie wskazywał, by w  tak niewielkiej miejscowości – ze względu na położenie nad jeziorem Granicznym stricte turystycznej i promującej sporty wodne – tworzyć fabrykę porcelany Lubiana.  Przemawiała za tym jednak choćby kaszubska tradycja – w końcu to w Chmielnie rodzina Neclów od lat kultywuje ceramiczny kunszt. Firma z Łubiany była więc skazana na sukces – najpierw jako przedsiębiorstwo państwowe, a następnie sprywatyzowane.

Zakład Porcelany Stołowej Lubiana S.A. specjalizuje się w produkcji grubościennej porcelany stołowej tworzonej z myślą o branży hotelarsko-gastronomicznej. Hotelowe marki na całym świecie, w tym najbardziej znane sieci hoteli, w zastawy zaopatrują się właśnie w firmie z Kaszub. W ofercie znajduje się jednak również propozycja dla indywidualnego klienta – to porcelana cienkościenna dla domu. Wybór jest ogromny, a klienci stają przed niemałym dylematem – którą z trzech tysięcy dekoracji wybrać? A może zamówić wzór indywidualny i zaufać polskim, niemieckim lub włoskim projektantom firmy?

LUK 0849 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0853 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0858 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0861 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

Produkcja w Zakładzie Porcelany Stołowej Lubiana S.A. opiera się zaawansowanej technologii. W hali produkcyjnej z impetem pracują roboty i automaty najnowszych generacji. Dzięki robotom wieloosiowym możliwe jest tworzenie wyrobów o nietypowych kształtach – to nieregularne wielokąty i owale czy kąty ujemne, a zatem wszystko, czym żyje współczesne wzornictwo przemysłowe.

Nie brakuje również kształtów prostych i klasycznych, ale eleganckich. To właśnie z takich wyrobów zasłynęła kaszubska firma porcelany Lubiana.

LUK 0866 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0885 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0888 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

O szeroką i atrakcyjną gamę dekoracji dbają eksperci. Znajdziemy tu zarówno ponadczasowe klasyki, jak głęboka, skromna, ale efektowna biel, kolekcje malowane ręcznie i  pozłacane, tworzone z myślą o konkretnych okazjach (Boże Narodzenie, walentynki, śluby) czy wzory nawiązujące do pięknej, kaszubskiej tradycji haftu, czyli tzw. galanteria porcelanowa.

Asortyment w sklepie firmowym przyprawia o zawrót głowy. Pamiątka z wizyty na Kaszubach w formie kaszubskiego kubka z Lubiany to doskonały pomysł.

LUK 0830 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0835 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0857 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracjiLUK 0873 - Porcelana Stołowa Lubiana - dwa tysiące kształtów i trzy tysiące dekoracji

 

Kontakt

Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana S.A.

Łubiana koło Kościerzyny

e-mail: lubiana@lubiana.pl

www.lubiana.com.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast