Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny design

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
20.11.2020

Piękne, stylowe i przede wszystkim unikatowe – takie jest kaszubskie rękodzieło. Wyroby pomorskich rzemieślników to prawdziwe perełki, a kaszubski wzór cieszy się uznaniem na całym świecie. Gdzie w województwie pomorskim wybrać się po to wyjątkowe rękodzieło?

Z Haftem za Pan Brat „Igłą i nitką malowane”

Paulina Szewczyk to hafciarka ze Smołdzina, która od lat wyszywa haftami kaszubskimi: serwety, obrusy, bieżniki i fartuszki. Czasami z pomocą innych pań z Koła Hafciarskiego w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, innym razem kontynuuje tradycję sama. Tworzone przez nią produkty są wyjątkowe i prezentują jedną z 11 szkół haftu kaszubskiego.

W sezonie mamy swoje stoisko, na którym sprzedajemy. Mamy w ofercie haftowane chusty, bieżniki, podkoszulki, torby na zakupy, zasłonki do okien, makatki do kuchni. Możemy też stworzyć coś wyjątkowego, na życzenie klienta – mówi Paulina Szewczyk.

Kaszubskie rękodzieło w Smołdziniekaszubskie rekodzielo 4 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 5 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 10 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny design

W „Igłą i nitką malowane” wszystko powstaje ręcznie, więc zawsze możemy poprosić o coś wyjątkowego, wyhaftowanego tylko dla nas. Aby zakupić te piękne hafty, trzeba skontaktować się z panią Pauliną osobiście (tel. 783228552) i poprosić o ofertę na maila. Po przesłaniu pełnej kwoty lub zaliczki, towar zostanie wysłany do nas pocztą. Jest również możliwość odbioru osobistego, ale warto wcześniej się umówić.

Rękodzieło kaszubskie w Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów

To prawdziwa gratka dla miłośników historii. W Chmielnie można na własne oczy zobaczyć, jak powstaje tradycyjne rękodzieło kaszubskie. Muzeum prowadzi stara rodzina kaszubska neclów, która od X pokoleń zajmuje się wyrabianiem ceramiki. Poza możliwością kupna unikatowych przedmiotów codziennego użytku (cukiernice, dzbanki, kubki, filiżanki, maselnice i inne) można tu na własnych dłoniach poczuć konsystencje gliny i spróbować uformować z niej unikatowe „dzieło”. Warto przyjechać do Chmielna, żeby zobaczyć ekspozycję obejmującą wyroby ostatnich trzech pokoleń i przy okazji zakupić piękną pamiątkę. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wybrać się do muzeum osobiście, możemy skorzystać ze sklepu internetowego na stronie sklep.necel.pl.

kaszubskie rekodzielo 7 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designRekodzieło kaszubskie u Neclówkaszubskie rekodzielo 9 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 6 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 2 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny design

Galeria Sztuki Kaszubskiej

Chociaż galeria znajduje się w centrum Gdańska (ul. Św. Ducha 48), po przekroczeniu jej progu możemy poczuć się jak w sercu Kaszub. Pełno tu typowego dla regionu rękodzieła, granatowych haftów, malowanej porcelany i kaszubskich rzeźb. W galerii dostaniemy: obrusy i serwetki lniane z ręcznie wykonanym haftem, firanki, ręczniki kuchenne, ubrania, zabawki dla najmłodszych i inne akcesoria. Ubrania wykonane są ze 100 proc. polskiego lnu, według unikatowego projektu i z dodatkiem ręcznie wyszywanego haftu, a wszystkie pozostałe przedmioty użytkowe to rękodzieło wykonane z miłości do Kaszub.

Farwa – galeria i pracownia kaszubska

Galeria znajduje się w Kościerzynie i jest prowadzona przez Kaszubkę z dziada pradziada. Motto przewodnie tego miejsca brzmi „Bo Kaszuby mogą być modne – poczuj miętę do Kaszub”. I tak jest w rzeczywistości. Na asortyment galerii składają się: moda, sztuka i design. Właścicielka tego miejsca i jednocześnie autorka dostępnej w nim sztuki użytkowej stara się połączyć tradycję z nowoczesnością. Wplata więc kaszubski haft jako motyw na ubraniach, biżuterii czy przedmiotach codziennego użytku. Asortyment jest bardzo bogaty. Znajdziemy tu zarówno drobne upominki: breloczki, magnesy czy eko-torby, jak i bogato zdobioną biżuterię, bluzy oraz trampki.

Rękodzieło kaszubskie u Farwykaszubskie rekodzielo 21 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 22 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 23 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 24 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny design

Kaszubska porcelana z Lubiany

Porcelana z Lubiany to już klasyk, który ozdabia wiele polskich domów, restauracji i hoteli. Skradła również królewskie serca, bowiem z tych talerzy na pokładach swoich samolotów jadał sam król Hiszpanii. Produkty z Lubiany charakteryzują się wysoką jakością i estetyką wykonania. Jest to porcelana o dużej wytrzymałości termicznej oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. I chociaż większość wzorów z Lubiany to porcelana minimalistyczna i elegancka, w zakładzie produkcyjnym znajdziemy również motywy regionalne. Kubek, filiżanka albo talerzyk z kaszubskim wzorem to nie tylko doskonała jakość na lata, ale również piękna pamiątka, która wyeksponowana w widocznym miejscu stanie się ciekawą ozdobą naszego mieszkania.

Rękodzieło kaszubskie w Lubianiekaszubskie rekodzielo 14 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 13 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 12 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 11 scaled - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny design

Sztuka użytkowa od Magdy Benedy

Skoro jesteśmy w temacie porcelany, przedstawiamy ciekawy asortyment gdańskiej artystki Magdy Benedy. Jak sama pisze o swoich wyrobach – ‚Sztuki nie trzeba rozumieć. Wystarczy, że odbiera się ją sercem i własną duszą. Lubię, gdy jest blisko naszej codzienności”. Takie są właśnie przedmioty użytkowe Magdy Benedy. Słoneczne, pełne kolorów i bliskie naszym codziennym sprawom. Zarówno w gdańskim atelier, jak i za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej kupimy: filiżanki, chusty, apaszki, szale, torby na ramię i walizki podróżne, saszetki, poduszki, parasolki, a nawet puzzle. Na wszystkich tych przedmiotach znajdują się „obrazy” Magdy Benedy. Znajdziemy tu wiele trójmiejskich motywów, ale są również wzory prosto z serca Kaszub.

Rękodzieło kaszubskie u Magdy Benedykaszubskie rekodzielo 18 - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 17 - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny designkaszubskie rekodzielo 16 - Kaszubskie rękodzieło. Moda na lokalny design

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast