Facebook Instagram Spotify

Piękne, stylowe i przede wszystkim unikatowe – takie jest kaszubskie rękodzieło. Wyroby pomorskich rzemieślników to prawdziwe perełki, a kaszubski wzór cieszy się uznaniem na całym świecie. Gdzie w województwie pomorskim wybrać się po to wyjątkowe rękodzieło?

Z Haftem za Pan Brat „Igłą i nitką malowane”

Paulina Szewczyk to hafciarka ze Smołdzina, która od lat wyszywa haftami kaszubskimi: serwety, obrusy, bieżniki i fartuszki. Czasami z pomocą innych pań z Koła Hafciarskiego w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, innym razem kontynuuje tradycję sama. Tworzone przez nią produkty są wyjątkowe i prezentują jedną z 11 szkół haftu kaszubskiego.

W sezonie mamy swoje stoisko, na którym sprzedajemy. Mamy w ofercie haftowane chusty, bieżniki, podkoszulki, torby na zakupy, zasłonki do okien, makatki do kuchni. Możemy też stworzyć coś wyjątkowego, na życzenie klienta – mówi Paulina Szewczyk.

W „Igłą i nitką malowane” wszystko powstaje ręcznie, więc zawsze możemy poprosić o coś wyjątkowego, wyhaftowanego tylko dla nas. Aby zakupić te piękne hafty, trzeba skontaktować się z panią Pauliną osobiście (tel. 783228552) i poprosić o ofertę na maila. Po przesłaniu pełnej kwoty lub zaliczki, towar zostanie wysłany do nas pocztą. Jest również możliwość odbioru osobistego, ale warto wcześniej się umówić.

Rękodzieło kaszubskie w Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów

To prawdziwa gratka dla miłośników historii. W Chmielnie można na własne oczy zobaczyć, jak powstaje tradycyjne rękodzieło kaszubskie. Muzeum prowadzi stara rodzina kaszubska neclów, która od X pokoleń zajmuje się wyrabianiem ceramiki. Poza możliwością kupna unikatowych przedmiotów codziennego użytku (cukiernice, dzbanki, kubki, filiżanki, maselnice i inne) można tu na własnych dłoniach poczuć konsystencje gliny i spróbować uformować z niej unikatowe „dzieło”. Warto przyjechać do Chmielna, żeby zobaczyć ekspozycję obejmującą wyroby ostatnich trzech pokoleń i przy okazji zakupić piękną pamiątkę. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wybrać się do muzeum osobiście, możemy skorzystać ze sklepu internetowego na stronie sklep.necel.pl.

Galeria Sztuki Kaszubskiej

Chociaż galeria znajduje się w centrum Gdańska (ul. Św. Ducha 48), po przekroczeniu jej progu możemy poczuć się jak w sercu Kaszub. Pełno tu typowego dla regionu rękodzieła, granatowych haftów, malowanej porcelany i kaszubskich rzeźb. W galerii dostaniemy: obrusy i serwetki lniane z ręcznie wykonanym haftem, firanki, ręczniki kuchenne, ubrania, zabawki dla najmłodszych i inne akcesoria. Ubrania wykonane są ze 100 proc. polskiego lnu, według unikatowego projektu i z dodatkiem ręcznie wyszywanego haftu, a wszystkie pozostałe przedmioty użytkowe to rękodzieło wykonane z miłości do Kaszub.

Farwa – galeria i pracownia kaszubska

Galeria znajduje się w Kościerzynie i jest prowadzona przez Kaszubkę z dziada pradziada. Motto przewodnie tego miejsca brzmi „Bo Kaszuby mogą być modne – poczuj miętę do Kaszub”. I tak jest w rzeczywistości. Na asortyment galerii składają się: moda, sztuka i design. Właścicielka tego miejsca i jednocześnie autorka dostępnej w nim sztuki użytkowej stara się połączyć tradycję z nowoczesnością. Wplata więc kaszubski haft jako motyw na ubraniach, biżuterii czy przedmiotach codziennego użytku. Asortyment jest bardzo bogaty. Znajdziemy tu zarówno drobne upominki: breloczki, magnesy czy eko-torby, jak i bogato zdobioną biżuterię, bluzy oraz trampki.

Kaszubska porcelana z Lubiany

Porcelana z Lubiany to już klasyk, który ozdabia wiele polskich domów, restauracji i hoteli. Skradła również królewskie serca, bowiem z tych talerzy na pokładach swoich samolotów jadał sam król Hiszpanii. Produkty z Lubiany charakteryzują się wysoką jakością i estetyką wykonania. Jest to porcelana o dużej wytrzymałości termicznej oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. I chociaż większość wzorów z Lubiany to porcelana minimalistyczna i elegancka, w zakładzie produkcyjnym znajdziemy również motywy regionalne. Kubek, filiżanka albo talerzyk z kaszubskim wzorem to nie tylko doskonała jakość na lata, ale również piękna pamiątka, która wyeksponowana w widocznym miejscu stanie się ciekawą ozdobą naszego mieszkania.

Sztuka użytkowa od Magdy Benedy

Skoro jesteśmy w temacie porcelany, przedstawiamy ciekawy asortyment gdańskiej artystki Magdy Benedy. Jak sama pisze o swoich wyrobach – ‚Sztuki nie trzeba rozumieć. Wystarczy, że odbiera się ją sercem i własną duszą. Lubię, gdy jest blisko naszej codzienności”. Takie są właśnie przedmioty użytkowe Magdy Benedy. Słoneczne, pełne kolorów i bliskie naszym codziennym sprawom. Zarówno w gdańskim atelier, jak i za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej kupimy: filiżanki, chusty, apaszki, szale, torby na ramię i walizki podróżne, saszetki, poduszki, parasolki, a nawet puzzle. Na wszystkich tych przedmiotach znajdują się „obrazy” Magdy Benedy. Znajdziemy tu wiele trójmiejskich motywów, ale są również wzory prosto z serca Kaszub.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo