Facebook Instagram Spotify

Przeszło 120 lat sięga niesamowita historia kaszubskiego rodu Neclów z Chmielna. Rodu, który tradycję garncarstwa i ceramiki z powodzeniem kultywuje do dziś. W malowniczym Chmielnie, w otoczeniu kaszubskich jezior, lasów i łąk znajduje się Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. To miejsce, w którym do dziś tradycyjnymi metodami wyrabia się wyjątkową kaszubską ceramikę.

Karol Elas-Necel z dumą opowiada o historii swoich przodków. – Garncarska tradycja naszej rodziny sięga końca XIX wieku, gdy kiedy do Chmielna sprowadził się pierwszy jej twórca Franciszek Necel. Prapradziadek stosował do zdobienia ceramiki siedem wzorów, które stały się jego znakiem rozpoznawczym. Dziś te nasze rodzinne wzory są zastrzeżone i uznawane za charakterystyczne dla garncarskiej tradycji na Kaszubach. To  tulipan mały i duży, gwiazda kaszubska, gałązka bzu, rybia łuska, wianek kaszubski i lilia wodna. Choć są zbliżone, nie należy ich mylić z motywami hafciarskimi – zaznacza Karol Elas-Necel.

W pracowni garncarskiej Neclów wyrabiało się i nadal wyrabia wszelkiego rodzaju naczynia ozdobno-użytkowe. To kubki, kufle, miski, talerze (także bardzo tradycyjne, czyli takie, na których dawniej podawano obiad rolnikom pracującym w polu), czajniki, garnki i pokrywki, cukierniczki, maselniczki, naparstki, a nawet zegary!

Na początku lat 90. XX wieku powstał pomysł, by w warsztacie Neclów stworzyć muzeum ceramiki. Dziś ekspozycję tworzą wyroby ceramiczne produkowane przez lata przez olejne pokolenia kaszubskiej rodziny. Ale to nie jedyna atrakcja muzeum. – Chcemy, by było to miejsce, gdzie poznamy nie tylko historię, ale i sami zetkniemy się z garncarstwem. A zatem wiedza i praktyka. Warto też podkreślić, że w naszej pracowni stawiamy na umiejętności manualne – wszystkie wyroby to stuprocentowa robota ręczna  – mówi Karol Elas-Necel.

Dlatego też odwiedzając Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów mamy szansę podpatrzeć przy pracy garncarzy czy artystów – malarzy, specjalistów od neclowskich ornamentów, ale także mamy wyjątkową okazję sami zasiąść przy kole garncarskim i „ulepić” garnek. I tak, na naszych oczach, z placka gliny powstaje forma ceramiczna, która potem zamieni się w ozdobne naczynie użytkowe. Warsztaty ceramiczne połączone ze zwiedzaniem muzeum cieszą się ogromną popularnością wśród gości. Oferta skierowana jest zarówno do grup zorganizowanych, jak i do indywidualnych osób.

– Stworzenie pojedynczego naczynia wymaga cierpliwości. Samo zrobienie naczynia na kole garncarskim zajmuje do 10 minut, a więc trwa to króciutko. Potem jednak trzeba takie naczynie suszyć przez dzień lub dwa, wypalić, glazurować i jeszcze raz wypalić w naszym warsztatowym,  specjalnym piecu. Po trzech tygodniach naczynie jest gotowe. Jeśli nasi goście mają ochotę, wysyłamy im ich dzieło pocztą – wyjaśnia Karol Elas-Necel.

Na półkach oglądać można masę naczyń, które wysychają i czekają w kolejce na obróbkę. Z kolei ściany muzeum przyozdabiają dyplomy i nagrody – dowody uznania dla rodziny Neclów za ich ogromny wkład w tradycję, kulturę i sztukę Kaszub i garncarstwa. Przy wejściu do muzeum znajduje się ponad 80-letnie koło garncarskie poruszane nogami. Używał go Leon Necel, kontynuator ceramicznej tradycji Franciszka Necla.

Ceramika z ornamentyką neclowską to pomysł na wyjątkową pamiątkę z Kaszub. To naczynia, które nie tylko ozdobią każdą kuchnię, ale także świetnie sprawdzą się podczas codziennych zmagań kulinarnych w każdym domu.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno, Polska https://www.necel.pl/ necel@necel.pl +48 505 134 524

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo