Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Stare Gospodarstwo – raj dla hedonistów

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
16.10.2020

Jeżeli potrzebujesz ciszy, spokoju i odrobiny słodkiego lenistwa – odnajdziesz je w Pierszczewku. Niespieszne śniadania z lokalnych produktów, jajka od szczęśliwych kur, kąpiele w bani i długie spacery brzegiem jeziora – to wszystko czeka na ciebie w Starym Gospodarstwie na Kaszubach.

Stare gospodarstwo 12 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówZielone tereny Starego Gospodarstwa Szczęśliwe kury w Starym GospodarstwieStare gospodarstwo 16 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistów

Śniadanie z gospodarzem w Starym Gospodarstwie

„Tu jest klimat” – takie słowa witają nas od progu gospody, gdzie każdego ranka gospodarze serwują swoim gościom pyszne śniadania. Bazą są lokalne produkty, w tym wędliny własnej produkcji oraz jajka, które Ania i Paweł – właściciele gospodarstwa, zebrali przed chwilą od szczęśliwych kur.

Lokalne produkty w Starym Gospodarstwie Fot. Pawel Piwowar 4 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistów

Fot. Paweł Piwowar

Do tego grzyby zebrane w pobliskim lesie, pieczywo od sąsiada, który wypieka tylko 10 chlebów dziennie oraz produkty mleczne od sąsiadki, która ma tylko jedną krowę. Przetwory robią sami z własnych drzew owocowych, a warzywa kupują od rolnika mieszkającego po drugiej stronie jeziora. Wszystko pysznie, zdrowo i bardzo lokalnie.

Fot. Pawel Piwowar 3 scaled - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówFot. Pawel Piwowar 1 scaled - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistów

Fot. Paweł Piwowar

Po prostu być w Starym Gospodarstwie

Do dyspozycji gości są cztery, stylowo urządzone dwuosobowe pokoje z prywatnymi łazienkami, tylko dla osób dorosłych. Więcej nie ma i nie będzie, bo jak podkreślają gospodarze – ta kameralność ma swój urok. W okolicy mieszka zaledwie 6 osób, więc w Starym Gospodarstwie naprawdę można odpocząć od cywilizacji i odetchnąć pełną piersią. Pokoje dostępne są przez cały rok i można je wynajmować na minimum dwie doby. Warto jednak zostać na dłużej. Po 7 dniach goście zaczynają zapominać, jaki jest dzień tygodnia. Dopiero wtedy można mówić o prawdziwym wypoczynku.

Pokoje w Starym Gospodarstwie Stare gospodarstwo 9 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 8 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 7 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 6 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistów

W Starym Gospodarstwie nikt niczego nie narzuca. Tutaj każdy spędza czas tak, jak lubi. Można przez cały dzień wylegiwać się na słońcu, obserwować życie kur, skorzystać z kajaków i rowerków wodnych, spacerować leśnymi ścieżkami albo wzdłuż jeziora, rozpalić grilla, wejść do sauny oraz wykąpać się w bani pod gołym niebem.

– To jest nasz dom, do którego zapraszamy gości, żeby mogli trochę z nami pożyć. Mamy dużo obowiązków, więc nie spędzamy z gośćmi każdej chwili, ale naturalnie mamy kontakt, zwłaszcza podczas śniadań. Jest tu kameralnie i bardzo swojsko. Czasami przychodzą do nas sarny i łosie. To nasze miejsce na ziemi, raj dla hedonistów – mówi Anna Piwowar.

Niemal 200-letnia historia

Poza swojskim klimatem i kameralnością, obiekt ma wymiar historyczny. Pierwsze wzmianki o ludziach osiedlonych na miejscu gospodarstwa pochodzą z XIII wieku. Do XIX wieku mieszkała tu jedna rodzina. Wtedy też powstały obecne budynki. Najstarsza i najlepiej zachowana jest stodoła, która pochodzi z 1827 roku. Reszta obiektów została zmodernizowana, ale z zachowaniem zabytkowych elementów. Kiedy Ania i Paweł, zmęczeni miejskim życiem, zobaczyli gospodarstwo po raz pierwszy – było zarośnięte i zaniedbane. Postanowili dać temu miejscu nowe życie. Tak rozpoczęła się nowa, dzisiaj już 5-letnia historia Starego Gospodarstwa w Pierszczewku.

Stare gospodarstwo 22 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 24 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 21 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 20 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówJadalnia w Starym Gospodarstwie

– Chcieliśmy odpocząć od zgiełku miasta i poczuliśmy zew natury. To miejsce skradło nasze serca, więc zrezygnowaliśmy z dotychczasowej pracy zawodowej i postanowiliśmy zająć się gospodarstwem. Pomysł, aby zapraszać gości pojawił się później. To miejsce jest tak piękne, że postanowiliśmy dzielić się nim z innymi – podsumowuje Paweł Piwowar.

Stare gospodarstwo 17 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 14 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistówStare gospodarstwo 11 - Stare Gospodarstwo - raj dla hedonistów

 

Kontakt

83-316 Pierszczewko 49

tel.: + 48 513 876 678

info@staregospodarstwo.pl

www.staregospodarstwo.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast