Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z Kaszub

Z jednej strony tradycyjnie, z drugiej w zgodzie z najnowszymi trendami. Stary Browar Kościerzyna to miejsce, które urzeka wyjątkowym klimatem, przysmakami i oczywiście piwem, którego setki litrów przelewają się tu każdego dnia. Odwiedzając Kościerzynę koniecznie trzeba spróbować klasycznego, bursztynowego trunku produkowanego tu przez mistrzów browarnictwa.

W Starym Browarze Kościerzyna produkuje się obecnie sześć rodzajów piwa. To Pszeniczne, Ciemne 10, Red Lager, IPA, AIPA oraz najpopularniejszy Lager. W sezonie liczyć można na smaki dedykowane konkretnym porom roku.

W Starym Browarze Kościerzyna piwo warzone jest na wodzie z własnego ujęcia, tradycyjnymi metodami z tzw. pełnego chmielu, czyli całej sprasowanej szyszki. Słody i chmiel pochodzą z polskich i zagranicznych plantacji.

LUK 9049 - Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z KaszubLUK 9079 - Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z KaszubLUK 9023 - Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z Kaszub

– Piwo to zasadniczo napój ze słodu, pszenicy lub jęczmienia, a chmiel jest jedynie przyprawą, jak pieprz i sól. I tak na przykład chmiel goryczkowy dodaje się na początku warzenia, a chmiel aromatyczny na końcu. Sam smak piwa zależy od czterech czynników: rodzaju słodu (może być ciemny, jasny, wędzony, palony), odmiany chmielu, szczepu drożdży oraz od tego, czy jest to piwo dolnej czy górnej fermentacji, tj. w jakiej temperaturze fermentowało – wyjaśnia Bolesław Gut, dyrektor hotelu w kompleksie Stary Browar Kościerzyna.

Nad doskonałością bursztynowego trunku czuwa dyrektor browaru i główny piwowar Jarosław Kołodziejski. Odwiedzając restaurację i pub podglądać można mistrzów bursztynowego trunku przy pracy.

-Nasze piwo nie jest filtrowane ani pasteryzowane. Nasycenie dwutlenkiem węgla odbywa się w sposób naturalny i jest wynikiem procesu fermentacji dokonującego się dzięki drożdżom piwowarskim starannie przez nas wybieranym, selekcjonowanym i namnażanym – wyjaśnia Jarosław Kołodziejski, który z browarnictwem związany jest od ponad 15 lat.

Browar wyposażony jest w profesjonalną aparaturę browarniczą sprowadzoną z Górnej Frankonii. Wielkie kadzie są niewątpliwą ozdobą lokalu.

LUK 9026 - Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z KaszubLUK 9034 - Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z KaszubLUK 9157 - Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z Kaszub

Sącząc kaszubskie piwo skosztować należy przekąsek, za tworzenie których odpowiada maestro smaku Sławomir Miotk. W restauracji Stary Browar Kościerzyna zjemy tradycyjnie, ale nowocześnie i autorsko. Szef kuchni uwielbia eksperymentować, mieszać smaki, a do swoich potraw z wielką chęcią dodaje kościerskie piwo. Stanowi ono element receptur wielu dań. Specjalnością restauracji jest zupa piwna oraz golonka pieczona w kościerskim piwie.

Stary Browar Kościerzyna to dziś jedna z wizytówek kaszubskiego miasta. Rewitalizacja obiektu, czyli de facto browaru z oryginalnie zachowaną słodownią trwała kilka lat. To miejsce z ponad 150-letnią historią, o której przypomina między innymi uratowany komin słodowni, pod którym postawiono zupełnie nowe fundamenty.

 

Kontakt

Stary Browar Kościerzyna

ul. Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna

tel.: + 58 680 07 75

e-mail: biuro@starybrowarkoscierzyna.pl

www.starybrowarkoscierzyna.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast