Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Stary Browar Kościerzyna. Piwo prosto z Kaszub

Z jednej strony tradycyjnie, z drugiej w zgodzie z najnowszymi trendami. Stary Browar Kościerzyna to miejsce, które urzeka wyjątkowym klimatem, przysmakami i oczywiście piwem Kościerskim, którego setki litrów przelewają się tu każdego dnia. Odwiedzając Kościerzynę koniecznie trzeba spróbować klasycznego, bursztynowego trunku produkowanego tu przez mistrzów browarnictwa.

Stary Browar Kościerzyna zachwyca ponad 160-letnią historią. To zrewitalizowany obiekt, z zachowaną oryginalnie słodownią i jej kominem, pod którym postawiono zupełnie nowe fundamenty. Smak piwa, warzonego w takiej scenerii musi być wyjątkowym doznaniem!

Niebagatelne znaczenie ma z pewnością najwyższej jakości woda, czerpana od 1856 roku do dziś, niezmienne z tego same ujęcia. Jakie tajemnice kryją się jeszcze za niepowtarzalnym smakiem rzemieślniczego Piwa Kościerskiego, produkowanego przez Stary Browar Kościerzyna? Czym oprócz warzenia złotego trunku zachwyca to miejsce?

Serce kaszubskiego browarnictwa – Stary Browar Kościerzyna

Historia piwowarstwa w Kościerzynie sięga XVI wieku. Piwo warzono wówczas jedynie na użytek własny. W 1856 Carl Theodor Hanff został właścicielem Berenter Bierbrauerei, czyli obecnego Starego Browaru Kościerzyna. W 1872 browar miał fermentownię, leżakownię, spichlerz, wozownię, dom właściciela, kotłownię, tłocznię z magazynem oraz skład lodu.

W browarze warzono piwo jasne kościerskie Śmietanka, a także ciemne, karmelowe Dubeltowe. Już wtedy sprzedawano je w całym regionie pomorskim, a w okresie międzywojennym browar przeżywał prawdziwy rozkwit. Produkowano: Koźlak, Pełne Jasne, Słodowe Pasteryzowane i Englischer Ale. Browar miał filie w Kartuzach, Sierakowicach, Gdyni oraz w Gdańsku.

W 1948 przekształcono go w rozlewnię wód gazowych, lemoniad, a potem w fabrykę miodów pitnych. W 1991 produkcję zakończono. Dzięki pracom archeologicznym z 2010 roku, odkryto wiele pamiątek z bujnej przeszłości zakładu.

Dziś to towarzyskie serce Kościerzyny, z pubem, w którym warzone jest Piwo Kościerskie, hotelem, nawiązującym stylistyką do Starego Browaru, restauracją, która serwuje wykwintne dania kuchni kaszubskiej i piwne przekąski. Znalazło się tu również miejsce na pizzerię z piecem opalanym drewnem oraz centrum handlowe i biurowe.

Rodzaje piw serwowanych dziś na Kaszubach – Stary Browar Kościerzyna

W Starym Browarze Kościerzyna produkuje się obecnie sześć rodzajów piwa. To Pszeniczne, Ciemne 10, Red Lager, IPA, AIPA oraz najpopularniejszy Lager. W sezonie liczyć można na smaki dedykowane konkretnym porom roku.

W Starym Browarze Kościerzyna piwo warzone jest na wodzie z własnego ujęcia, tradycyjnymi metodami z tzw. pełnego chmielu, czyli całej sprasowanej szyszki. Słody i chmiel pochodzą z polskich i zagranicznych plantacji.

Podczas produkcji piwaDegustacja piwa świeżo z warzelniPiwo Stary Browar w sklepie

Podglądając mistrza – jak powstaje piwo marki Stary Browar Kościerzyna

– Piwo to zasadniczo napój ze słodu, pszenicy lub jęczmienia, a chmiel jest jedynie przyprawą, jak pieprz i sól. I tak na przykład chmiel goryczkowy dodaje się na początku warzenia, a chmiel aromatyczny na końcu. Sam smak piwa zależy od czterech czynników: rodzaju słodu (może być ciemny, jasny, wędzony, palony), odmiany chmielu, szczepu drożdży oraz od tego, czy jest to piwo dolnej czy górnej fermentacji, tj. w jakiej temperaturze fermentowało – wyjaśnia Bolesław Gut, dyrektor hotelu w kompleksie Stary Browar Kościerzyna.

Nad doskonałością bursztynowego trunku czuwa dyrektor browaru i główny piwowar Jarosław Kołodziejski. Odwiedzając restaurację i pub podglądać można mistrzów bursztynowego trunku przy pracy.

-Nasze piwo nie jest filtrowane ani pasteryzowane. Nasycenie dwutlenkiem węgla odbywa się w sposób naturalny i jest wynikiem procesu fermentacji dokonującego się dzięki drożdżom piwowarskim starannie przez nas wybieranym, selekcjonowanym i namnażanym – wyjaśnia Jarosław Kołodziejski, który z browarnictwem związany jest od ponad 15 lat.

Browar wyposażony jest w profesjonalną aparaturę browarniczą sprowadzoną z Górnej Frankonii. Wielkie kadzie są niewątpliwą ozdobą lokalu.

Piwo lane w kuflu obok danie obiadoweDanieWarzelnia Stary browar

Wyborne piwo i coś na ząb – maestro smaku poleca restaurację Stary Browar Kościerzyna

Sącząc kaszubskie piwo skosztować należy przekąsek, za tworzenie których odpowiada maestro smaku Sławomir Miotk. W restauracji Stary Browar Kościerzyna zjemy tradycyjnie, ale nowocześnie i autorsko. Szef kuchni uwielbia eksperymentować, mieszać smaki, a do swoich potraw z wielką chęcią dodaje kościerskie piwo. Stanowi ono element receptur wielu dań. Specjalnością restauracji jest zupa piwna oraz golonka pieczona w kościerskim piwie.

Stary Browar Kościerzyna to dziś jedna z wizytówek kaszubskiego miasta. Pełne niepowtarzalnego klimatu miejsce z historią, duszą i pasją do tworzenia wybornych przysmaków. Odkryj smak piwa i innych specjałów, które serwuje Stary Browar Kościerzyna!

Może Cię zainteresować również:

Stary Browar Kościerzyna

Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Kontakt

Stary Browar Kościerzyna

ul. Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna

tel.: + 58 680 07 75

e-mail: biuro@starybrowarkoscierzyna.pl

www.starybrowarkoscierzyna.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast