Katarzyna Węgrzyn www.gdziewpolscenaweekend.pl

Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Katarzyna Węgrzyn www.gdziewpolscenaweekend.pl
13.08.2021

Wejherowo to znane miasteczko, które od lat funkcjonuje jako element małego Trójmiasta, ale nie każdy wie, jakie magiczne miejsca kryją się w nim oraz jego okolicach.

Zaczarowany Las w Marszewie

Brzmi bajkowo i taki właśnie jest. Ogród Botaniczny Marszewo funkcjonuje od 2010 roku. Spacer alejkami to prawdziwa uczta dla zmysłów. To nie tylko krzewy i drzewa z całego świata, ale wspaniałe łąki, sady z dawnymi odmianami owoców i również prawdziwe skarby natury — lecznicze zioła.

Wejherowo 25 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 24 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 23 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 22 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 21 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Nie miałam pojęcia, ile z nich mijałam często na spacerach, nie znając wcześniej ich właściwości. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą i zapisać się na warsztaty edukacyjne. Największe wrażenie zrobił na mnie jednak magiczny szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie. Już samo wejście przez symboliczną dziurkę od klucza rozpala wyobraźnię. Na trasie znajdują się figury leśnych owadów w makroskali, labirynt zmysłów i mnóstwo ciekawostek na tablicach informacyjnych. To obszar z wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, ale również historycznymi, więc kolejnym punktem mojej podróży był jeden z najciekawszych zespołów sakralnych w Polsce.

Wejherowo 19 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Kalwaria Wejherowska — perła baroku ukryta w lesie

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki sakralnej i architektury, a jej wielkość zrobi wrażenie na każdym, wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak rozległy teren obejmują. Kalwaria to zespół aż 26 kaplic, ufundowanych w XVII wieku przez Jana Wejhera, założyciela Wejherowa. Rozmieszczone są na trzech wzniesieniach, a odległość między nimi odpowiada odległościom między przystankami Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Spacer leśnymi alejkami wymaga naprawdę dobrej kondycji, na szczęście są tam miejsca na odpoczynek oraz świetne oznakowanie trasy. Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi sprowadzonej z Jerozolimy. To popularne miejsce pielgrzymek, a co roku inscenizacja drogi krzyżowej w Wielki Piątek przyciąga tysiące osób. Jak już zwiedziłam kaplice, skierowałam się do uroczego miasta leżącego w dolinie, czyli niepozornego Wejherowa.

Wejherowo 18 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 17 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 16 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 15 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 14 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Czas odkryć Wejherowo!

Dla wielu ludzi to nadal nieodkryte miejsce, a w rzeczywistości to malownicze miasteczko z bogatą ofertą kulturalną. Wizytę rozpoczęłam spacerem po zabytkowym rynku, a następnie udałam się do nowoczesnego, przeszklonego obiektu — Wejherowskiego Centrum Kultury.

Wejherowo 3 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 2 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 1 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Już w pierwszej chwili piorunujące wrażenie zrobił na mnie imponujący hol, a potem było już tylko lepiej. W trakcie zwiedzania towarzyszyło mi uczucie, które bardzo lubię, ale rzadko go doświadczam, z każdą minutą rosło moje zdziwienie, a na twarzy malowało się uznanie. Wspaniała scena koncertowa, doskonałe zaplecze techniczne — sale kinowe, studio nagraniowe, pracowanie z kostiumami czy ciemnia fotograficzna. Odbywa się tutaj mnóstwo warsztatów dla młodzieży, a efekty prac można podziwiać na ścianach, wiszą tu zarówno obrazy jak i zdjęcia, a w niektórych miejscach można dostrzec gabloty pełne międzynarodowych nagród. W obiekcie funkcjonuje darmowa galeria sztuki, a oferta koncertów i wydarzeń jest taka, że sama zaplanowałam przyjazd do filharmonii w sierpniu. Wisienką na torcie jest taras widokowy na dachu, z którego można podziwiać panoramę miasta i okoliczne wzgórza. Atutem jest również lokalizacja, z Trójmiasta można tu łatwo  dojechać komunikacją miejską.

Wejherowo 6 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 5 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 4 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Północne miejsce, czyli Nordowi Mól

To restauracja, która zachwyciła mnie jeszcze zanim spojrzałam w menu. Widać, że nie ma tutaj miejsca na przypadki, zarówno w środku jak i na zewnątrz wszystko dopracowane jest w najmniejszych szczegółach. Wystrój oparty jest na regionalnych, kaszubskich motywach, a ilość i jakość wszechobecnych detali sprawia, że bije z nich prawdziwa lokalna duma. Nie myliłam się, charyzmatyczny właściciel jak zaczarowany opowiadał mi o inspiracjach, ciekawostkach, potrawach i tradycjach, dzięki takiemu podejściu jest to miejsce z tzw. duszą. W menu wysokiej jakości kuchnia kaszubska.

Wejherowo 31 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okoliceWejherowo 30 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okoliceWejherowo 33 scaled - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Wszystko oparte o lokalnych dostawców oraz o produkty z własnego ogrodu. Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad spróbowaniem czerniny, to moim zdaniem lepszej w Polsce nie znajdziecie, polecam również gęsinę i ryby. Miejsce przypadło do gustu parze bocianów, która trzy lata temu uwiła sobie tutaj gniazdo. Goście restauracji mogą oglądać je na żywo na ekranie telewizora w lokalu. Nowością jest opcja noclegowa obiektu.

Wejherowo 37 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 35 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Nadmorski nocleg w stylu slow

Folwark Jackowo to klimatyczny obiekt, otoczony parkiem i położony z dala od ludzi. Po śniadaniu opartym na produktach z gospodarstwa można spacerem lub konno dostać się na pobliską dziką plażę, do której prowadzi leśna droga. Miłośnicy jogi mogą ją ćwiczyć w wyznaczonych miejscach. Ważną informacją jest to, że dodatkowo można zabrać ze sobą zwierzęta. Ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce na prawdziwy odpoczynek.

Wejherowo 13 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice Wejherowo 10 - Wejherowo, zaczarowany las i okoliceWejherowo 8 - Wejherowo, zaczarowany las i okolice

Odkrywanie takich miejsc jak Wejherowo dało mi ogromną satysfakcję, uwielbiam przełamywać stereotypy. Fenomenalne krajobrazy okraszone ciekawą historią i dobrą architekturą, to kierunek dla każdego, kto ma ochotę na oryginalny, zaczarowany i niezadeptany przez turystów kierunek.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast