Facebook Instagram Spotify

Wejherowo to znane miasteczko, które od lat funkcjonuje jako element małego Trójmiasta, ale nie każdy wie, jakie magiczne miejsca kryją się w nim oraz jego okolicach.

Zaczarowany Las w Marszewie

Brzmi bajkowo i taki właśnie jest. Ogród Botaniczny Marszewo funkcjonuje od 2010 roku. Spacer alejkami to prawdziwa uczta dla zmysłów. To nie tylko krzewy i drzewa z całego świata, ale wspaniałe łąki, sady z dawnymi odmianami owoców i również prawdziwe skarby natury — lecznicze zioła.

Nie miałam pojęcia, ile z nich mijałam często na spacerach, nie znając wcześniej ich właściwości. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą i zapisać się na warsztaty edukacyjne. Największe wrażenie zrobił na mnie jednak magiczny szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie. Już samo wejście przez symboliczną dziurkę od klucza rozpala wyobraźnię. Na trasie znajdują się figury leśnych owadów w makroskali, labirynt zmysłów i mnóstwo ciekawostek na tablicach informacyjnych. To obszar z wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, ale również historycznymi, więc kolejnym punktem mojej podróży był jeden z najciekawszych zespołów sakralnych w Polsce.

Kalwaria Wejherowska — perła baroku ukryta w lesie

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki sakralnej i architektury, a jej wielkość zrobi wrażenie na każdym, wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak rozległy teren obejmują. Kalwaria to zespół aż 26 kaplic, ufundowanych w XVII wieku przez Jana Wejhera, założyciela Wejherowa. Rozmieszczone są na trzech wzniesieniach, a odległość między nimi odpowiada odległościom między przystankami Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Spacer leśnymi alejkami wymaga naprawdę dobrej kondycji, na szczęście są tam miejsca na odpoczynek oraz świetne oznakowanie trasy. Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi sprowadzonej z Jerozolimy. To popularne miejsce pielgrzymek, a co roku inscenizacja drogi krzyżowej w Wielki Piątek przyciąga tysiące osób. Jak już zwiedziłam kaplice, skierowałam się do uroczego miasta leżącego w dolinie, czyli niepozornego Wejherowa.

Czas odkryć Wejherowo!

Dla wielu ludzi to nadal nieodkryte miejsce, a w rzeczywistości to malownicze miasteczko z bogatą ofertą kulturalną. Wizytę rozpoczęłam spacerem po zabytkowym rynku, a następnie udałam się do nowoczesnego, przeszklonego obiektu — Wejherowskiego Centrum Kultury.

Już w pierwszej chwili piorunujące wrażenie zrobił na mnie imponujący hol, a potem było już tylko lepiej. W trakcie zwiedzania towarzyszyło mi uczucie, które bardzo lubię, ale rzadko go doświadczam, z każdą minutą rosło moje zdziwienie, a na twarzy malowało się uznanie. Wspaniała scena koncertowa, doskonałe zaplecze techniczne — sale kinowe, studio nagraniowe, pracowanie z kostiumami czy ciemnia fotograficzna. Odbywa się tutaj mnóstwo warsztatów dla młodzieży, a efekty prac można podziwiać na ścianach, wiszą tu zarówno obrazy jak i zdjęcia, a w niektórych miejscach można dostrzec gabloty pełne międzynarodowych nagród. W obiekcie funkcjonuje darmowa galeria sztuki, a oferta koncertów i wydarzeń jest taka, że sama zaplanowałam przyjazd do filharmonii w sierpniu. Wisienką na torcie jest taras widokowy na dachu, z którego można podziwiać panoramę miasta i okoliczne wzgórza. Atutem jest również lokalizacja, z Trójmiasta można tu łatwo  dojechać komunikacją miejską.

Północne miejsce, czyli Nordowi Mól

To restauracja, która zachwyciła mnie jeszcze zanim spojrzałam w menu. Widać, że nie ma tutaj miejsca na przypadki, zarówno w środku jak i na zewnątrz wszystko dopracowane jest w najmniejszych szczegółach. Wystrój oparty jest na regionalnych, kaszubskich motywach, a ilość i jakość wszechobecnych detali sprawia, że bije z nich prawdziwa lokalna duma. Nie myliłam się, charyzmatyczny właściciel jak zaczarowany opowiadał mi o inspiracjach, ciekawostkach, potrawach i tradycjach, dzięki takiemu podejściu jest to miejsce z tzw. duszą. W menu wysokiej jakości kuchnia kaszubska.

Wszystko oparte o lokalnych dostawców oraz o produkty z własnego ogrodu. Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad spróbowaniem czerniny, to moim zdaniem lepszej w Polsce nie znajdziecie, polecam również gęsinę i ryby. Miejsce przypadło do gustu parze bocianów, która trzy lata temu uwiła sobie tutaj gniazdo. Goście restauracji mogą oglądać je na żywo na ekranie telewizora w lokalu. Nowością jest opcja noclegowa obiektu.

Nadmorski nocleg w stylu slow

Folwark Jackowo to klimatyczny obiekt, otoczony parkiem i położony z dala od ludzi. Po śniadaniu opartym na produktach z gospodarstwa można spacerem lub konno dostać się na pobliską dziką plażę, do której prowadzi leśna droga. Miłośnicy jogi mogą ją ćwiczyć w wyznaczonych miejscach. Ważną informacją jest to, że dodatkowo można zabrać ze sobą zwierzęta. Ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce na prawdziwy odpoczynek.

Odkrywanie takich miejsc jak Wejherowo dało mi ogromną satysfakcję, uwielbiam przełamywać stereotypy. Fenomenalne krajobrazy okraszone ciekawą historią i dobrą architekturą, to kierunek dla każdego, kto ma ochotę na oryginalny, zaczarowany i niezadeptany przez turystów kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo