Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa Toporkiewicz

– Jesteśmy pasjonatami pszczelarstwa, a ja dodatkowo jestem pszczelarstwem niejako „obciążona genetycznie” – śmieje się Ewa Toporkiewicz. Ojciec pani Ewy, pszczelarz z powołania, to założyciel  Terenowego Koła Pszczelarzy w Dzierzgoniu Stanisława Kardasiewicza. Gdy więc pani Ewa wyszła za mąż za Bogdana Toporkiewicza, małżonek nie miał wyboru – słodki miód kusił go na tyle, że wspólnie założyli zawodowe gospodarstwo pszczelarskie.

– Jesteśmy pszczelarską rodziną i bardzo kochamy to, co robimy. Do tego stopnia, że nawet nasze córki, Magdalena i Agnieszka, również stały się fachowcami w dziedzinie pszczelarskiej – opowiada Ewa Toporkiewicz.

LUK 6135 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa ToporkiewiczLUK 6002 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa ToporkiewiczLUK 6130 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa Toporkiewicz

Pasieka Toporkiewiczów liczy około 400 rodzin, tj. zamieszkałych uli.

– Nasze najpopularniejsze miody to rzepakowe i lipowe. Te pola mamy na miejscu, więc nie musimy naszych pszczółek wywozić. Produkujemy też miody gryczane, akacjowe, faceliowe czy wielokwiatowe, ale tutaj o pomoc prosimy już zaprzyjaźnionych gospodarzy z sąsiedztwa, którzy udostępniają nam swoje pola – opowiada Ewa Toporkiewicz.

Jest to zatem pasieka wędrowna, choć nie tylko. To także pasieka hodowlana, bo prowadzony jest tu  wychów matek pszczelich linii Magda i odkładów pszczelich.

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że pszczoła to papierek lakmusowy przyrody. Jeśli rośliny będą sztucznie nawożone, pszczoły natychmiast to wyłapią. W efekcie z reguły umierają z zatrucia. Dlatego miód od Toporkiewiczów to gwarancja ekologii i samej natury. Dzierzgoń i okolice to zielone tereny, gdzie króluje tylko to, co naturalne.

Pierwszy pożytek towarowy w roku, to pożytek rzepakowy. Rzepak kwitnie w maju i już wtedy rozpoczyna się produkcja miodu. W zależności od pożytku, produkcja trwa z reguły do końca sierpnia. Jesień to czas podkarmiania i leczenia pszczół, a zimą trwają przygotowania do kolejnej wiosny.

Co ciekawe, z jednego ula można uzyskać  20 – 30 kg miodu rzepakowego i 10 – 15 kg lipowego.

LUK 5966 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa ToporkiewiczLUK 6078 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa ToporkiewiczLUK 5998 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa Toporkiewicz2017-05-22LUK 6079 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa Toporkiewicz

Oprócz miodu, rodzina Torporkiewiczów produkuje też pyłek pszczeli, który jest naturalną witaminą cudownie wzmacniającą odporność oraz propolis, czyli kit pszczeli. Ma on jeszcze więcej właściwości od pyłku.

Wszystkie produkty z pasieki Toporkiewiczów kupić można w przydomowym sklepiku, otwartym zawsze, gdy tylko rodzina jest w domu.

Każdy, kto odwiedzi pasiekę w Dzierzgoniu zapraszany jest do degustacji miodowych wyrobów Toporiewiczów. Pszczelarze chętnie też prezentują sprzęt pszczelarski i zachęcają do wspólnej biesiady, na którą samodzielnie przygotowuje się miodowe specjały.

– Pszczelarstwo to pasja. To trzeba czuć. Cieszę się, że mogę robić to, co lubię. Szczerze przyznam, że najlepiej odpoczywam w pracy, czyli w pasiece – opowiada Ewa Toporkiewicz.

LUK 6095 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa ToporkiewiczLUK 6099 - Z pasji do pszczelarstwa. Pasieka państwa Toporkiewicz

 

Kontakt

Ewa Toporkiewicz

ul. Miodowa 1, Dzierzgoń

tel.: + 48 608 534 884

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast