Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Zagroda Śledziowa: ze śledziem za pan brat

Zagroda Śledziowa – marka turystyczna województwa pomorskiego i Krainy w Kratę

Tradycyjna architektura pomorskich wsi to zabudowa o konstrukcji ryglowej, ze smolonymi na czarno belkami i białymi wypełnieniami, które nadają jej charakterystycznego wyglądu. Obszar Pomorza Środkowego jest największym skupiskiem tego rodzaju „kraciastej” zabudowy szkieletowej i z tego względu nadano mu nazwę Krainy w Kratę. W uroczym zakątku Krainy w Kratę, zaledwie 10 kilometrów od Bałtyku i plaż Ustki znajduje się Zagroda Śledziowa. To miejsce, gdzie nie tylko spróbujemy wybornych śledzi bałtyckich, ale również zwiedzimy wyjątkowe Muzeum Śledzia i zrelaksujemy się w klimatycznym pensjonacie.

Zagroda Śledziowa powstała z myślą o tym, by ożywić i dodać kolorytu okolicy – wyjaśnia Maciej Kierys, gospodarz obiektu. – Po prostu kilka osób, które dobrze się znają i uwielbiają śledzie postanowiło coś razem zrobić. U nas jest tak, że jedni te śledzie łapią, inni je przerabiają, jeszcze inni wszystko o nich wiedzą. Wszyscy się nimi zajadamy – dodaje.

Muzeum Śledzia – wiedza, historia i tradycja w jednym miejscu

Zagroda Śledziowa to przede wszystkim Muzeum Śledzia, a zatem miejsce, w którym dowiemy się wszystkiego o tej pysznej, zdrowej i popularnej bałtyckiej rybie. Muzeum znajduje się w zagrodzie chłopskiej Starkowo 13, której budowa datowana jest na początek XIX wieku. Stodoła, obora i budynek bramy wykonano w konstrukcji szkieletowej, typowej dla tych terenów zamieszkiwanych dawniej licznie przez Prusaków. W muzeum, stworzonym według koncepcji zaprzyjaźnionego etnografa, nie tylko dowiemy się wszystkiego o śledziach, ale także zobaczymy, w jakich sieciach je łowiono i jak przechowywano. Właściciele za cel postawili sobie przybliżenie historii rodzin zamieszkujących wieś, ich zwyczajów i tradycji. Stąd zastosowanie starych receptur wypiekania chleba, wędzenia ryb czy produkowania przetworów owocowych. Wszystkich specjałów spróbować można w gospodzie po zwiedzeniu muzeum.

Zagroda śledziowa brama wjazdowaGorące ziemniaczki z ogniaZagroda Śledziowa - budynek z zewnątrz

Gospoda w Zagrodzie Śledziowej

Główną atrakcją gospody jest możliwość skosztowania śledzi, przyrządzanych według staropolskich zwyczajów. Zagroda Śledziowa serwuje także te najczęściej odławiane w kraju ryby przygotowane według receptur skandynawskich, holenderskich, niemieckich, rosyjskich i wielu innych. To prawdopodobnie jedyny lokal w Polsce, w którym można skosztować wybornego śledzia w tak wielu smakach. Ucztę dla podniebienia uzupełniają gorące ziemniaki z parnika. Goście cenią sobie nie tylko ofertę gastronomiczną gospody w Zagrodzie Śledziowej, ale także jej stylowy, nawiązujący do estetyki całego obiektu wystrój, domową atmosferę i zawsze dobrą muzykę. W chłodne czy deszczowe dni z przyjemnością można spędzić długie godziny przy drewnianych ławach, smakując lokalne specjały i rozmawiając z bliskimi. Zagroda Śledziowa słynie również z degustacji własnych wyrobów, które odbywają się na świeżym powietrzu. Goście mają ponadto do dyspozycji letnią kuchnię, w której mogą samodzielnie urządzić sobie grilla. Dodatkową atrakcją tego miejsca są wieczorne seanse filmowe „pod chmurką”. Zagroda Śledziowa zadbała także o rozrywki dla najmłodszych – w ogrodzie znajduje się mały plac zabaw.

Pensjonat Zagroda Śledziowa zaprasza w gościnne progi

– A gdy się dużo zje, to można odpocząć w naszym pensjonacie – zaprasza Maciej Kierys. – U nas ma być wiejsko i sielsko i myślę, że tak właśnie jest. Chcemy, by goście czuli u nas prawdziwą atmosferę wsi. Można się położyć na trawie, zjeść jabłko, ale i odwiedzić muzeum – dodaje.

O poranku gospodarz serwuje gościom śniadania, w których nie brakuje naturalnych, ekologicznych produktów z przydomowego ogródka i od zaprzyjaźnionych gospodarzy, ale oczywiście również i  śledzi. Serwowane są na kilka sposobów: po polsku, kaszubsku, skandynawsku, holendersku, niemiecku czy rosyjsku.

Zagroda Śledziowa - wystrójZdrowe danie z śledziem serwowane w Zagrodzie ŚledziowejDanieZdrowe danie z śledziem serwowane w Zagrodzie Śledziowej

Pensjonat swoim wystrojem nawiązuje do domu pruskiej rodziny Hofmeister, która zamieszkiwała te tereny do 1945 roku. Wystrój to przede wszystkim klimatyczne, stare meble połączone z elementami nowszymi, wygodnymi i funkcjonalnymi, nie gryzącymi się z otoczeniem. Na pensjonat składają się apartamenty o powierzchni około 50 m kw. z łazienkami i wspólną kuchnią, której zadaniem jest integracja domowników. To punkt centralny domostwa.

Zagroda śledziowa brama wjazdowaZagroda Śledziowa - Wnętrze pensjonatu Zagroda Śledziowa - wnętrze restauracjiWystrój restauracjiPokój w Zagrodzie Śledziowej

– W pobliżu biegnie szlak rowerowy nasypem zwiniętych torów na trasie Ustka – Sławno. Szlak jest na tyle ciekawy, ze zaspokoi zarówno wytrawnych kolarzy górskich, jak i cale rodziny z dziećmi. Nasz pensjonat położony jest na skraju wsi wśród harmonijnego i romantycznego krajobrazu wiejskiego. Daje to naszym gościom możliwość odpoczynku w ciszy i spokoju, a także w miarę potrzeby spotkań towarzyskich z muzyka, grillem i wspólnym biesiadowaniem wieczorami – przekonują właściciele.

 

Kontakt:

Zagroda Śledziowa

Starkowo 13, Ustka

tel.: +48 664 183 726

e-mail kontakt@zagroda-sledziowa.pl

www.zagroda-sledziowa.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast