Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje Pomorze

Chcieli pokazać to, co na Żuławach najsmaczniejsze i dzielić się tym, co sami od lat z wielkim sercem tworzą w swoich domostwach lub niewielkich manufakturach. Skrzyknęli się więc i oto są: najlepszych lokalnych producentów i rolników z Żuław szukajcie w Żuławskich Smakach.

Wszystko zaczęło się od ogórków kiszonych. Najpierw Adam Spirewski założył w Laskowicach Wielkich koło Malborka Żuławską Zagrodę, gdzie zaczął produkować ogórki kiszone. – Miały być takie same, jak te, które kiszą gospodynie wiejskie – opowiada. – W 2011 roku rozpoczęliśmy produkcję.

Szał na ogórki był ogromny, a chęć dzielenia się kolejnymi lokalnymi produktami najwyższej jakości jeszcze większa. Stąd w 2015 roku powstała marka Żuławskie Smaki. – Pod tym szyldem postanowiliśmy sprzedawać nie tylko swoje lokalne produkty. Pomysł chwycił bardzo szybko – opowiada Adam Spirewski.

Co w asortymencie oprócz rzeczonych ogórków?

Oczywiście żuławskie sery tworzone w Żelichowie koło Nowego Dworu Gdańskiego. To przede wszystkim lokalna specjalność, czyli Werderkäse produkowany przez Żuławski Dom Sera.

Swojską kiełbasę i wędzonki zapewnia wędzarnia żuławska z Rakowca.

O miód najwyższej jakości dbają Ewa i Robert Gustaw ze Stogów Malborskich. W swojej wędrownej pasiece mają 400 uli, a ich pszczoły produkują sześć rodzajów miodów – od rzepakowego po lipowy zbierany aż w okolicach Pasłęka.

LUK 1870 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1853 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1874 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje Pomorze

W ofercie są też pierogi i gołąbki pani Halinki Uzdowskiej, naturalny chleb razowy na zakwasie od Małgorzaty Malczewskiej i oczywiście przetwory owocowe, w tym wyśmienite śliwkowe powidła strzeleckie.

–  Wjeżdżając do tej wioski przed Bydgoszczą już wiemy, że cała wieś smaży tu powidła. Tam po prostu tak jest – tutaj każda gospodyni ma powidła. Przed sezonem cała wioska spotyka się u sołtysa. Ustalają, kto ile powideł wysmaży i ile etykiet będzie im potrzeba. Wszystkie powidła strzeleckie mają takie same etykiety. Jedynie pieczątki świadczą o tym, z którego domu powidła pochodzą – opowiada Adam Spirewski.

Z Borów Tucholskich pochodzi dziczyzna, a także kiełbasy, pasztety i smalce z dzików.

Pojawiają się też produkty rolne, jak na przykład jaja od kur z wolnego wybiegu.

Chętni mogą zgłosić się do Żuławskiej Zagrody, by wziąć udział w warsztatach w domu podcieniowym w Żelichowie. Odbywają się tu na przykład warsztaty serowarskie czy pokazy zbirów miodu.

LUK 1866 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1890 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1904 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje Pomorze

Dziś produkty oznaczone etykietą Żuławskie Smaki sprzedawane są w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym. Każdego dnia paczki wysyłane są m.in. do Trójmiasta, gdzie zapotrzebowanie jest największe. Ale produkty z logo Żuławskie Smaki znajdziemy też na bazarkach dedykowanych żuławskim smakom.

 

Kontakt

tel.: + 48 735 192 862

email info@zulawskiesmaki.pl

www.zulawskiesmaki.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast