Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje Pomorze

Chcieli pokazać to, co na Żuławach najsmaczniejsze i dzielić się tym, co sami od lat z wielkim sercem tworzą w swoich domostwach lub niewielkich manufakturach. Skrzyknęli się więc i oto są: najlepszych lokalnych producentów i rolników z Żuław szukajcie w Żuławskich Smakach.

Wszystko zaczęło się od ogórków kiszonych. Najpierw Adam Spirewski założył w Laskowicach Wielkich koło Malborka Żuławską Zagrodę, gdzie zaczął produkować ogórki kiszone. – Miały być takie same, jak te, które kiszą gospodynie wiejskie – opowiada. – W 2011 roku rozpoczęliśmy produkcję.

Szał na ogórki był ogromny, a chęć dzielenia się kolejnymi lokalnymi produktami najwyższej jakości jeszcze większa. Stąd w 2015 roku powstała marka Żuławskie Smaki. – Pod tym szyldem postanowiliśmy sprzedawać nie tylko swoje lokalne produkty. Pomysł chwycił bardzo szybko – opowiada Adam Spirewski.

Co w asortymencie oprócz rzeczonych ogórków?

Oczywiście żuławskie sery tworzone w Żelichowie koło Nowego Dworu Gdańskiego. To przede wszystkim lokalna specjalność, czyli Werderkäse produkowany przez Żuławski Dom Sera.

Swojską kiełbasę i wędzonki zapewnia wędzarnia żuławska z Rakowca.

O miód najwyższej jakości dbają Ewa i Robert Gustaw ze Stogów Malborskich. W swojej wędrownej pasiece mają 400 uli, a ich pszczoły produkują sześć rodzajów miodów – od rzepakowego po lipowy zbierany aż w okolicach Pasłęka.

LUK 1870 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1853 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1874 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje Pomorze

W ofercie są też pierogi i gołąbki pani Halinki Uzdowskiej, naturalny chleb razowy na zakwasie od Małgorzaty Malczewskiej i oczywiście przetwory owocowe, w tym wyśmienite śliwkowe powidła strzeleckie.

–  Wjeżdżając do tej wioski przed Bydgoszczą już wiemy, że cała wieś smaży tu powidła. Tam po prostu tak jest – tutaj każda gospodyni ma powidła. Przed sezonem cała wioska spotyka się u sołtysa. Ustalają, kto ile powideł wysmaży i ile etykiet będzie im potrzeba. Wszystkie powidła strzeleckie mają takie same etykiety. Jedynie pieczątki świadczą o tym, z którego domu powidła pochodzą – opowiada Adam Spirewski.

Z Borów Tucholskich pochodzi dziczyzna, a także kiełbasy, pasztety i smalce z dzików.

Pojawiają się też produkty rolne, jak na przykład jaja od kur z wolnego wybiegu.

Chętni mogą zgłosić się do Żuławskiej Zagrody, by wziąć udział w warsztatach w domu podcieniowym w Żelichowie. Odbywają się tu na przykład warsztaty serowarskie czy pokazy zbirów miodu.

LUK 1866 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1890 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje PomorzeLUK 1904 - Żuławskie Smaki, czyli jak smakuje Pomorze

Dziś produkty oznaczone etykietą Żuławskie Smaki sprzedawane są w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym. Każdego dnia paczki wysyłane są m.in. do Trójmiasta, gdzie zapotrzebowanie jest największe. Ale produkty z logo Żuławskie Smaki znajdziemy też na bazarkach dedykowanych żuławskim smakom.

 

Kontakt

tel.: + 48 735 192 862

email info@zulawskiesmaki.pl

www.zulawskiesmaki.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast