Olga Kharina

Podmiot leczniczy Copernicus – od nowoczesnej neurochirurgii, ortopedii po laseroterapię

Zatokapiekna.pl
21.11.2019

Podmiot leczniczy Copernicus, to kolejne miejsce, jakie odwiedzamy w ramach projektu portali Pomorskie Prestige i Zatoka Piękna, chcąc przybliżyć placówki medyczne z woj. pomorskiego pacjentom z kraju i spoza Polski. Nie sposób byłoby jednak zobaczyć wszystko, dlatego udaliśmy się do Szpitala im. Mikołaja Kopernika, gdzie mieliśmy niebywałą okazję wejść na Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Odział Neurochirurgii i do Centrum Laseroterapii. Rozmawialiśmy z lekarzami i mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy chirurgów. Zapraszamy do oglądania fotorelacji!

Odział neurochirurgii w szpitalu Copernicus

Copernicus to kilka jednostek organizacyjnych z długoletnią historią, od kilku lat mocno modernizowanych. Spółka zarządza m.in. Szpitalem im. Mikołaja Kopernika, Szpitalem św. Wojciecha, Wojewódzkim Centrum Onkologii i Wojewódzką Przychodnią Stomatologiczną.

„Największe przedsięwzięcie, którego się podjęliśmy, to budowa obiektu z blokiem operacyjnym przy Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Oprócz tego wykonaliśmy kompleksowe remonty prawie wszystkich oddziałów w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika i w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Zbudowaliśmy lądowisko dla śmigłowców w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. W tej chwili rozpoczęliśmy budowę Centrum Diagnostyki Obrazowej, również przy szpitalu Mikołaja Kopernika. Zainwestowaliśmy duże środki na zakup aparatury medycznej oraz wyposażenia szpitali”– mówi w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna Dariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu Copernicus.

Podczas naszej wizyty w Szpitalu im Mikołaja Kopernika w Gdańsku, będącego częścią podmiotu Copernicus na gdańskiej Zaspie, zachowujemy standardy bezpieczeństwa, także podczas wejścia na sale operacyjne, które wywarły na nas niesamowite wrażenie.

Na Oddziale Neurochirurgii w Copernikus

Nasza wizyta na Oddziale Neurochirurgii w Copernikus nie była przypadkowa. Z uwagi na nowoczesne metody leczenia, w tym unikatowe operacje w zakresie podstawy czaszki, jam nosowych i oczodołu oraz na możliwość małoinwazyjnego leczenia dyskopatii i leczenia nowotworów rdzenia oraz kanału kręgowego, przyciąga on pacjentów z całej Polski, a także licznych cudzoziemców.

Oddział Neurochirurgii w CopernikusPodczas zabiegu na oddziale w szpitalu Copernicus

Jak wyjaśnił nam doktor Stanisław Adamski: – „Wykonujemy operacje guzów mózgu, różnego rodzaju, również te niezwykle skomplikowane z  zastosowaniem technik neuromodulacyjnych, czyli wszczepieniem stymulatorów do mózgu, tzw. głęboka stymulacja mózgu. Operacje guzów kąta podstawy czaszki, które ze względu na swoje umiejscowienie wymagają współpracy neurochirurga z neurofizjologiem oraz użycia nowoczesnego sprzętu medycznego. Mówimy tutaj o śródoperacyjnej neuronawigacji, która pozwala ocenić dokładnie miejsce wejścia i położenie guza.

LekarzZespół lekarzy

Oczywiście wykonujemy też operacje kręgosłupa, rdzenia kręgowego, zwyrodnieniowe, urazowe, od odcinka szyjnego aż po odcinek lędźwiowy. Jeżeli chodzi o operacje kręgosłupa i głowy, to nasi lekarze są doświadczonymi chirurgami w zakresie tych operacji.”

Co do wysokich umiejętności specjalistów z Copernicusa nie ma też wątpliwości Marek Białonoga, Sekcja Sprzedaży Komercyjnej: – „Dr Witold Libionka specjalizuje się w zabiegach głębokiej stymulacji mózgu, jest to operator, który wykonał prawdopodobnie  najwięcej takich procedur  w Polsce, bo ponad 300 i ma rewelacyjne wyniki, jeśli chodzi o poprawę stanu zdrowia pacjentów przy chorobie Parkinsona.”

– „W zespole neurochirurgów razem z prof. Wojciechem Klocem i dr Wojciechem Wasilewskim zaczęliśmy rozpowszechniać mało inwazyjne techniki wykonywane w operacjach górnego odcinka kręgosłupa, w operacjach urazowych, jaki i zwyrodnieniowych, w patologach pogranicza między kręgosłupem a mózgiem. Zmniejszyliśmy uraźliwość bardzo okaleczających operacji do minimum, dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy sprzętu, bez niego nie byłoby to możliwe. Każda operacja zarówno kręgosłupa, jak i głowy, czy jest to chirurgia naczyniowa, czy chirurgia onkologiczna, czy chirurgia kręgosłupa, zwyrodnieniowa, wykonywana jest z użyciem nowoczesnych mikroskopów śródoperacyjnych” – dodaje dr Stanisław Adamski.

Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej podczas zabiegów „urazowych” stosuje się nowoczesne techniki operacyjne, w tym zespolenia dynamiczne, gwoździe śródszpikowe czy stabilizatory zewnętrzne. Z powodzeniem stabilizuje się tu stawy kolanowe, barkowe, skokowe i biodrowe, a także przeprowadza osteoplastykę zniekształceń stóp.

Zespół lekarzy na oddziale Copernicus

O możliwościach specjalistów pracujących na oddziale opowiedział nam doktor Rafał Pankowski:  – „Wykonujemy w zasadzie wszystkie możliwe operacje z zakresu ortopedii, od zabiegów u dzieci, i to zarówno urazowych, jak i planowych, poprzez alloplastyki dużych stawów, zabiegi endoskopowe, chirurgię ręki, zabiegi nowotworowe oraz to, z czego jesteśmy najbardziej dumni, zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa, które są realizowane zarówno przez ortopedów, jak i neurochirurgów. Ortopedia robi tutaj wszystko od A do Z, a niektóre rzeczy mają uznanie międzynarodowe.

To, co najbardziej wyróżnia nas na Pomorzu, to leczenie deformacji, nie tylko skolioz dziecięcych, ale deformacji szeroko rozumianych, czyli zniekształceń kręgosłupa o różnym podłożu, zarówno idiopatycznych skolioz, jak i zmian zwyrodnieniowych, po złamaniach, zapaleniach kręgosłupa, itd.

Posiadamy bardzo nowoczesną aparaturę, która minimalizuje ryzyko powikłań. Wszystko analizujemy na bieżąco, tworząc Polski Rejestr Chirurgii Kręgosłupa.

Z racji tego, że ortopedia jest bardzo szeroką specjalnością, mamy swoje podzespoły: zespół, który zajmuje się chirurgią ręki, zespół chirurgii dziecięcej, zespół endoskopii, zespół protezowy i zespół kręgosłupa”.

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w CopernikusPodczas zabieguSala operacyjna w szpitalu CopernicusSprzęt medyczny w szpitalu Copernicus

W Centrum Terapii Laserowej

W trakcie naszej wizyty w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika odwiedziliśmy też miejsce szczególne – Centrum Terapii Laserowej im. Fundacji POLSAT. To tu leczeni są mali pacjenci w pierwszym rzędzie z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi, czyli różnorakimi wadami naczyń, przede wszystkim w zakresie skóry i tkanki podskórnej, ale też i głębiej położonych tkanek (np. w obrębie twarzoczaszki: warg, języka, podniebienia, powiek, spojówki oka itd.). Centrum zajmuje się również kompleksowym leczeniem blizn, a zwłaszcza blizn pooparzeniowych, w prowadzeniu których laseroterapia stanowi jedną z ważniejszych metod w terapii. Warto podkreślić, że jest to najlepiej wyposażony ośrodek tego typu w Polsce, a do tego posiada przyjazne warunki zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

– „W Centrum Terapii Laserowej mamy bardzo komfortowe warunki zarówno dla małych pacjentów, jak ich rodziców, a także sporo nowoczesnego sprzętu. Ostatnio pozyskaliśmy dwa nowe urządzenia, które bardzo rozszerzają nasze możliwości terapeutyczne. Posiadamy laser pulsacyjno-barwnikowy, dwa lasery neodymowo-yagowe, dwa lasery CO2, obecnie z opcją frakcyjną, laser diodowy, laser KTP czy urządzenie do diagnozowania chorób skórnych.

Leczymy głównie anomalia naczyniowe u dzieci i blizny, zwłaszcza pooparzeniowe. To są główne grupy pacjentów. Jednak trafiają do nas również dorośli z całego kraju, jako pacjenci komercyjni.” – podkreśla doktor Dariusz Wyrzykowski.

LekarzCentrum Terapii Laserowej w Copernikus

Nie dziwi nas, że Podmiot leczniczy Copernicus dzięki doskonale wyspecjalizowanej kadrze lekarzy i nowoczesnym urządzeniom medycznym z powodzeniem wykonuje nawet najbardziej skomplikowane operacje tak u pacjentów z kraju, jak i z zagranicy. – „Mamy sporą grupę pacjentów z zagranicy. Odwiedzają nas chorzy z całego świata, głównie są to pacjenci z UE, ale mamy też pacjentów z Kanady czy z USA” – podsumowuje Dariusz Kostrzewa.

 

Kontakt

ul. Nowe Ogrody 1-6, Gdańsk

phone: +48 58 764 01 00, +48 58 556 38 70

e-mail: sekretariat.kopernik@copernicus.gda.pl

www.copernicus.gda.pl

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast