Facebook Instagram Spotify

Port Lotniczy w Gdańsku ma nową przestrzeń, która zwiększy komfort obsługi podróżnych. Rozbudowany terminal pasażerski T2 został otwarty w czwartek, 23 czerwca, z udziałem kilkuset gości. Pirs zachodni zostanie oddany do użytku pasażerów do końca czerwca 2022.

Otwarcie pisu zachodniego było hucznym wydarzeniem. Wzięli w nim udział lokalni włodarze: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz były prezydent RP Lech Wałęsa, patron gdańskiego lotniska. Otwarcie nowej przestrzeni miało bogatą oprawę artystyczną i wizualną. Przyciągnęło przedstawicieli różnych środowisk: przedsiębiorców, przedstawicieli branży kulturalnej, naukowej oraz turystycznej. Gospodarz wydarzenia, prezes lotniska Tomasz Kloskowski, nie krył dumy, że mimo niesprzyjających warunków udało się zakończyć wielką inwestycję.

Kończy się kolejny wielki etap inwestycyjny na naszym lotnisku. Za nami trudny czas dla branży lotniczej. W Porcie Lotniczym Gdańsk wykorzystaliśmy jednak pandemię koronawirusa, by dokonać skoku rozwojowego, który pozycjonuje nas w czołówce i daleko przed konkurencją. Podjęliśmy śmiałą decyzję i zrealizowaliśmy inwestycję, mimo kryzysu w lotnictwie i strat, które ponosiły firmy w naszej branży. Z perspektywy czasu, sytuacji na rynku inwestycyjnym i budowlanym, wzrostu cen i galopującej inflacji, budowa pirsu została wykonana na dobrych warunkach i za dobrą cenę – mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Większy terminal pasażerski T2 to dobra wiadomość szczególnie dla podróżnych latających do krajów spoza strefy Schengen, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Gruzja oraz do wakacyjnych miejsc w Turcji, Egipcie, a niedługo także w Meksyku, Dominikanie i Tajlandii oraz na Zanzibarze i Kubie. Podróżujący do tych miejsc będą obsługiwani w nowym pirsie.

Oddajemy pasażerom nową, komfortową przestrzeń, dzięki której ich obsługa będzie szybsza, sprawniejsza i prowadzona w doskonałych warunkach. Port Lotniczy Gdańsk wkracza na wyższy poziom obsługi i mamy nadzieję, że odczują to nasi goście. To szczególnie ważne w przededniu sezonu wakacyjnego, który, mamy nadzieję, będzie dla nas bardzo pracowity, dzięki ciągle zwiększającej się liczbie pasażerów – dodał Tomasz Kloskowski.

Rozbudowany terminal T2 Portu Lotniczego Gdańsk w liczbach

Dzięki pirsowi Port Lotniczy Gdańsk zyskuje prawie 16 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni. Dotychczas było około 45 tys. m kw. Będą w nim obsługiwani podróżni z krajów strefy Schengen jak i spoza niej. Na parterze pirsu jest część przylotowa, a na piętrze strefa odlotów. Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen.

Zwiększona została z 20 do 30 liczba gate’ów odlotowych. Jest więcej punktów odprawy paszportowej w części odlotowej (wzrost z 6 do 8) i przylotowej (z 8 do 12). Mamy większą halę odbioru bagażu i bagażownię przylotową. W nowym pirsie są dwa nowe bus gate’y, przez które pasażerowie będą przechodzić bezpośrednio z terminalu do autobusów, a następnie jechać do samolotów. Przy nowym pirsie są 4 nowe rękawy dla samolotów i mamy ich już w sumie 9.

Umowa na realizację nowego pirsu terminalu pasażerskiego w Porcie Lotniczym Gdańsk została podpisana 15 października 2019. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2019. Zrealizowała ją Korporacja Budowlana DORACO za ponad 255 milionów złotych netto. Inwestycja została sfinansowana z obligacji, które wyemitował Port Lotniczy przy współpracy z Bankiem Pekao S.A. oraz ze środków własnych.

W trakcie budowy pirsu użyto 11 500 metrów sześciennych betonu. To tyle, ile wystarczyłoby na wylanie fundamentów 320 domów jednorodzinnych, każdy o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Przy realizacji wykorzystano aż 9 300 metrów kwadratowych szkła, także na szklane obudowy zewnętrznych ścian i pasma szklane świetlików w dachu szedowym. Ponadto użyto 1 100 ton stali zbrojeniowej.

Pirs zachodni terminalu pasażerskiego został zaprojektowany przez biuro PIG Architekci, które od koncepcji, a potem przez cały okres trwania budowy, prowadziło bezpośredni nadzór autorski nad inwestycją. Założeniem architektonicznym było kontynuowanie rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych, układu konstrukcyjnego i kompozycji fasad zewnętrznych istniejącego terminalu. Najbardziej charakterystycznym elementem nowego pirsu jest dach. Jego forma, poprzez powtarzalny układ świetlików, nawiązuje do zadaszenia bryły głównej terminalu, bardzo charakterystycznego elementu gdańskiego lotniska. Jest to także odniesienie do istotnej dla tożsamości Gdańska architektury przemysłowej i portowej.  

Historia budowy terminali pasażerskich na gdańskim lotnisku sięga 1997 roku, wówczas powstał terminal T1. W 2012 została wybudowana największa część nowego terminalu T2, co wiązało się z rozgrywanymi wówczas w Polsce i Ukrainie Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W 2015 roku rozbudowano na gdańskim lotnisku terminal T2 o część przylotową, a obecnie (2022) o nowy pirs, stanowiący przedłużenie terminalu T2 w kierunku zachodnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo