O czym jest podcast Czary-Gary? Kilka słów na powitanie
Kulinarna podróż po mapie regionu pomorskiego. Pyszne rozmowy przy stole z pomorskimi restauratorami: o kulinariach, przepisach, lokalnych produktach. Sekrety pomorskich szefów kuchni, duża porcja wiedzy i szczypta humoru.
Spis Treści:
01. Odcinek #1 – Sekrety szefa kuchni Pawła Wątora.
02. Odcinek #2 – Tajemnice piwa kraftowego.
03. Odcinek #3 – Między kuchnią a lasem.
04. Odcinek #4 – Powrót do korzeni.
05. Odcinek #5 – Morska kuchnia Grand Blue
06. Odcinek #6 – Włoska kuchnia nad polskim morzem.
07. Odcinek #7 – Morze kawy i wegańskie ciasta.
08. Odcinek #8 – Zmysłowa, wykwintna, fantazyjna kuchnia.
09. Odcinek #9 – Kulinarna podróż po Trójmieście.
10. Odcinek #10 – Powrót do lat dzieciństwa.
11. Odcinek #11 – Powrót do starej Kuchni Gdańskiej.
12. Odcinek #12 – Cały świat na talerzu – Robert Makłowicz.
13. Odcinek #13 – Miska pełna zdrowia.
14. Odcinek #14 – Morskie opowieści.
15. Odcinek #15 – Gęsina.
16. Odcinek #16 – Święta u Masterchefa.
17. Odcinek #17 – Kuchnia z tradycjami.
18. Odcinek #18 – Kuchnia kaszubska.
19. Odcinek #19 – Uczta dla zmysłów.
Odcinek #19 – Cafe Xander w Hotelu Haffner w Sopocie. Uczta dla zmysłów
Czym zaskakuje Cafe Xander? Skąd pochodzą inspiracje dotyczące aranżacji lokalu? Jaka jest kuchnia szefa Daniela Burandta? O koncepcie nowego kulinarnego miejsca na mapie Trójmiasta, o wyjątkowym designie, reprodukcjach wyjątkowych dzieł sztuki, które zdobią ściany restauracji, hitach w karcie dań opowiada Agnieszka Nałęcz, dyrektor sprzedaży i marketingu 5-gwiazdkowego hotelu Haffner.
Odcinek #18 – Kuchnia kaszubska w Pałacu Łebunia. Męski duet w kuchni
Jaka jest kuchnia kaszubska? Co jest kulinarnym hitem w Pałacu Łebunia? Czy dziczyzna jest zdrowa?
O własnym ogrodzie i wędzarni, o tym jak przygotować karkówkę z jelenia i jak się jada na Kaszubach opowiada dwóch braci – Damian i Michał Dembik.
Odcinek #17 – Kuchnia z tradycjami w restauracji Gdański Bowke
Kim był gdański Bowke? Czy dziczyzna jest zdrowa? Jak zrobić staropolski bigos? Który z trunków jest bardziej gdański: Machandel czy Goldwasser? O miejscu, w którym można poczuć klimat portowego miasta sprzed 200 lat opowiada szef kuchni Marcin Faliszek
Odcinek #16 – Święta u Masterchefa. Rozmowa z Basią Ritz, właścicielką gdańskiej restauracji Ritz
Jak Masterchef spędza Święta Bożego Narodzenia? Bez czego Basia Ritz nie wyobraża sobie świątecznego stołu? Jak Basia Ritz robi pierogi i kompot z suszu? Czy jej sałatka jarzynowa jest z groszkiem czy bez? O rodzinnych tradycjach i przepisie na udane święta rozmawiamy z pierwszym polskim Masterchefem Basią Ritz, właścicielką restauracji Ritz w Gdańsku.
Odcinek #15 – Gęsina — królowa wśród drobiu. O lokalnych skarbach kulinarnych opowiada szef kuchni sopockiej restauracji M15 Adrian Gabryszak
Czym są pipki gęsie? Dlaczego gęsina jest najlepsza na świętego Marcina? Co można przyrządzić z gęsi? Co jest najbardziej kontrowersyjnym daniem w jesiennym menu?
O gęsinie – królowej sezonu, o regionalnych produktach, które wracają do łask, o rozgrzewających daniach na jesień i zimę oraz o saunach z widokiem na morze rozmawiamy z Królem Gęsiny, szefem kuchni restauracji M15 w Sopocie.
Odcinek #14 – Morskie opowieści. O bogactwie ryb i owoców morza w sopockiej Tawernie Rybaki opowiada Tomasz Rytlewski
Jaka zupa serwowana w Tawernie Rybaki pojawiła się na kartach powieści Pawła Huelle? Co to jest zębacz? Czy nad morzem można dostać świeżą rybę? Co Tawerna Rybaki oferuje gościom na wynos? O sopockim paprykarzu i hitach w menu rozmawiamy z właścicielem lokalu Tomaszem Rytlewskim
Odcinek #13 – Miska pełna zdrowia. O sekretach konceptu Masna Micha w gdańskim garnizonie opowiada Maciej Kościński
Czy fast food może być zdrowy? Co oznacza nazwa Masna Micha? Czym są bowle? Jakie ekologiczne rozwiązania stosują właściciele, aby serwować posiłki w duchu less waste? O restauracji wzorowanej na nowojorskich konceptach i zdrowym jedzeniu w miejskim stylu rozmawiamy z właścicielem lokalu Maciejem Kościńskim.
Odcinek #12 – Cały świat na talerzu. Robert Makłowicz w kulinarnej podróży po regionie pomorskim, Polsce i Europie
Czy Trójmiasto to ciekawy adres kulinarny na mapie Polski? Czy istnieje kuchnia narodowa, czyli kuchnia polska? Skąd się wzięło umiłowanie Polaków do mięsa? Czy można wyćwiczyć kubki smakowe? Jaki jest przepis na udaną restaurację, która przetrwa w trudnych czasach? O szeroko pojętej gastronomii i podróżach kulinarnych z historią w tle rozmawiamy z podróżnikiem, krytykiem kulinarnym, youtuberem Robertem Makłowiczem
Odcinek #11 – Powrót do starej Kuchni Gdańskiej. Echa gdańskich targów i targowisk w restauracji Mercato
Czy nazwa Mercato coś znaczy? Czym jest Gdański Bursztyn, który zadomowił się w karcie dań? Jakich produktów możemy spodziewać się w jesiennym menu? O atutach restauracji, która inspiruje się starą Kuchnią Gdańską i kradnie serca gości pięknym widokiem na gdańskie spichlerze, statek Sołdek, Motławę i Żurawia mówi szef kuchni Dominik Karpik.
Odcinek #10 – Powrót do lat dzieciństwa w gdańskiej restauracji Spożywczy Food & Drinks
Czym jest nowoczesna kuchnia polska? Jak ciekawie przygotować podroby? Czy kiszonki mogą zaskoczyć? O restauracji urządzonej w starym pawilonie spożywczym na Dolnym Mieście w Gdańsku opowiada właściciel lokalu Olo Brzuskiewicz.
Odcinek #9 – Kulinarna podróż po Trójmieście, porcja trendów i szczypta obserwacji top influencerki z Krakowa. Rozmowa z Kati Płachecką
Co to jest dobra kuchnia? Jakie trendy i zjawiska kulinarne możemy zaobserwować na obecnej gastro mapie? Jakie lokale upodobała sobie Kati Płachecka podczas kulinarnej wycieczki po Trójmieście?
O rozwoju polskiej gastronomii, o perspektywach i zagrożeniach rozmawiamy z top influencerką, blogerką, instagramerką z Krakowa.
Odcinek #8 – Zmysłowa, wykwintna, fantazyjna kuchnia w gdyńskiej restauracji Biały Królik w wydaniu Patron Chefa Marcina Popielarza
Skąd nazwa Biały Królik? Czym jest fine dining? Co to jest sumak i zupa nic? Czy talerz może wyglądać jak dzieło sztuki? O menu pełnym niespodzianek, otwarciu na kuchnię wegańską oraz hitach w letniej i jesiennej karcie rozmawiamy z Marcinem Popielarzem, szefem kuchni restauracji Biały Królik w hotelu Quadrille w Gdyni.
Odcinek #7 – Morze kawy i wegańskie ciasta. Sekrety roślinnej cukiernio-kawiarni Fukafe przedstawia Olo Kostko
Czy ciasto marchewkowe musi być smutne? Jakie kawy są alternatywą dla tradycyjnej małej czarnej? Czy wegańskie wypieki jedzą tylko osoby na bezmięsnej diecie? Dlaczego Fukafe jest pełne zwierząt?
Gdzie się podział różowy jeleń – symbol kawiarni? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w rozmowie z Olem Kostko, który opowie o filozofii cukiernio-kawiarni w gdańskim Wrzeszczu.
Odcinek #6 – Włoska kuchnia nad polskim morzem. O rybach i owocach morza rozmawiamy z Piotrem Sztrzelczykiem, szefem restauracji Słona Woda w Sopocie
Jak smakuje turbot i co ma wspólnego z flądrą? Czym się różnią kalmary od krewetek? Co to jest endywia i bresaola? Dlaczego lubimy włoską kuchnię? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w podcaście nagranym w restauracja Słona Woda w Sopocie, której gospodarzem był szef kuchni Piotr Strzelczyk.
Odcinek #5 – Morska kuchnia Grand Blue. O rybach, roślinach morskich, glonach oraz strusinie i żabich udkach opowiada szef kuchni Tomasz Iwańca
restauracja Grand Blue
szef kuchni restauracji Grand Blue
w Sopocie
restauracja Grand Blue
Skąd pochodzi lucjan i sum afrykański? Co to jest spirulina i jak ją wykorzystać w kuchni? Czy warto wprowadzić do swojej diety glony wakame? Dlaczego w Grand Blue serwuje się gołębie, żabie udka i strusinę? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w piątym pomorskim podcaście kulinarnym.
O kuchni inspirowanej morzem oraz fantazyjnych daniach w różnych odcieniach niebieskości rozmawiamy z Tomaszem Iwańca, szefem kuchni restauracji Grand Blue w hotelu Sofitel Grand Sopot.
Odcinek #4 – Powrót do korzeni – naturalnie i ze smakiem. Ciekawe opowieści kulinarne Rafała Niewiarowskiego
Co to są cepeliny i szagówki, skąd nazwa restauracji „Dym na wodzie”, jak przygotować w domu szybkie i smaczne danie ze szparagów? Na te pytania odpowiada top szef i muzyk ze Słupska Rafał Niewiarowski.
Odcinek #3 – Między kuchnią a lasem. Tajemnice kwiatów i roślin jadalnych odkrywa szef kuchni Rafał Koziorzemski
Czy szyszki sosny są jadalne? Co to jest kulbin, kurdybanek i twardzioszek czosnkowy?
Gdzie rośnie czosnek niedźwiedzi i dzika rukola? Jak wykorzystać w kuchni rzepak?
O nietypowej rybie, a także jadalnych roślinach, kwiatach i ziołach, które lądują na talerzach gości, mówi
utalentowany i utytułowany szef kuchnii Rafał Koziorzemski, współwłaściciel restauracji „Fisherman” w Sopocie.
Odcinek #2 – Tajemnice piwa kraftowego. O warzeniu piw rzemieślniczych opowiada Michał Saks z AleBrowar
Czym była piwna rewolucja? Co to jest brzeczka i warka? Skąd się bierze piana i goryczka w piwie? Jaka jest różnica między piwem komercyjnym a rzemieślniczym? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w drugim odcinku pomorskiego podcastu kulinarnego „Czary-Gary”. Podczas podróży do królestwa piw rzemieślniczych odkryjemy tajemnice produkcji piwa w różnych stylach i zanurzymy się trochę w historii tego trunku. Pilotem naszej wycieczki po browarze rzemieślniczym AleBrowar jest Michał Saks, pasjonat piwa, współzałożyciel browaru w Lęborku.
Odcinek #1 – Eliksir w butelce, menu degustacyjne i żurek wege. Sekrety szefa kuchni Pawła Wątora
Czym jest amuse bouche i menu degustacyjne? Jak ugotować żurek wege? Jakiego rumu użyć do przygotowania mohito? Tego wszystkiego dowiecie się z rozmowy z trójmiejskim szefem kuchni Pawłem Wątorem, współwłaścicielem restauracji Eliksir w gdańskim Garnizonie. Spora porcja wiedzy i humoru okraszona sekretami mistrza.