Facebook Instagram Spotify

Galeria Styl to jedna z nielicznych galerii bursztynu w Gdańsku, połączona z pracownią, gdzie na co dzień projektuje się i wyrabia biżuterię. Spacerując po Długim Pobrzeżu warto tu zajrzeć nie tylko po to, by podziwiać artystyczne pierścionki i broszki, ale także po to, by posłuchać opowieści o bursztynie, którymi tak chętnie dzieli się właściciel.

Zbigniew Strzelczyk galerię i pracownię bursztynu prowadzi od 42 lat. Jako prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Mistrz Bursztyniarstwa, Złotnictwa i Rzemiosła Artystycznego należy tym samym do najbardziej zasłużonych bursztynników w Polsce.

W galerii Styl nie znajdziemy dwóch takich samych wyrobów. Nawet jeśli wzory mogą być zbliżone, różnić się będą kolorami. Zbigniew Strzelczyk pracuje bowiem w różnym kolorystycznie bursztynie – od białego jak mleko, poprzez nieprzeźroczyste, po przeźroczyste i łączone przebarwienia. To nie jedyna zaleta wyrobów gdańskiego mistrza. Biżuteria, którą znajdziemy w galerii Strzelczyk, nie jest zakrzyczana przez srebro. Pełni ono raczej formę konstrukcji technicznej, na której opiera się bursztyn. Szlachetny materiał sprzed milionów lat i przebarwienia kolorystyczne w biżuterii bronią się same.

Zbigniew Strzelczyk pracuje tylko i wyłącznie na bursztynie bałtyckim. To najstarszy materiał, dzięki czemu gwarantuje odpowiednią twardość. Podczas obróbki wydziela piękny zapach i posiada przebogate walory kolorystyczne.

Bursztyn to wdzięczny materiał, ale równocześnie nieprzewidywalny. Czasami trudno się domyślić, na co bursztynnik trafi po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy. W bursztynie znaleźć możemy inkluzje zwierzęce i roślinne, które mają ten sam wiek, co bursztyn, a więc co najmniej 45 milionów lat. Taki bursztyn jest zdecydowanie cenniejszy.

Zbigniew Strzelczyk wszystkie projekty biżuterii wykonuje samodzielnie. Własnoręcznie, w pracowni na tyłach galerii, tworzy także wszystkie wyroby.

Tutaj także odbywają się warsztaty dla studentów Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska i z Łodzi. Efektem tych zajęć jest wydawany co roku trendbook.

W pracowni mają miejsce również międzynarodowe warsztaty bursztyniarskie dla artystów, organizowane na zlecenie i przy współpracy Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Urzędu Miasta Gdańska. Co roku do Gdańska przyjeżdżają artyści z innych krajów. W 2015 roku, podczas szóstej edycji, pracownię odwiedzą artyści z Francji.

Warsztaty to doskonała okazja, by pokazać Gdańsk jako światową stolicę bursztynu oraz zaprezentować możliwości gdańskich mistrzów bursztyniarskich. Po tygodniowych zajęciach u Strzelczyka artyści z zagranicy stają się świetnymi ambasadorami Gdańska, polskiego bursztynu i – co najważniejsze – dzielą się tą wiedzą z resztą świata.

Kontakt

ul. Długie Pobrzeże 31, Gdańsk

tel.: + 48 58 300 08 91

e-mail: galeria@amberstyl.pl

www.amberstyl.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo