Facebook Instagram Spotify

Z jednej strony tradycyjnie, z drugiej w zgodzie z najnowszymi trendami. Stary Browar Kościerzyna to miejsce, które urzeka wyjątkowym klimatem, przysmakami i oczywiście piwem Kościerskim, którego setki litrów przelewają się tu każdego dnia. Odwiedzając Kościerzynę koniecznie trzeba spróbować klasycznego, bursztynowego trunku produkowanego tu przez mistrzów browarnictwa.

Stary Browar Kościerzyna zachwyca ponad 160-letnią historią. To zrewitalizowany obiekt, z zachowaną oryginalnie słodownią i jej kominem, pod którym postawiono zupełnie nowe fundamenty. Smak piwa, warzonego w takiej scenerii musi być wyjątkowym doznaniem!

Serce kaszubskiego browarnictwa – Stary Browar Kościerzyna

Historia piwowarstwa w Kościerzynie sięga XVI wieku. Piwo warzono wówczas jedynie na użytek własny. W 1856 Carl Theodor Hanff został właścicielem Berenter Bierbrauerei, czyli obecnego Starego Browaru Kościerzyna. W 1872 browar miał fermentownię, leżakownię, spichlerz, wozownię, dom właściciela, kotłownię, tłocznię z magazynem oraz skład lodu.

W browarze warzono piwo jasne kościerskie Śmietanka, a także ciemne, karmelowe Dubeltowe. Już wtedy sprzedawano je w całym regionie pomorskim, a w okresie międzywojennym browar przeżywał prawdziwy rozkwit. Produkowano: Koźlak, Pełne Jasne, Słodowe Pasteryzowane i Englischer Ale. Browar miał filie w Kartuzach, Sierakowicach, Gdyni oraz w Gdańsku.

W 1948 przekształcono go w rozlewnię wód gazowych, lemoniad, a potem w fabrykę miodów pitnych. W 1991 produkcję zakończono. Dzięki pracom archeologicznym z 2010 roku, odkryto wiele pamiątek z bujnej przeszłości zakładu.

Dziś to towarzyskie serce Kościerzyny, z pubem, w którym warzone jest Piwo Kościerskie, hotelem, nawiązującym stylistyką do Starego Browaru, restauracją, która serwuje wykwintne dania kuchni kaszubskiej i piwne przekąski. Znalazło się tu również miejsce na pizzerię z piecem opalanym drewnem oraz centrum handlowe i biurowe.

Rodzaje piw serwowanych dziś na Kaszubach – Stary Browar Kościerzyna

W Starym Browarze Kościerzyna produkuje się obecnie sześć rodzajów piwa. To Pszeniczne, Ciemne 10, Red Lager, IPA, AIPA oraz najpopularniejszy Lager. W sezonie liczyć można na smaki dedykowane konkretnym porom roku.

W Starym Browarze Kościerzyna piwo warzone jest na wodzie z własnego ujęcia, tradycyjnymi metodami z tzw. pełnego chmielu, czyli całej sprasowanej szyszki. Słody i chmiel pochodzą z polskich i zagranicznych plantacji.

Podglądając mistrza – jak powstaje piwo marki Stary Browar Kościerzyna

– Piwo to zasadniczo napój ze słodu, pszenicy lub jęczmienia, a chmiel jest jedynie przyprawą, jak pieprz i sól. I tak na przykład chmiel goryczkowy dodaje się na początku warzenia, a chmiel aromatyczny na końcu. Sam smak piwa zależy od czterech czynników: rodzaju słodu (może być ciemny, jasny, wędzony, palony), odmiany chmielu, szczepu drożdży oraz od tego, czy jest to piwo dolnej czy górnej fermentacji, tj. w jakiej temperaturze fermentowało – wyjaśnia Bolesław Gut, dyrektor hotelu w kompleksie Stary Browar Kościerzyna.

Nad doskonałością bursztynowego trunku czuwa dyrektor browaru i główny piwowar Jarosław Kołodziejski. Odwiedzając restaurację i pub podglądać można mistrzów bursztynowego trunku przy pracy.

-Nasze piwo nie jest filtrowane ani pasteryzowane. Nasycenie dwutlenkiem węgla odbywa się w sposób naturalny i jest wynikiem procesu fermentacji dokonującego się dzięki drożdżom piwowarskim starannie przez nas wybieranym, selekcjonowanym i namnażanym – wyjaśnia Jarosław Kołodziejski, który z browarnictwem związany jest od ponad 15 lat.

Browar wyposażony jest w profesjonalną aparaturę browarniczą sprowadzoną z Górnej Frankonii. Wielkie kadzie są niewątpliwą ozdobą lokalu.

Wyborne piwo i coś na ząb – maestro smaku poleca restaurację Stary Browar Kościerzyna

Sącząc kaszubskie piwo skosztować należy przekąsek, za tworzenie których odpowiada maestro smaku Sławomir Miotk. W restauracji Stary Browar Kościerzyna zjemy tradycyjnie, ale nowocześnie i autorsko. Szef kuchni uwielbia eksperymentować, mieszać smaki, a do swoich potraw z wielką chęcią dodaje kościerskie piwo. Stanowi ono element receptur wielu dań. Specjalnością restauracji jest zupa piwna oraz golonka pieczona w kościerskim piwie.

Stary Browar Kościerzyna to dziś jedna z wizytówek kaszubskiego miasta. Pełne niepowtarzalnego klimatu miejsce z historią, duszą i pasją do tworzenia wybornych przysmaków. Odkryj smak piwa i innych specjałów, które serwuje Stary Browar Kościerzyna!

Stary Browar Kościerzyna Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna, Polska http://www.starybrowarkoscierzyna.pl biuro@starybrowarkoscierzyna.pl + 48 58 680 07 75

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia