Facebook Instagram Spotify

Festiwal Dworów i Pałaców to wydarzenie niezwykłe, gdzie historia i współczesność przenikają się w bardzo życiowym wymiarze. Old places, new life – tak brzmi hasło całego projektu, którego jednym z elementów jest trzecia edycja festiwalu. Bogaty program artystyczny, różnorodna oferta familijna, a także możliwość poznania historycznych obiektów – to wszystko czeka na nas 3, 4 i 5 czerwca na Kaszubach. To świetny pomysł na rodzinny weekend.

W festiwalu udział bierze aż 17 obiektów – wszystkie zlokalizowane w województwie pomorskim, a dokładniej na Północnych Kaszubach. Dwory i pałace rozmieszczone są na dość rozległym obszarze, dlatego warto wcześniej przejrzeć program i zrobić realny plan zwiedzania. Nie nastawiajmy się na odwiedzenie wszystkich punktów, bo w pośpiechu zgubimy to, co w tym festiwalu najważniejsze – radosne celebrowanie.

Przez jeden weekend możemy odwiedzić tyle obiektów, ile zdążymy. Zadbaliśmy, aby każdy z nich oferował mnóstwo atrakcji kulturalnych i familijnych – od koncertów muzyki poważnej, przez muzykę rozrywkową, aż po warsztaty plastyczne i zajęcia dla dzieci. Wybór punktów jest duży, więc trzeba samemu zdecydować, które z nich odwiedzimy podczas tegorocznej edycji – mówi Radosław Kamiński, organizator festiwalu ze Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby Północne.

Pałac Wieniawa w Rekowie Górnym
Fot. materiały prasowe Hotelu Wieniawa

Festiwal Dworów i Pałaców – poznaj miejsca z duszą

Dwory i pałace, które biorą udział w festiwalu, na co dzień pełnią różne funkcje. Część z nich posiada atrakcyjną ofertę noclegowo-gastronomiczną. Niektórzy właściciele prowadzą w nich restauracje, inni gotują domowo i kameralnie dla swoich gości. Są obiekty urządzone w eleganckim i nowoczesnym stylu oraz takie, które w każdym detalu nawiązują do bogatej historii. Są również domy kultury i muzea. Można powiedzieć – do wyboru, do koloru. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

W ramach wydarzenia możemy odwiedzić m.in. Zamek Krokowa z romantycznym parkiem zamkowym, Lisewski Dwór z wyborną kuchnią, Zamek w Rzucewie (znany również jako Zamek Jana III Sobieskiego), Pałac Grąbkowo między Lęborkiem, a Słupskiem, Dworek pod Lipami w Gościęcinie, Dworek w Żarnowcu, graniczący z klasztorem sióstr benedyktynek, niedostępny na co dzień dla odwiedzających Pałac w Zwartowie czy elegancki Pałac Ciekocinko. To oczywiście tylko część obiektów, pełną listę można zobaczyć na stronie organizatora.

Niemniej atrakcyjny jest sam program, który został przygotowany w taki sposób, aby zainteresować zarówno dorosłych, jak i dzieci. W obiektach, poza zwiedzaniem z przewodnikiem zaplanowano m.in. wernisaże wystaw fotograficznych i malarstwa, kameralne koncerty artystów, targi produktów regionalnych z degustacją, pikniki rodzinne czy wystawy florystyczne.

Wyróżniającymi się punktami programu są m.in.: gotowanie z Master Chef’em Sylwią Garską z Choczewa, która zaproponuje regionalne danie ze śledzia oraz musical w wykonaniu artystów z Opery Bałtyckiej „Upiór w Operze” – oba wydarzenia w Pałacu Jackowo, a także targi śniadaniowe w Pałacu Ciekocinko, muzyczne popołudnie na Zamku Krokowa, joga na trawie w Pałacu w Rekowie Górnym (Hotel Wieniawa), koncert „Harfa w Ogrodzie Pałacowym” w Pałacu Grąbkowo oraz koncert zespołu kaszubskiego i stoiska sióstr benedyktynek z klasztoru w Żarnowcu.

Festiwal Dworów i Pałaców – atrakcje dla dzieci

W niektórych obiektach zaplanowano atrakcje dla dzieci. W Pałacu w Wejherowie odbędą się warsztaty artystyczne dla najmłodszych z Martą Papierowską. W Lisewskim Dworze i w Pałacu pod czerwonym bukiem, „KreOLA” zaproponuje kreatywne zabawy. W Dworku pod Lipami w Rumi będzie można zanurzyć się w eksplozji kolorów proszków HOLI, a w Pałacu w Rekowie Górnym będzie stanowisko do ekoeksperymentów. Animacje dla dzieci zapewnią również: Pałac Godętowo, Pałac Kłanino oraz Pałac Jackowo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia (poza musicalem Upiór w Operze) jest bezpłatny. Dokładna lista obiektów oraz szczegółowy harmonogram wydarzeń są dostępne na stronie www.kaszubypolnocne.pl. Wydarzenie jest finansowane ze środków europejskich w ramach projektu Dwory Południowego Bałtyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo