Facebook Instagram Spotify

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy turniej golfowy Mera Spa Golf Cup ‘22. Impreza odbędzie się 27 sierpnia 2022 w klubie Tokary Golf Club w okolicach Trójmiasta. W wydarzeniu  mogą wziąć udział zaawansowani gracze, jak również amatorzy. To dobra okazja, by spróbować swoich sił i rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportową.

Golf to jedna z najstarszych dziedzin sportowych. Był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Po długiej przerwie ponownie zagościł na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. W golfa gra prawie 150 mln ludzi na świecie. To dzięki takim nazwiskom jak Jack Nicklaus, Rory Mcllroy, czy najsłynniejszy obecnie golfista Tiger Woods, gra w golfa zyskała na popularności.

Golf w Pomorskim: gra dla każdego

Golf to gra wyjątkowa, nie tylko w aspekcie sportowym, ale także towarzyskim. Uczy poszanowania zasad, cierpliwości, koncentracji, postawy fair-play. Daje lekcję pokory, zapewnia kontakt z naturą, przynosi dużo przyjemności, a jednocześnie stawia wyzwania.

W golfa można grać solo, można też w towarzystwie. To doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Nie stawia barier wiekowych, nie każe grać regularnie, nie wywiera presji na wynik. Pozwala na relaks na łonie natury bez ryzyka kontuzji. Dzięki relaksowi na świeżym powietrzu golf ma pozytywny wpływ na psychikę i pozwala odpocząć od codziennych problemów.

Mimo, że podczas gry pracują 192 mięśnie, to pracuje tu przede wszystkim głowa. Dlatego grają w nią zarówno osoby młode, jak też seniorzy. Uczestnik w czasie gry ma do pokonania trasę około 6-10 km ale w tempie spacerowym. To jedna z niewielu dyscyplin, gdzie mogą rywalizować ze sobą gracze w różnym wieku, o różnej masie i budowie ciała. Dzięki specjalnemu systemowi punktów handicapowych podczas meczu amator może rywalizować z zawodowcem.

W golfa gra się na otwartych trawiastych terenach. Gra polega na kierowaniu małej piłki do dołków w ziemi. Dołki mają kształt cylindra o średnicy 10,8 cm i głębokości około 15 cm. Piłkę celuje się za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest umieszczenie piłki w dołku w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf to gra, która polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich  dołków na polu golfowym. Zazwyczaj jest ich 18.

Golf: królewska gra z zasadami

Golf od zawsze przyciągał elity, uchodził za grę dla przedstawicieli wyższych sfer. Pasjonował się nim król Szkocji Jakub IV oraz królowa Szkocji, Maria I Stuart. To królewska gra, w której ważna jest etykieta i dress code. Pierwsza wzmianka o golfie pojawiła się w XV wieku w Szkocji. To tam w 1774 roku skodyfikowano zasady gry.  Golf zawdzięcza swą nazwę holenderskiemu słowu „colf ” (laska, kij).  W XIII wieku w Holandii grano w grę przypominającą grę w golfa, polegającą na uderzaniu kijem w skórzaną piłkę do tarczy.

Tym, co odróżnia golfa od innych dyscyplin sportowych, jest savoir-vivre. Odpowiednia etykieta, zachowanie graczy, a nawet strój golfisty mają olbrzymie znaczenie. Niezwykle ważny jest szacunek do partnerów, zdyscyplinowanie oraz punktualność. Każdego golfistę obowiązują zasady bezpieczeństwa. Zanim wykona swing golfowy (zamach kijem do golfa) musi upewnić się czy inni gracze stoją w bezpiecznej odległości. Niedozwolone jest rozpraszanie graczy i zakłócanie gry. W golfie kluczowa jest koncentracja, zatem na polu golfowym obowiązuje cisza i spokojna atmosfera. Jest zakaz głośnych okrzyków, chyba, że dotyczy to sytuacji kiedy piłka leci w innym kierunku i chcemy kogoś ostrzec przed uderzeniem. Wówczas można krzyknąć: „fore”.

Golf w Polsce: pola golfowe, kluby i turnieje

Golf ma bogatą historię również w Polsce. Jego początki w naszym kraju sięgają czasów królewskich. Niestety zmiany, które nastąpiły podczas czasów komuny sprawiły, że jest to dyscyplina sportowa, która w Polsce jest obecnie niszowa. Najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Od pewnego czasu można zauważyć w Polsce dużo większe zainteresowanie golfem. Być może przyczyniły się do tego sukcesy polskiego golfisty i olimpijczyka – Adriana Meronka, a także dobra infrastruktura.

Mimo, że w Polsce na jeden klub golfowy przypada tylko 200 graczy (w Holandii średnio 1800, a w Hiszpanii czy Skandynawii 1000), to na rozwój pól golfowych nie możemy narzekać. W Polsce mamy około 70 takich obiektów. W regionie pomorskim znajdują się trzy znane pola golfowe: Postołowo Golf Club, Sierra Golf Resort i Tokary Golf Club. Co istotne, każde pole golfowe jest inne. Próżno szukać dwóch takich samych, gdyż na kształt i atrakcyjność pola mają wpływ w dużej mierze naturalne zasoby terenu: łąka, las, jezioro, staw, ukształtowanie poszczególnych dołków, umiejscowienia green’ów.

Golf w Pomorskim: Tokary Golf Club

Pole golfowe w Tokarach, położone jest na terenie gminy Przodkowo, około 15 km od Gdańska, istnieje od 2001 roku. Niewielka i cicha miejscowość Tokary usytuowana jest na Szwajcarii Kaszubskiej. Krajobraz charakteryzuje pagórkowate ukształtowanie gęsto zalesionego terenu, dzięki temu pole golfowe jest zróżnicowane i wymagające dla gracza. Na obszarze 65 ha znajduje się 18-dołkowe pole driving range, chipping green, puting green oraz 3-dołkowa akademia golfa. Tokary Golf Club posiada jedyny w Polsce dołek PAR 6, mierzący 540 metrów. Pole w Tokarach charakteryzuje duże zróżnicowanie w ukształtowaniu dołków i greenów. W domku klubowym dostępne są dwa symulatory golfowe Full Swing, jeden ForeSight, szatnia oraz część klubowa. Do dyspozycji gości pozostają także nowoczesne kryte korty tenisowe oraz restauracja „Roda”, serwująca smaczną, polską kuchnię.

Tokary Golf Club

Golf w Pomorskim: Mera SPA Golf Cup –  turniej otwarty dla wszystkich

Aby pograć w golfa, wcale nie trzeba być członkiem klubu. Wystarczy odrobina chęci i czas. Wiele klubów organizuje otwarte turnieje golfowe. Popularyzacji golfa służą też eventy, w których swoich sił mogą spróbować osoby poczatkujące. Taka impreza odbędzie się w regionie pomorskim 27 sierpnia.

Turniej Mera Spa Cup’ 22 dzieli się na dwie części: turniej główny dla doświadczonych golfistów i akademię golfa dla początkujących. Turniej skierowany jest do golfistów z całej Polski i świata. Impreza ma charakter otwarty i poza turniejem głównym każdy może skorzystać z atrakcji.

Jest to nasz pierwszy turniej, ale pozytywny odzew ze świata golfistów pozwala nam sądzić, że będziemy organizować go cyklicznie i rozbudowywać. Naszym marzeniem jest, żeby na stałe wpisał się do kalendarza imprez woj. Pomorskiego i ogólnopolskiego. Dlatego też do pomocy przy organizacji zapraszamy zapraszam firmy działające na lokalnym rynku – mówi Krzysztof Szkarłat, manager Mera SPA, a prywatnie golfista i pomysłodawca imprezy.

Poza turniejem i akademią golfa w ramach wydarzenia  odbędzie się pokaz kolekcji polskiej projektantki Olgi Idzik (marka COCHO) z linii „Mera Spa by Olga Idzik”. Planowane są konsultacje kosmetyczne i analiza typu skóry z marką Maria Galland Paris, warsztaty piękna współorganizowane przez Mera Spa i Nova Group, masaże, zajęcia sportowe, wernisaż obrazów Alicji Walczak.

Pula nagród jest wysoka, a same nagrody atrakcyjne. Mamy nadzieję, że zarówno dla zawodników, jak i „kibiców” cała impreza okaże się dobrą zabawą – dodaje Krzysztof Szkarat.

Zapisy na turniej już się zaczęły. Na liście pojawili się już pierwsi zawodnicy. Strona www dla zawodników: www.mera-spa.com/golfcup22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo