Facebook Instagram Spotify

Muzyka klasyczna wypełniła cały Gdańsk. XIV Międzynarodowy Festiwal Mozartiana dostarczył nam 7 dni zabawy, około 200 artystów i 12 koncertów. Wszystko w pięknych gdańskich sceneriach – od Domu Uphagena, poprzez Park Oliwski, aż po Archikatedrę Oliwską. Jak każdego roku, część wydarzeń w ramach festiwalu była biletowana, a na niektóre wstęp był wolny.

Międzynarodowy Festiwal Mozartiana w Gdańsku

Festiwal Mozartiana to podróż do czasów jednego z najwybitniejszych twórców w historii muzyki – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bilety na tę podróż są dostępne w Gdańsku każdego roku, od czternastu lat, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Jeżeli więc dźwięki muzyki klasycznej powodują szybsze bicie naszego serca, koniec wakacji to dobry moment, aby odwiedzić Gdańsk i posłuchać Mozarta w różnych odsłonach – tych klasycznych i tych mniej oczywistych.

Poza doskonałą muzyką, nie zabrakło spektakli. W tym roku zobaczyliśmy połączenie opery „Cosi fan tutte” Mozarta oraz komedii „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry. Dla najmłodszych przygotowano natomiast spektakl teatru marionetkowego.

Festiwal został podzielony w taki sposób, aby przez pierwsze trzy dni ugościć kameralną publiczność w Domu Uphagena, następnie zaprosić więcej osób do wspólnej muzycznej uczty w Parku Oliwskim, aby ostatecznie zaprezentować wielki finał w Archikatedrze Oliwskiej.

Mozart kameralnie w Domu Uphagena w Gdańsku

Tegoroczny festiwal Mozartiana rozpoczął się 18 sierpnia w Domu Uphagena. Przed zgromadzoną widownią wystąpił kwartet smyczkowy VenEthos Ensemble, który zaprezentował różne interpretacje arcydzieł muzyki kameralnej od XVII do XIX wieku. Koncert, pełen mozartowskich brzmień był jedynie wstępem do różnorodnej i bogatej oferty festiwalowej. Wstęp na kameralne koncerty w Domu Uphagena był biletowany.

Mozartiana wśród drzew w Parku Oliwskim

Czy można wyobrazić sobie piękniejszą scenerię, aby wysłuchać muzyki klasycznej niż Park Oliwski? W otoczeniu zieleni, szumu drzew i śpiewu ptaków, dźwięki instrumentów smyczkowych i klawiszowych są niczym ambrozja dla duszy. Dobrze wiedzą o tym organizatorzy festiwalu, którzy część wydarzeń ulokowali w parku, znajdującym się w zabytkowej dzielnicy Gdańska. Muzyczną ucztę w plenerze, na dziedzińcu Pałacu Opatów rozpoczęła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego. Artyści serwowali słuchaczom: klasyczną symfonię, romantyczną serenadę oraz koncert na waltornię i orkiestrę. Wieczorem natomiast, Park Oliwski wypełnił się jazzową interpretacją muzyki Mozarta. W kolejnych dniach, nie zabrakło rytmów kubańskich oraz wspomnianych wcześniej spektakli. Wstęp na plenerowe wydarzenia w Parku Oliwskim był wolny.

Mozart w Katedrze Oliwskiej

Wielki finał festiwalu stanowił okazję, aby zobaczyć wnętrza słynnej Archikatedry Oliwskiej, która jest pełna zabytkowych reliktów i dzieł sztuki. W chłodnych murach świątyni, publiczność wysłuchała jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów Mozarta – Requiem KV629, uzupełnionego chorałem gregoriańskim. Wielki finał był jednym z tych momentów, w którym można było poczuć podniosłość całego festiwalu. Wstęp na Requiem w Archikatedrze Oliwskiej był biletowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia